Problémy s teplotou i promícháním
Můžete srovnat možnosti aditiv kupovaných vs. aditiv rovnou přidávaných do paliva? Která se vyplatí?
„Ručním“ přidáním aditiv nedocílíte stejné kvality jako při řízeném procesu aditivace. Prvním problémem při dolévání aditiv je otázka, jaké množství do nádrže vlastně dolít. Většina paliv na trhu totiž už prošla minimálně základní aditivací. A protože řidič neví, jaký obsah aditiv v nádrži už má, nedokáže spočítat, kolik jich nalít, aby dosáhl optimálního výsledku. Zároveň může dojít k nežádoucí interakci mezi různými typy aditiv a v krajním případě i k úplnému znehodnocení paliva. To ale není jediný zádrhel.
Druhým problémem je rovnoměrné promíchání v nádrži a provázání aditiva a paliva. Toho lze dosáhnout jen na specializované výrobní lince. Z tohoto důvodu jsou „ručně“ přidávaná aditiva výrazně naředěna, aby v nádrži vozu nedošlo k jejich usazení v určité vrstvě paliva, obvykle u dna. Dále by obě kapaliny měly mít přibližně stejnou teplotu, aby došlo k chemickému navázání aktivních složek aditiva na palivo. Zároveň je třeba připomenout, že aditivovaná paliva, která řidiči natankují na čerpacích stanicích, poskytují i další benefity. Například nová generace paliv Shell V-Power je speciálně vyvinuta s důrazem na čisticí účinky, aby plně omladila výkon motoru. Přitom už po prvním tankování aditivovaného paliva Shell V-Power začíná proces čištění klíčových částí motoru a postupně se kompletně odstraní karbonové usazeniny ze součástí palivové soustavy, jako jsou sací ventily a vstřikovače. Výsledkem je, že motor po čase opět poběží jako nový. Nicméně je třeba připomenout, že všechna paliva Shell nové generace, tedy i Shell FuelSave, obsahují speciální aditiva, která díky svým vlastnostem pomáhají udržovat motor v optimální kondici a zabraňovat tvorbě dalších usazenin v klíčových částech palivového systému.
Je pravda, že doplňovat palivovou nádrž v malém množství není ideální? Takové to „natankuju za tři stovky a jedu“. Jak doporučujete tankovat vy?
Hlavně není ideální jezdit „do sucha“. Většina motoristů totiž pravidelně nečistí palivový systém nebo případně neodkaluje nádrž. Pokud tedy motorista často tankuje až při téměř spotřebované rezervě, tak hrozí, že se do palivového systému dostanou veškeré nečistoty z palivové nádrže, a může dojít k poškození motoru. Proto se doporučuje udržovat nádrž plnou nebo plnější, a to hlavně při plánované delší odstávce vozu. Více paliva v nádrži znamená méně místa pro páru ze vzduchu. Při prudkém výkyvu teploty se pára mění ve vodu. Méně vody znamená méně vodních krystalů v palivu, což přispívá ke stabilnějšímu prostředí zejména v chladnějším období.