I chodci mohou zavinit dopravní nehodu a zaplatit pokuty. Nejčastější prohřešek děláme skoro všichni
Pokuty i pro chodce
Policie dopravní nehodu popisuje jako „událost v silničním provozu, při které dojde k usmrcení nebo zranění osoby nebo ke hmotné škodě, v přímé souvislosti s provozem vozidla v pohybu.“ Chodec tedy může být viníkem dopravní nehody, stejně jako řidič nebo jakýkoliv jiný účastník silničního provozu. Jen v roce 2021 chodci způsobili celkem 765 dopravních nehod, při kterých bylo 12 osob usmrceno, 55 těžce zraněno a 630 zraněno lehce. 106 chodců, kteří byli viníky nehody, bylo opilých.
Podle Hany Rubášové, vrchní komisařky Policejního prezidia, se nehody, které zaviní chodec, stanou většinou při náhlém vběhnutí do vozovky (například mezi zaparkovanými auty), přebíhání silnice v místech, kde to není vhodné nebo při přebíhání dálnice. Platí pravidlo, že při každé dopravní nehodě policista posuzuje konkrétní případ a jednání všech účastníků nehody a na základě toho určuje míru jejich zavinění.
Pokud policie ukončí vyšetřování nehody přímo na místě, a zjistí, že je viníkem chodec, může se dotyčný dočkat pokuty až ve výši 2000 Kč. Pokud vy šlo vše do správního řízení, může se pokuta dostat až na 2500 Kč. „Zaviněným jednáním se chodec může dopustit i trestného činu, například Ublížení na zdraví z nedbalosti podle ustanovení paragrafu 148 trestního zákoníku. To může nastat v situaci, kdy například chodec náhle vstoupí do vozovky, kde dojde ke střetu s cyklistou, který při pádu na vozovku utrpí zranění,“ vysvětlila Hana Rubášová. Může ale nastat situace, kdy je viníkem jak řidič, tak chodec. Pak se pokuty dočkají oba.
A co reflexní prvky?
Bohužel až příliš často dochází k nehodám, kdy řidič srazí za tmy chodce na neosvětlené silnici. Chodec má sice povinnost použít reflexní prvky, jenomže v těchto případech je vyšetřování nehody a zjištění míry zavinění velmi těžké. Jak nám potvrdila Hana Rubášová, v tomto případě je ve hře velká spousta proměnných, kterou musí policie vzít v potaz. Například to, zda byl chodec v pohybu, či byl překážkou v provozu.
Policisté ale důrazně upozorňují, že i jeden jediný reflexní prvek může takové nehodě zabránit. A pro úplnost dodáme přesné znění zákona: „Pohybuje-li se chodec mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, je povinen mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.“