I do straších aut se vyplatí tankovat prémiová paliva. Pomohou v boji proti usazeninám
Česko je země starých aut. Alespoň to vyplývá z dat společnosti Cebia, která hlásí, že aktuální průměrný věk tuzemského vozového parku dosáhl na 16,21 roku. Ještě před deseti lety to nebylo ani 14 let. A bude hůř. Se stoupajícími cenami nových aut, nástupem elektromobility a kvůli ne úplně příznivé finanční situaci Čechů se dá očekávat další stárnutí vozového parku. A proto je dnes ještě aktuálnější boj proti karbonovým usazeninám.
Co to vlastně je?
Karbonové usazeniny jsou jedním z důvodů, proč výkon motoru při běžném provozu klesá. Tyto usazeniny se ukládají na klíčových částech pohonné jednotky, což snižuje účinnost spalování a její výkon, přitom současně zvyšuje spotřebu paliva a v neposlední řadě také emise. Motory aut vyrobených v posledních dvou dekádách jsou přitom menší a tedy náchylnější ke vzniku byť jen mikroskopického znečištění.
Bojovat se proti nim dá třeba pravidelným tankováním aditivovaných paliv, která jsou obvykle označovaná za prémiová. To z toho důvodu, že jsou mírně dražší než obyčejná, avšak mají už v sobě přimíchaná aditiva, navíc v přesném poměru, kterého by nebylo možné dosáhnout pouhým dolitím dodatečného aditiva do nádrže před tankováním. Jedním z takových paliv je například Shell V-Power.
„I starší motor zanesený usazeninami může dostat druhou šanci a fungovat efektivně a na plný výkon, jako kdyby byl nový. Je však nutné tankovat prémiové palivo, které obsahuje aditiva zabezpečující čištění klíčových částí motoru. Takové palivo zároveň chrání před tvorbou nových usazenin na součástech palivové soustavy, jako jsou sací ventily a vstřikování paliva. Výsledným efektem je omlazení i staršího motoru a navrácení jeho původního výkonu,“ říká Markéta Jakoubková, která zodpovídá za kvalitu paliv Shell V-Power v Česku, na Slovensku a v dalších pěti evropských zemích.
Pokud to nejde jinak
Samozřejmě, ne vždy se podaří včas najít čerpací stanici s prémiovým palivem a řidič se musí spokojit s tím běžným. I na to u Shellu pamatují: „Pokud ho není možné brát stále, doporučujeme alespoň jednou za čas natankovat dvě plné nádrže a mezitím udržovat motor čistý pomocí paliv Shell FuelSave,“ informuje společnost v tiskové zprávě, kterou k aditivovaným palivům vydala.
Češi mají někdy tendenci kvalitní paliva podceňovat a hledí víc na cenu než na kvalitu. Z průzkumu agentury Median, jehož výsledky zveřejnil Shell v tiskové zprávě, vyplývá, že jen polovina tuzemských řidičů ví o existenci karbonových usazenin. Přitom drtivá většina z nich by si přála, aby jim auto sloužilo co nejdéle, polovina by ho chtěla mít bezpečné. Otázkou je, zda pro to dělají dost.
Přitom prémiová paliva si svou vyšší cenu pohodlně obhájí. V případě společnosti Shell jejich vývoj trvá zhruba 10 let, z toho samotné testy zaberou pět let. Využívají se k tomu technologická centra rozmístěná po světě. Nejbližší k nám je to v Hamburku, kde se právě pracovalo na vývoji paliva Shell V-Power.
Kam dál?
Více o karbonových usazeninách najdete na stopusazeninam.cz.