Reklama
Řidičův chleba

Když nabouráte: Jak správně vyplnit formulář o dopravní nehodě a kde ho stáhnout

Ještě před vyplňováním zkontrolujte místo nehody. Výstražný trojúhelník i vesta jsou nutností
Zdroj: Tiskový servis Policie ČR

Dopravní nehoda se může stát každému z nás. Důležité je řešit situaci s chladnou hlavou a zbytečně nestresovat. U drobných karambolů postačí k vyřešení nehody pouze euroformulář, a to bez nutnosti volat policii. Víte, jak ho správně vyplnit a jaké podmínky je nutné splnit?

Nejprve zajistit místo nehody

V prvé řadě si oblečte reflexní vestu. Budete vidět a především snížíte riziko sekundární nehody. Ta se stává obvykle za snížené viditelnosti, kdy lidé v okolí nehody nejsou dostatečně vidět. Nevědomky by vás mohl srazit jiný řidič a následky pak bývají mnohem horší. Proto mějte vždy v kapse předních dveří připravenou vestu. 

Zapněte výstražná světla na autě a také nezapomeňte postavit výstražný trojúhelník. V případě běžných silnic je to 50 metrů od místa nehody, na dálnici pak 100 metrů. Jestliže se jedná o nepřehledné místo jako jsou zatáčky a horizonty, je vhodné dát trojúhelník dál, aby ostatní řidiči mohli včas zareagovat. 

Pokud na místě nejsou ranění, splňuje nehoda jednu z podmínek pro vyplnění euroformuláře o nehodě. V opačném případě volejte okamžitě záchranku (155) nebo tísňovou linku (112). Hodí se mít v telefonu aplikaci Záchranka. Výhodou je, že se na dispečink odešle i přesná poloha místa nehody.

Musí být splěny čtyři podmínky

Ještě, než začnete horlivě vyplňovat formulář, je důležité si ujasnit pár věcí. Formulář o dopravní nehodě můžete uplatnit pouze v případech, že nedojde ke zranění nebo usmrcení člověka, škoda na dotčených autech nepřesáhne 100 tisíc korun a nedojde ke škodě na majetku někoho jiného (typicky lampa, plot, dopravní značka, svodidla,...). 

Tím nejdůležitějším však je, že se účastnici dopravní nehody shodnou na vině. Když se tak nestane, je nutné přivolat policii a řešit to s ní. Stejně tak vám nezbude nic jiného, když viník odjede. Pokud nejste schopni odhadnout, zda je škoda nižší než 100 tisíc, pak neváhejte přivolat policisty. 

Místo nehody také pečlivě zdokumentujte. To znamená vyfotit střet z nejrůznějších úhlů, stejně tak všechna poškození. Fotografie se později budou hodit u dokazování u pojišťovny. Hodí se také získat svědky nehody.

Pište čitelně a zkontrolujte si to

Lidé obvykle ve stresu zmatkují a dělají chyby, proto se před vyplněním alespoň trochu uklidněte. Formulář je postavený tak, aby byl co nejvíce intuitivní. Po vyplnění aktuálního data, místa události a zajištění si kontaktu na případné svědky, si ve formuláři vyznačte, kdo je viník a kdo poškozený. Poznamenejte si to do řádku Vozidlo A a B, aby nenastala záměna údajů. 

Modrý i žlutý panel je obsahově stejný, do jednoho z nich tedy vypíšete veškerá svá data. Informace o pojistiteli naleznete na zelené kartě, data o vozidle pak v malém techničáku. Totéž udělá i druhý účastník nehody. Uprostřed panelů se pak nachází několik možností týkající se nehody vzniku nehody. 

Pak už vás čeká pouze označit body vzájemného středu a vypsat detailně viditelná poškození. Do poznámek popište krátce, jak se nehoda stala. Nákres nemusí být mistrovským dílem, buďte věcní a postupujte podle instrukcí ve formuláři. 

Nakonec nezapomeňte na podpisy, bez toho by byl list neplatný. Originál si nechte a kopii dejte druhému řidiči, poté již do dokumentu nemůžete nic připisovat, vše si tedy před odtržením pečlivě zkontrolujte. Poté neprodleně kontaktujte svou pojišťovnu. Pokud byste si s čímkoli nevěděli rady, vždy se během incidentu můžete obrátit na svou asistenční linku. 

Na vzorově vyplnění formuláře se můžete podívat zde na stránkách ministerstva dopravy. Prázdný formulář si rovněž z ministerstva můžete stáhnout pod tímto odkazem. V případě tisku je nutné mít u sebe vždy dva listy. Na pojišťovně vám dají propisovací formulář, který pak stačí mít u sebe pouze jeden.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Nostalgie nad kapotou, nehoda není náhoda, jak se natáčí Autosalon. Nový díl už ve středu na COOLu

Tentokrát otestujeme VW Caddy 2,0 TDI, bazarovku Kia Sportage a představíme revoluční Porsche
19.02.2024 12:00
|
0
Reklama

Nehoda v zahraničí se může stát pastí pro neznalé řidiče. Zbytečně pak platí nemalé peníze

Auto v dobrém technickém stavu je základem, stejně jako kvalitní autopojištění
03.07.2023 15:24
|
0

Kvůli neznalosti doplňkové zelené šipky dochází ke zbytečným nehodám. Řidiči nevědí, co znamená

Když na semaforu svítí zelená šipka umožňující odbočení, musí dát řidiči přednost v jízdě. Proč?
10.08.2022 07:30
|
59

Dohled mentora zatím znamená méně nehod mladých. Sedmnáctiletí řidiči mohou být úspěšným projektem

Mladí motoristé pod dozorem více jezdí. Stávají se z nich bezpečnější účastníci provozu
11.07.2024 14:00
|
3

Reportáž: Klus to rozjel v kempu Kristýna. Léto jsme odstartovali na Volkswagen Transporter srazu

Setkání se zúčastnilo 235 fanoušků a majitelů. Téčka byla k vidění po celém kempu
04.07.2024 14:28
|
0
Reklama

Cestování s dětmi po Evropě má svá specifika. Ne všude platí stejná pravidla jako v Česku

Bezpečná cesta je nejdůležitější. Rodiče by měli pořídit kvalitní dětské autosedačky
02.07.2024 13:30
|
0

Vykrádání aut zůstává zajímavým výdělkem. Hodnota zcizených věcí za rok přesahuje čtvrt miliardy

Notebook, foťák nebo peníze jsou věci, které by neměly zůstávat bez dozoru ve voze
26.06.2024 13:00
|
1
Reklama
Autosalon TV