Reklama
Ojetiny

Reálný stav baterie i dojezdu. Autobazar chce lidi zbavit strachu z ojetých elektromobilů

AAA Auto otevřelo centrum elektrických vozů v Čestlicích. Na webu nabízí unikátní funkce
Zdroj: Ondřej Běhal, Autosalon.tv

Největší český autobazar věří elektromobilitě. Alespoň se to zdá podle toho, že otevřel pobočku zaměřenou na elektrické vozy v Čestlicích jen kousek od Prahy. Lidem tam s výběrem mají pomoci školení odborníci na elektromobilitu a tím jim usnadnit výběr, nebo dokonce rozbít jejich pochybnosti. O to se ostatně AAA Auto snaží i na svém webu. U ojetých elektromobilů totiž začalo zobrazovat řadu relevantních funkcí, včetně reálného stavu baterie nebo dojezdu. Společnost Aures Holdings o tom informovala na tiskové konferenci, které se zúčastnil i Autosalon.

Zájem na vzestupu

„Z našich čísel je jasné, že elektromobilita je jednoznačně na vzestupu. Od začátku letošního roku jsme prodali ten samý počet elektrických ojetin jako za celý loňský rok. Jistě, z celkem 45 tisíc prodaných aut je elektrických asi jen 300, proto nejde stále o velké hodnoty. Nicméně západní trhy jasně ukazují, že elektromobilita je celoevropský trend,“ řekl šéf prodejů Daniel Luňáček.

Zvyšující se zájem připisuje i rozšíření nabídky. Zatímco ještě před pandemií lidé u ojetin vybírali asi ze dvou stovek aut, dnes jich je přes šestnáct set. „Dřív to byla hlavně malá auta do města. Teď jsou to i velké luxusní vozy, SUV, crossovery... To donedávna zvýšilo i jejich průměrnou cenu, která zase nyní klesá,“ dodal Luňáček s tím, že dnes už na trhu s ojetinami není problém sehnat třeba Škodu Enyaq za 600 tisíc korun, nebo Teslu Model 3 ještě levněji. „To už jsou ceny přijatelnější pro více lidí než u nového vozu,“ dodal manažer.

Podle produktového manažera Jakuba Matouška je zatím největší zájem o ojeté elektromobily značek Tesla, BMW a Škoda. „Konkrétně jde o modely Tesla Model 3, BMW i3 a Škoda Citigo-e. V minulosti jsme prodali Fiat 500e za 150 tisíc korun i Teslu Model X za dva miliony. V průměru je elektrické auto v nabídce 43 dní,“ popsal situaci Matoušek.

Chytré funkce proti strachu

Řada lidí se obává koupě ojetého elektromobilu. Třeba kvůli degradaci trakční baterie, jejíž výměna by často mohla převyšovat cenu samotného ojetého vozu. Navíc se časem zkracuje dojezd. Proto AAA Auto na svém webu u elektrických ojetin výrazně rozšířilo množství zobrazovaných informací které jsou rozděleny do několika celků.

„První část zahrnuje technické informace o dojezdu, spotřebě a kapacitě baterie. Díky diagnostice známe také reálný stav baterie, tedy na kolika procentech své původní kapacity je proti novému vozu. Podle přiděleného skóre také informujeme o tom, jak se k vozu choval předchozí majitel,“ vysvětlil specialista Auresu na elektromobily Jan Dedek.

Další části pak například ukazují, kolik dané auto zvládne dojet ve městě, na dálnici nebo v kombinaci. Navíc si uživatel může nastavit jakoukoliv teplotu vzduchu, podle které se také mění hodnota dojezdu. Díky tomu si dokáže lépe představit, zda je dané auto pro něj vhodné či nikoliv. Web umožní také spočítat náklady na provoz podle toho, kde bude budoucí majitel nejčastěji nabíjet a porovnat je se spalovacím vozem.

„Snažíme se vyvracet mýty o elektromobilech. I proto lidé při koupi vozu dostanou brožuru se základními informacemi o tom, kde a jak nabíjet. Kromě toho mají nárok také na kontrolu akumulátoru po roce provozu zdarma, hodinovou konzultaci s expertem a voucher na 14denní zapůjčení spalovacího vozu za výhodnější cenu. To kdyby se obávali třeba dlouhé cesty na dovolenou,“ dodal Dedek.
Reklama

Diskuze

Radek - 26.06.2024 11:43:36
Zrovna AAA mají na svědomí nechuť lidí chodit do bazaru a raději si dovezou ojetinu přímo z Německa kde je slušnější chování více zavedeno než tady.Já kupuji auta pouze z okolí abych pro případnou reklamaci nemusel jezdit 300 km daleko.Sice to trvá,ale...
Zdeněk Krotký - 24.06.2024 11:47:27
Teplotu vzduchu? Kde? Venku nebo z klimatizace? To je dosti podstatné nebo ne? Myslím si, že by to mělo být specifikováno. Jestli se myslí venkovní nebo vnitřní teplota vzduchu. Klimatizace také něco zpapká. Malý rozdíl bude i jestli chladí nebo topí.

Největší český autobazar využívá umělou inteligenci. Povídá si s lidmi na zákaznické lince

Síť AAA Auto chce překonat hranici 100 tisíc prodaných aut za rok. Teď je na hodnotě 26 tisíc
19.04.2024 12:00
|
3
Reklama

Největšímu autobazaru v Česku se daří. Do konce roku chce prodat 100 tisíc ojetých aut

U nás i na Slovensku se nejvíce prodávají ojeté modely značky Škoda
13.10.2023 09:41
|
2
Reklama

Další tuzemský autobazar spustil službu, která výrazně zjednodušuje a zlevňuje prověřování ojetin

Zákazníci Auto ESA mohou nově využít základní bezplatné prověření ojetin od nezávislé společnosti
11.07.2023 15:57
|
2

Autobazary si mnou ruce. Zájem o ojeté vozy na splátky je stále vysoký

Při výběru aut z druhé ruky je potřeba dávat pozor nejen na technický stav, ale už i na financování
30.05.2023 18:20
|
5

Volkswagen Caddy Cargo dokazuje, že nafta se v dodávkách pořád vyplatí. Jezdí za pakatel

Otestovali jsme užitkovou verzi Volkswagenu Caddy. Určitě bychom ale volili jeho delší verzi Maxi
11.07.2024 17:00
|
0

Stylové SUV Renault Rafale je v Česku. Vypadá mnohem dráž, než ve skutečnosti stojí

K mání je zatím s jedním hybridním pohonem. Brzy ale přijde extra výkonná verze do zásuvky
11.07.2024 08:01
|
10
Reklama

Za volantem nesmí být nuda, řekla si Honda a představila kupé Prelude. Prohlédli jsme si ho

Budoucnost není jen čistě elektrická. O zábavu se má postarat hybridní systém pod kapotou
08.07.2024 10:00
|
0

Všechna nová auta odteď povinně kontrolují rychlost. Pípají po každém nastartování

Takzvaný inteligentní asistent rychlosti upozorňuje na překročení limitu, mnohdy i chybně
08.07.2024 07:30
|
12
Reklama
Autosalon TV