Majitelé Ferrari spotřebu neřeší
Na úvod je potřeba říci, že výsledné hodnoty nasbírané Evropskou agenturou pro životní prostředí nehledí na rozlišné jízdní styly. Do uvedených průměrů je tedy započítána jak spotřeba řidiče, který neustále překračuje rychlostní limity a jezdí takzvaně brzda-plyn, ale i samozřejmě toho, který jezdí naopak předvídavě, plynule a snaží se ji stlačit co nejníže. S tím by však částečně měla počítat také metodika WLTP, podle níž se řídí drtivá většina výrobců na trhu.
Jenže realita všedních dní se od tabulek hodně liší. Benzinové motory totiž mají o 23,73 procenta vyšší spotřebu (7,89 l/100 km namísto 6,38 l/100 km). U dieselových modelů už je reálná spotřeba i něco blíže té WLTP, ovšem stále je dělí 18,14 procenta (6,88 oproti 5,82 l). Největší rozdíly jsou pak ve spotřebách plug-in hybridů.
Výrobci se chlubí průměrnou hodnotou okolo 1,69 l/100 km, kdežto realita hovoří o 5,94 litrech na sto kilometrů. To znamená rozdíl 250,53 procenta! Důvodem je pochopitelně fakt, že spousta majitelů nevyužívá plug-in hybridy tak, jak by měla. Většinu času jezdí s vybitou baterií, čímž zatěžují především spalovací motor. Takové zacházení bývá zpravidla u firemních zákazníků, kteří plug-in hybridy dostanou jako služební vozidlo, jenže ho nemají možnost doma nabíjet, popř. jim chybí ochota tak činit.
Pokud se pak podíváme na jednotlivé naftové modely, nejvíce se skutečná spotřeba od té WLTP liší u Alfy Romeo (26,81 procenta). Jen o něco lépe si pak vedou vozy BMW, které jsou o 24,10 procenta nad hodnotami WLTP. U benzinových aut je rozdíl u BMW o 26,49 procenta, u Fordu o 28,75 procenta u Dacie o 28,92 procenta, u Renaultu o 30,74 procenta, u Alfy Romeo o 34,70 procenta, u Mercedesu AMG o 45,48 procenta a u Ferrari dokonce 45,35 procenta. Na druhou stranu u těchto vozů je celkem pochopitelné, že s nimi jejich majitelé nebudou jezdit s lehkou nohou na plynu.