Reklama
Řidičův chleba

Pět důležitých bodů, které vám mohou po nehodě přinést vyšší odškodnění. Pomůže i váš mobil

Průměrné odškodnění za dopravní nehodu se už vyšplhalo na milion. Důležitá je důkladná dokumentace
Zdroj: Tiskový servis Policie ČR

Každá dopravní nehoda přináší stres. Když ale nejste jejím viníkem a neutrpěli jste při karambolu vážnější zranění, můžete hned po nehodě zvýšit šanci na spravedlivé odškodnění. I při takzvaných „ťukačkách“ se dnes totiž odškodnění může vyšplhat na statisícové částky. Průměrná částka přitom podle statistik společnosti Vindicia, která se na odškodnění specializuje, už u nás dosáhla na milion korun. Co nepodcenit?

1) Dokumentace místa nehody

Obecně platí, že na plnou částku odškodnění dosáhnou lidé, kteří po bouračce neudělají zásadní chybu a vědí, na co mají nárok. Vše začíná u dokumentace místa nehody. Pokud to není vysloveně riskantní (například na dálnici nebo nebezpečné státovce), dobře zdokumentujte místo nehody. V době smartphonů s kvalitními fotoaparáty to není žádný problém.

„Není výjimkou, že se může objevit tvrzení protistrany, která zpochybňuje, jak k bouračce skutečně došlo. Pomocníkem je mobilní telefon, kterým si můžeme vše nafotit a natočit. Rázem tak budete mít podklad pro vyšetřování, protože bude jasně poznat, které auto a z jaké strany je rozbité. A z polohy vozidel půjde vyčíst, jak k nehodě došlo,“ radí expert na odškodnění z Vindicia Tomáš Beck.

2) Využijte svědky nehody

Především nehody ve městech a obcích mívají svědky, kteří byli poblíž místa nehody. Zkuste je oslovit, co viděli. Pokud s tím nebudou mít problém, nahrajte si na mobilní telefon jejich výpověď, kdy a kde se nehoda stala, jestli druhý řidič například nejel před nehodou příliš rychle nebo na červenou.

Záznam by měl obsahovat jméno svědka a jeho kontaktní údaje. To pro případ následného vyšetřování policií, která může svědka dodatečně vyslechnout. Samozřejmě platí, že byste k nehodě měli zavolat policii, když dojde ke zranění, nejste si jisti škodou nebo došlo ke škodě třetí osoby. Policie v takovém případě oficiálně potvrdí, kdo byl účastníkem nehody. Tento záznam se nehodí jen řidiči, ale všem zraněným z auta, kteří chtějí o odškodnění usilovat.

3) Pozor na úrazové a životní pojistky

Za normálních okolností vyplácí škodu po dopravní nehodě pojišťovna viníka z takzvaného povinného ručení. Někteří lidé ale mají své soukromé úrazové a životní pojistky, v rámci kterých by podle smlouvy mohli mít nárok na další odškodnění.

Vždy ale platí, že pojišťovny mají v podmínkách vlastní pravidla pro plnění, která ukládají zraněným některé povinnosti. Například musí událost nahlásit do určitého časového limitu, popřípadě mít vše potvrzeno od zasahujících záchranných složek. Jinak mohou o nárok na odškodnění snadno přijít.

4) Lékařské zprávy důkladně archivujte

Není žádnou výjimkou, že se zdravotní problémy mohou objevit s různým časovým odstupem po nehodě. „Typicky jde o bolesti krku a zad, popřípadě hlavy. Běžně se poprvé ozvou i týdny po bouračce, takže lidem nemusí dojít souvislost. Stejně tak se mohou projevit psychické potíže, třeba opakující se noční můry či problémy s cestováním v autě. To vše by měli poškození s lékaři řešit a jasně se ptát, jestli nemůže existovat nějaká souvislost jejich zdravotního stavu s nehodou,“ doplňuje Tomáš Beck

Pokud lékař vyhodnotí, že to tak je, mělo by se to objevit v jeho zprávě o zdravotním stavu poškozeného. Podobné obtíže se totiž velmi výrazně projeví na výši odškodnění. Poškození by si proto měli od začátku schovávat všechny lékařské zprávy, které se k případu vztahují. A zároveň by měli trvat na tom, že zprávy budou obsahovat i drobnější následky, jako jsou šrámy či modřiny.

5) Nevěřte mýtům

Jedno z klasických „hospodských mouder“ říká, že usilovat o odškodnění v případě, že viníkem nehody byl někdo z vašich blízkých, může znamenat jeho osobní bankrot. „Často se setkáváme s tím, že lidé věří nesmyslům. Neuvědomují si, že i v tomto případě hradí odškodnění za normálních okolností pojišťovna,“ uzavírá Tomáš Beck.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


I chodci mohou zavinit dopravní nehodu a zaplatit pokuty. Nejčastější prohřešek děláme skoro všichni

Chodec se může dopustit i trestného činu. Stačí, aby kvůli němu třeba spadl cyklista z kola
23.02.2022 09:59
|
7
Reklama

Pojišťovny znají silnici v Česku, kde dochází k nejdražším nehodám. Za dva roky vyšly na 40 milionů

Druhé nejdražší místo má na svém kontě desítky nehod za 35 milionů korun
22.02.2022 18:06
|
5

Pozor na letní pneumatiky v zimě. Při nehodě je policie hlásí pojišťovnám

Pojišťovny škodu nemusí uhradit nebo významně krátí plnění. Policie zase rozdává pokuty
20.01.2022 10:25
|
4

Pohádka o tom, jak auto někoho samo odveze z hospody, je trochu reálnější. Ministerstvo má novelu

Zodpovědnost za nehodu robotického auta bude mít výrobce. Přibude povinnost převzít od vozu řízení
12.11.2024 14:36
|
0

Nepijte nealkoholické pivo za volantem. Můžete nadýchat při policejní kontrole

I takzvané pivo pro řidiče obsahuje malé množství alkoholu. Do těla se ale nedostane
11.11.2024 08:09
|
12
Reklama

Týden bez pokut vás může přijít draho. Všech přestupků se ani zdaleka netýká

Policisté zahájili svérázný protest proti nízkým platům. Odpustí ale jen něco
04.11.2024 12:00
|
1

Odložit motorku na zimu bez údržby znamená zkrátit jí život. Poradíme, jak na to

Výměnu oleje udělejte ještě teď na podzim. Baterie potřebuje péči i v zimě
01.11.2024 14:00
|
0
Reklama
Autosalon TV