Hyundai Bayon i po modernizaci patří k nejlevnějším crossoverům na trhu. Překvapí i prostorností

Kategorie SUV je nejen v Česku stále populární a automobilky na to reagují přívalem nových vozů tohoto typu. Jen u nás se minulý rok podle statistik Svazu dovozců automobilů (SDA) prodalo přes sto tisíc aut na zvýšeném podvozku, což je historicky vůbec nejvyšší číslo. Dařilo se nejvíce modelům třídy C-SUV, kde je zároveň konkurence nejsilnější. A zvýšený zájem byl také o menší sportovně-užitková vozidla, a to hlavně díky jejich cenové dostupnosti. Mezi nejlevnější patří například nedávno testovaný Hyundai Bayon. Zjišťovali jsme, jak je na tom ve srovnání s hlavními konkurenty.
Překvapivě prostornější
Korejský crossover se na českém trhu objevil na jaře roku 2021 a jeho nabídka se skládala z atmosférické dvanáctistovky a přeplňovaného litrového tříválce o výkonech 74 a 88 kilowattů. Silnější verze využívala mild-hybridní technologii a stejně jako slabší varianta byla za příplatek k dispozici s dvouspojkovou automatickou převodovkou. Cena tehdy startovala na necelých 350 tisících.
V loňském roce se Hyundai Bayon dočkal modernizace, kde sice dostál určitých změn v designu, nicméně přišel o nejvýkonnější motor. Co se týče výbav, pokračoval ve stejném schématu a základem je provedení Comfort následované úrovněmi Smart a Style. Oproti svému předchůdci získal více prvků ve standardu, což se ovšem podepsalo na ceně, která v současnosti činí 419 990 Kč. S bonusy při výkupu vozu a při financování se může dostat na necelých 370 tisíc. I bez dodatečných slev patří k ve své kategorii k těm nejlevnějším, jak můžete vidět zde.
Ve stejné třídě se snaží prosadit rovněž MG ZS a podle prodejních statistik i úspěšně. Jeho starší provedení je o necelou stovku levnější a také o pár čísel větší. V kabině to nicméně není tak poznat jako v případě zavazadlového prostoru, kde má oproti Korejci k dobru zhruba čtyřicet litrů, po sklopení zadní řady se rozdíl zvětší až na 170 litrů. Na výběr má pouze jednu motorizaci – zážehovou patnáctistovku – a u novější varianty je pak pouze hybrid. Svého soka poráží nejen výkonem, ale i lepší dynamikou a u Němců si na dálnici troufne až na 175 km/h místo necelých sto šedesáti. Je však o litr žíznivější. Při pohledu do ceníku je patrné, že má navrch i ve výbavě. Nechybí jak kola z lehkých slitin, tak kožený volant, LED světlomety či vyhřívaná a elektricky sklopná zpětná zrcátka.
Ještě více výbavy nabídne další korejský crossover Kia Stonic, který ve standardu přihazuje například navíc vyhřívaná přední sedadla i volant. Výčet motorizací je shodný jako u Hyundaie a začíná s cenovkou 419 980 Kč. I přes podobné proporce ovšem ztrácí nejen v prostornosti kabiny, ale i v objemu kufru. Sami se můžete přesvědčit v našem porovnávači pod tímto odkazem.
Výhodněji vychází Dacia
S přeplňovaným litrovým tříválcem o výkonu 74 kW se Hyundai Bayon dostává v základním provedení Comfort na částku necelých 450 tisíc korun. V tomto směru mu dokáže konkurovat nejen Mitsubishi ASX, ale také podstatně větší Dacia Duster či oblíbený Volkswagen T-Cross se svou akční výbavou Limited. Ta obsahově vyjde v podstatě nastejno a cenový rozdíl je pouhých devadesát korun. Podobné jsou nejen parametry motoru, ale i vnitřní prostornost. Zásadnější rozdíl je tak v objemu kufru. Němec nabídne přes čtyřicet litrů více.
Ještě velkorysejší je v tomto ohledu Mitsubishi ASX, nicméně to těží především z posuvné zadní řady, díky které je možné zavazadlový prostor zvětšit až na 536 litrů. Na druhou stranu ve srovnání s Bayonem ztrácí v dynamice motoru a uvnitř vozu nemají cestující tolik místa v šířce a ani výšce. Obsahem výbavy jsou na tom ovšem relativně stejně a v případě staršího provedení je Japonec o dvacet tisíc levnější. Po modernizaci naopak vychází na 479 850 Kč.
Výhodnější je ovšem nová Dacia Duster. Rodinné SUV si za motor na LPG účtuje 434 900 korun. Větší rozměry auta se odrážejí nejen na větší prostornosti kabiny, ale i v kufru, kam se vejde náklad o objemu 517 litrů a po sklopení zadní řady až 1 696 litrů. Ve svém repertoáru má ještě hybridní jednotku a mírně elektrifikovanou dvanáctistovku s možností pohonu všech kol. Nižší pořizovací cena se však projevuje v obsahu výbavy, jak je patrné z našeho porovnávače zde.
S automatem boduje
Malý korejský crossover Hyundai Bayon společně se svým bratrancem Kiou Stonic vévodí žebříčku nejdostupnějších vozů s automatickou převodovkou v dané kategorii. Cenově nejblíže je jim další Korejec SsangYong Tivoli s cenou 515 800 Kč, což je ale o 26 tisíc více. V jeho prospěch nicméně hovoří silnější motor o objemu 1,5 litru, výkon 120 kW a velkorysá výbava. Horší je to ovšem z pohledu spotřeby. O kolik litrů navíc si řekne na každých sto kilometrů, se mrkněte sem.
O nemalou částku více si řekne za automat také Nissan Juke, jenž v kombinaci s litrovým tříválcem vyjde na 527 900 korun. Z hlediska dynamiky a velikosti kufru má mírně navrch, nicméně naopak je v prostoru pro cestující o pár čísel menší. Výbavově je na tom prakticky stejně jako právě Hyundai Bayon.
A jak je na tom s českým bestsellerem? Škoda Kamiq nabízí automat pro silnější variantu zážehového tříválce, čímž se cena dostává na 529 900 Kč. Ve zrychlení dokáže pokořit nejen svého korejského soka, ale i extravagantního Japonce. Překvapivě jsou na tom ve vnitřní prostornosti s Bayonem dost podobně, jen kufr v základu pojme o něco menší náklad. Podrobnosti se dozvíte v našem porovnávači pod tímto odkazem.
Nový Hyundai Bayon měl nedávno na test moderátor Autosalonu Pepa Vrtal. Jak se mu zamlouvala nová podoba městského crossoveru a v čem vnímá jeho hlavní přednosti? To prozradí ve svém krátkém videu.