Vláda schvaluje zdražení paliv o dvě, ale možná také o čtyři koruny. Nikdo by se tomu divit neměl
Česká vláda bude v dohledné době schvalovat změnu zákona týkající se převedení systému emisních povolenek ETS2 do tuzemské legislativy. Jako první na tuto skutečnost upozornil web Seznam Zprávy a zpráva vzbudila nemalý rozruch. Fakticky ale jde pouze o další krok legislativního procesu, který i za účasti představitelů ČR odstartoval v Bruselu, kde nakonec tyto změny byly už minulý rok schváleny. Pro tuzemské politiky jde možná o nepříjemné téma, které jim opozice takříkajíc ráda omlátí o hlavu, ale u vzniku stály před lety i strany, které jsou dnes právě v opozici. V kontextu systému povolenek ETS2 se hovoří o zdražení paliv na úrovni zhruba 2 Kč za litr, ale ve finále to může být i více.
ČR je stejně jakou jiné členské státy povinná tuto směrnici zavést do tuzemské legislativy vzhledem k tomu, že byla schválena na úrovni EU. Otázkou tak pouze je, kdy se tak stane a jak velký humbuk kolem toho bude.
Připraven je cenový strop, ale nemusí fungovat
Výpočet zdražení litru paliva v souvislosti s uvalením emisních povolenek na paliva pro automobily vychází především z toho, že směrnice zahrnuje i cenový strop, který byl stanoven na 45 eur za tunu vypuštěných emisí CO2. Pro připomenutí, emisní povolenky fungují podobně jako třeba akcie. Na trhu jich je omezené množství a tudíž čím větší je poptávka, tím vyšší je cena. Právě tak by měla EU cenový limit povolenek regulovat. Pokud se ukáže, že by cena měla překročit stanovenou hranici, budou vydány nové emisní povolenky, aby cena klesla.
O tomto tématu jsme po telefonu hovořili s Ivanem Indráčkem z Unie nezávislých petrolejářů. Podle jeho slov je přesnější mluvit o zdražení na úrovni dvou až čtyř korun, protože je navzdory stanovenému limitu možné, že se ho nepodaří dodržet. Evropským úřadům obvykle chvíli trvá, než na situaci na trhu zareagují, takže by se mohlo stát, že krátkodobě dojde k překročení dané hranice a paliva pak zdraží o více než všeobecně uváděné dvě koruny. Ivan Indráček také upozorňuje na riziko, že povolenky nakoupí spekulanti a pak by mohla nastat na trhu situace, kdy by podle evropských výpočtů mělo být k dispozici dostatečné množství povolenek, ale pro reálné využití jich budou mít petrolejáři málo.
Letos na jaře se pak také objevila zpráva, podle které je limit 45 eur za tunu CO2 ohrožen kvůli tomu, že přechod na elektromobily a bezemisní zdroje vytápění je pomalejší, než se předpokládalo. S touto zprávou přišel web Euractiv. Systém ETS2, o kterém je tu řeč, má začít platit v roce 2027, jenže tou dobou bude patrně v provozu více aut se spalovacím motorem, než s čím úřady počítaly a to samé platí také o nízkoenergetických budovách. Tím pádem bude také po povolenkách větší poptávka a to bude tlačit jejich cenu vzhůru.
Systém emisních povolenek přinese biopaliva
Emisní povolenky budou na našem území řešit distributoři pohonných hmot. Výše bude stanovena podle objemu prodané komodity. S výpočtem to ale bude trochu složitější, protože v případě vypočítaných emisí záleží na konkrétním palivu. Každé palivo znamená trochu jinou emisní zátěž. Obecně platí, že čím větší obsah biosložky nebo syntetických paliv, tím nižší tabulkové emise a tudíž tím menší platby za povolenky.
Systém ETS2 tak kromě umělého zdražení přinese zvýšený tlak na větší objemy prodaných paliv, jako je třeba nafta HVO100, kterou lze koupit už i na našem území, nebo benzinu E20, který se prodává v Německu. Třeba zmíněná nafta je sice dražší než ta běžná, ale počítá se s emisemi nižším o 90 %. Emisní povolenky by měly situaci obrátit, kdy ekologická paliva nebudou dražší, případně budou levnější. Otázkou je, zda to nedopadne jako regulace spalovacích motorů a elektromobilů, kdy výsledkem nakonec bude obecné zdražení všeho.
Implementace změn kolem emisních povolenek je dnes už pouze tzv. technikálií, se kterou vláda ČR samotná nic neudělá. Pokud by mělo dojít k nějakým úpravám nebo odkladu účinnosti, pak se tak musí stát opět na úrovni celé EU.