Řidiči si možná ty tříválce nakonec i zamilují. Peugeot 408 Hybrid 136 umí být rychlý a úsporný

Auta nižší střední třídy osazená tříválcovým motorem byla ještě před lety skoro až kontroverzní záležitost. Takový motor přece patří leda tak do sekačky, možná s přimhouřením oka do nějakého malinkatého městského vozítka. Ale třeba do VW Golf, Škody Octavia nebo Fordu Focus?
Doba se za poslední roky hodně posunula a posunula se směrem k elektrifikaci. Automobilky zredukovaly své nabídky, klade se důraz na plug-in hybridy a elektromobily. V tomhle kontextu člověk, pro kterého auta, která se musí strkat do zásuvky, nejsou moc atraktivní, snadno změní názor. Tříválce dopované malým elektromotorem fungují docela dobře a navíc někdy jsou už jedinou alternativou v nabídce bez externího dobíjení. Třeba jako tady v případě Peugeotu 408. Jak jemu sluší motorizace Hybrid 136 e-DCS6?
48 voltů, elektromotor v převodovce, klasika...
Tenhle mild-hybrid je u značky Peugeot dnes už klasikou. Během uplynulého roku se rozšířil napříč celou nabídkou, která mnohdy trpěla velkou dírou. Buď jste měli k dispozici slabý tříválec, nebo rovnou plug-in hybrid s podstatně vyšší cenou. Lehce elektrifikovaná motorizace měla být určitý kompromis.
Jeho základem je pořád tříválec 1.2 PureTech s parametry 136 koní a 230 Nm. Vybaven je turbodmychadlem s proměnnou geometrií lopatek a spolupracuje s novou dvouspojkovou převodovkou e-DSC6, ve které je uložen hlavní hnací elektromotor. Je to tedy koncepce bližší klasickým full-hybridům. Na dnešním trhu je takovéto řešení mild-hybridů čím dál častější.
Elektromotor má v tomto případě parametry 28 k a 55 Nm. Není to mnoho, ale v nízkých rychlostech utáhne auto bez pomoci spalovací jednotky a při akceleraci je to dost k tomu, abyste pomoc elektromotoru poznali. Systém využívá ještě druhý elektromotor spojený s motorem řemenem. Ten slouží ke startování tříválce. Elektrická část pohonu pracuje s napětím 48 V, baterie má 0,898 kWh a z toho je využitelná zhruba polovina. Baterie je pod sedadlem spolujezdce.
V praxi tak máte na první pohled auto, které vypadá jako klasický spalovák. Žádné kabely, žádné baterie v zavazadelníku. Jen občas budete jezdit s vypnutým motorem.
Snad až příliš skromné značení
V ceníku najdete tento motor pod označením Hybrid 136 e-DSC6. Je to možná trochu skromné, protože pod výkonem 136 koní si nikdo žádné zázraky asi nepředstaví. Ani já jsem neměl přílišná očekávání, jenže realita je určitě lepší. Peugeot zde zdůrazňuje pouze výkon spalovacího motoru, jako kdyby tam ten elektromotor nebyl. Už jen maximální rychlost 205 km/h naznačuje, že to nebude s touto tříválcovou 408 zas tak špatné. Stovka je oficiálně uváděna za 9,4 s.
A je fakt, že dynamika snad i překvapí. Není to sportovní svezení, ale motory společnými silami dokáží auto rozjet docela snadno i na 150 km/h. V rámci testovacího týdne jsem potřeboval zajet na otočku do Mnichova, takže vám mohu také prozradit, že při nepříliš velké dávce trpělivosti uvidíte na displeji i 200 km/h. Není to takové suverénní představení, jaké umí vytvořit plug-in hybrid 225, který má elánu na rozdávání a to byste se divili, jak umí letět i přes 200 km/h, ale pořád to stačí k velmi důstojnému svezení i na poměry Autobahnu.
V české realitě potěší primárně klid a ticho na palubě ve chvílích, kdy jedete předpisových 130 km/h. Spalovací motor je totiž v ustáleném režimu kultivovaný. Doby, kdy se tříválce klepaly jak ratlík v mrazu, jsou už pryč. Pokud budete ale tříválec honit, poznáte jeho hlavní nevýhodu. Hrubý a typicky tříválcový projev se do interiéru přece jen dostane. Asi se na to dá zvyknout, ale nelze neříci, že koncernové 1.5 eTSI je přece jen lepší a kultivovanější.
Peugeot 408 Hybrid 136 e-DCS6
Motor: 1,2 l + el. motor
Převodovka: dvouspojk. hybridní
Max. výkon: 100 kW + 21 kW
Zrychlení: 0-100 km/h: 9,4 s
Spotřeba: 5,1 l/100 km
Délka: 4687 mm
Objem kufru: 508 l
Základní cena: 699 000 Kč
Další technické údaje ZDE.
