Reklama
Řidičův chleba

I chodci mohou zavinit dopravní nehodu a zaplatit pokuty. Nejčastější prohřešek děláme skoro všichni

Chodec se může dopustit i trestného činu. Stačí, aby kvůli němu třeba spadl cyklista z kola
Zdroj: Tiskový servis Asociace Záchranný kruh

K napsání tohoto článku nás inspirovaly diskuze na sociálních sítích, které se týkají míry zavinění při nehodách mezi chodci a řidiči. Drtivá většina diskutujících napříč sociálními sítěmi se domnívá, že viníkem nehody mezi chodcem a řidičem je vždy právě řidič. Ten má totiž vždy předvídat, má přizpůsobit jízdu okolnímu provozu a ruchu a má přece počítat s tím, že se něco může stát. Nic ale není černobílé. I chodci mohou být viníky nehod. A není to tak neobvyklé.

Pokuty i pro chodce

Policie dopravní nehodu popisuje jako „událost v silničním provozu, při které dojde k usmrcení nebo zranění osoby nebo ke hmotné škodě, v přímé souvislosti s provozem vozidla v pohybu.“ Chodec tedy může být viníkem dopravní nehody, stejně jako řidič nebo jakýkoliv jiný účastník silničního provozu. Jen v roce 2021 chodci způsobili celkem 765 dopravních nehod, při kterých bylo 12 osob usmrceno, 55 těžce zraněno a 630 zraněno lehce. 106 chodců, kteří byli viníky nehody, bylo opilých.

Podle Hany Rubášové, vrchní komisařky Policejního prezidia, se nehody, které zaviní chodec, stanou většinou při náhlém vběhnutí do vozovky (například mezi zaparkovanými auty), přebíhání silnice v místech, kde to není vhodné nebo při přebíhání dálnice. Platí pravidlo, že při každé dopravní nehodě policista posuzuje konkrétní případ a jednání všech účastníků nehody a na základě toho určuje míru jejich zavinění.

Pokud policie ukončí vyšetřování nehody přímo na místě, a zjistí, že je viníkem chodec, může se dotyčný dočkat pokuty až ve výši 2000 Kč. Pokud vy šlo vše do správního řízení, může se pokuta dostat až na 2500 Kč. „Zaviněným jednáním se chodec může dopustit i trestného činu, například Ublížení na zdraví z nedbalosti podle ustanovení paragrafu 148 trestního zákoníku. To může nastat v situaci, kdy například chodec náhle vstoupí do vozovky, kde dojde ke střetu s cyklistou, který při pádu na vozovku utrpí zranění,“ vysvětlila Hana Rubášová. Může ale nastat situace, kdy je viníkem jak řidič, tak chodec. Pak se pokuty dočkají oba.

Reklama

A co reflexní prvky?

Bohužel až příliš často dochází k nehodám, kdy řidič srazí za tmy chodce na neosvětlené silnici. Chodec má sice povinnost použít reflexní prvky, jenomže v těchto případech je vyšetřování nehody a zjištění míry zavinění velmi těžké. Jak nám potvrdila Hana Rubášová, v tomto případě je ve hře velká spousta proměnných, kterou musí policie vzít v potaz. Například to, zda byl chodec v pohybu, či byl překážkou v provozu.

Policisté ale důrazně upozorňují, že i jeden jediný reflexní prvek může takové nehodě zabránit. A pro úplnost dodáme přesné znění zákona: „Pohybuje-li se chodec mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, je povinen mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.“


Diskuze

Petr - 20.04.2022 14:11:48
Tato zdegenerovaná biospolečnost si pořád nechce přiznat,že slabší si má dávat pozor na silnějšího...tedy chodec na auto...a ne naopak.Auto může srazit chodce jen na chodníku,pokud je to na vozovce,vždy je to tak že chodec vstoupil do jízdní dráhy vozu.
petr - 20.04.2022 14:05:37
Většina diskutujících napříč sociálními sítěmi se domnívá, že viníkem nehody mezi chodcem a řidičem je vždy řidič. Ten má totiž vždy předvídat,má přizpůsobit jízdu okolnímu provozu a ruchu a má přece počítat s tím,že se něco může stát---totální hovadina..

Unikátní kamera v Praze sleduje řidiče, kteří nedají přednost chodcům. Na viníky je přesto krátká

Sofistikované zařízení nedokáže určit, kdy jde o přestupek a kdy nikoliv. K čemu tedy nyní slouží?
03.12.2021 07:11
|
11
Reklama

Cyklista nemá na přechodu přednost jako chodec. Z kola ale sesedat nemusí, tvrdí pražský úředník

Cyklista je z pohledu zákona brán jako řidič a na přechod by nikdy neměl najíždět z chodníku
06.11.2021 18:35
|
57

Neviditelní chodci, mlhovkáři a cyklisté "sebevrazi". Podzim je na silnicích náročný

Řada chodců si neuvědomuje, že když vidí světla auta, neznamená to, že je řidič registruje
19.10.2021 11:25
|
2

Jel jsem do obchodu a špatně odbočil, řekl důchodce, který v protisměru na dálnici smetl auto

Někteří řidiči pak blokovali záchranářskou uličku a zdrželi příjezd policistů i záchranářů
20.05.2022 11:30
|
10

Tohle je definice pomáhat a chránit. Policisté zachránili řidičku po vážné nehodě

Žena nedala přednost nákladnímu autu, které ji přímo před zraky policie nabouralo
19.05.2022 16:39
|
0
Reklama

Cyklista v Brně porušoval předpisy, předjíždění dodávky pak pro něj mělo nepříjemnou dohru. Vše viděla policie

50letý cyklista si s dodržováním pravidel moc hlavu nelámal. Police měli situaci z první ruky
17.05.2022 13:08
|
13

Vydatné jarní deště mohou způsobit aquaplaning. Existuje však rada, jak poznat, že se toto nebezpečí blíží

Důležité je předvídat, zpomalit a mít kvalitní pneumatiky. Ideální pak vyhnout se stojaté vodě
17.05.2022 09:52
|
2
Reklama
Autosalon TV