Spotřeba? Pět, ale také osm a více
Je to klasické pravidlo. U hybridů spotřeba klesá tím víc, čím častěji může práci převzít elektromotor. A ten pracuje tím méně, čím rychleji jedete. Takže ve městě vás přítomnost hybridu potěší nejvíce, zatímco na dálnicích by se chtělo říci, že je až na obtíž. I když...
Peugeot oficiálně říká, že na dálnicích vliv mild-hybridu na spotřebu není vůbec žádný. Ve městě by průměrná spotřeba měla klesnout oproti srovnatelnému čistě spalovacímu motoru až o 2,5 l/100 km, mimo město o 0,7 l/100 km. Těmto číslům se dá věřit.
V městském provozu lze skutečně jezdit i pod šest, kolem šesti se budete pohybovat i při klidnější jízdě po okreskách. Na dálnicích pak spotřeba stoupá poměrně rychle a umí se vyšplhat i přes 8 l/100 km.
Systém je nastaven tak, že bez motoru umí plachtit do rychlosti 145 km/h. Pokud tedy pojedete více, šetřit tímto způsobem nebudete. V praxi to také vypadá, že v dálničních rychlostech auto brzdí elektromotorem jen minimálně. Rozhodně méně než pod řekněme 100 km//h. Takže rekuperací nic moc nezískáte, o to nižší pak je elektrická pomoc a o to vyšší spotřeba. Na druhou stranu bych ale neřekl, že auto jede zcela bez asistence elektromotoru. I nad 150 km/h zrychluje vzhledem k malému spalováku pod kapotou nečekaně dobře. Nějaká pomoc tam bude, což naznačuje i ukazatel toků energií na displeji.
Celkově funguje mild-hybridní technika v kontextu 408 dobře. Auto má slušnou dynamiku a poměrně nízkou spotřebu. Samozřejmě na dálniční lety by byl lepší diesel, ale ten už v kombinaci s tímhle modelem Peugeot nekoupíte. A i kdyby, byla by to zase jen ta slabá naftová patnáctistovka. Možná by stálo ještě za určitou péči sladění spalovacího motoru, převodovky a hnacího elektromotoru. Při pomalé jízdě po městě občas systém působí, jako kdyby si rozmýšlel, jestli chce pokračovat v elektrické jízdě, nebo jestli už má startovat spalovací motor. V praxi tak přidáváte plyn a nějakou dobu se nic neděje. Určitě ale jako celek funguje lépe, než co tato motorizace předváděla při loňském testu v kombinaci se starou 5008.
Cena?
Peugeot 408 jako takový známe už z jiných testů. Je to pěkné auto, které představuje povedený mix mezi efektním designem a praktičností. Vnitřní prostor je poměrně velký, přestože to má být také trochu kupé. Zpracování je na velmi vysoké úrovni a výbava je vždy bohatá, protože se 408 v žádné oholené verzi neprodává.
Mild-hybridní tříválec ve výbavě Allure stojí v rámci akce 699 tisíc. To není úplně špatná nabídka, a hlavně je to s velkým náskokem nejlevnější možnost. Spalovací alternativou je plug-in hybrid 225 e-EAT8, za který si ale připlatíte zhruba 300 tisíc. Nebo můžete sáhnout po nové elektrické verzi za příplatek „pouze“ 200 tisíc. Všechny technické informace, stejně jako informace o cenách, najdete v našem katalogu.
Nabídka Peugeotu 408 nakonec docela dobře vystihuje realitu dnešního trhu. Elektrifikované alternativy spalovacích vozů bývají výrazně dražší, takže je člověk nakonec rád i za ten mild-hybridní tříválec. Tím spíš, že u Peugeotu 408 funguje celkem dobře, ačkoliv já osobně bych se možná přece jen podíval po něčem s motorem 1.5 eTSI.
A co Hybrid 136 v kontextu staré 5008?
Stejný motor se nastěhoval už dříve i do jiných modelů. Jedním takovým byla 5008 dnes už staré generace. Tohle auto na trhu možná ještě najdete jako skladovku nebo jako nějakou prakticky novou ojetinu. Ale protože si u 5008 lze vybírat a tento tříválcový mild-hybrid dorazil až na sklonku výroby, asi bych se mu vyhnul. S velkým autem má tříválec více práce, dynamika je horší než u 408, spotřeba vyšší a častěji se dostanete do fáze, kdy budete poslouchat hrubý chod tříválcové jednotky. Navíc to byl jeden z prvních modelů, který novou hybridní dvouspojkovou převodovku dostal a ta působila někdy docela hodně nedoladěně. Peugeot v rámci skladových zásob nabízí i diesel, který je sice celkem slabý (130 k), ale hodí se k velkému cestovnímu MPV více. A je to poslední možnost, jak naftovou 5008 koupit, ta nová už má jen testovaný mild-hybridní tříválec, plug-in hybrid a klasické elektro.