Reklama
Řidičův chleba

Neviditelní chodci, mlhovkáři a cyklisté "sebevrazi". Podzim je na silnicích náročný

Řada chodců si neuvědomuje, že když vidí světla auta, neznamená to, že je řidič registruje
Zdroj: Tiskový servis Policie ČR

Meteorologové na tento týden slibují takřka letní teploty, ovšem už s víkendem se má o slovo přihlásit klasický podzim. To s sebou nese řadu nezbytností, které by měl dodržovat každý účastník provozu, tedy jak řidiči, tak chodci nebo cyklisté. Víc než kdy jindy je nutné pamatovat na to, že být viděn je stejně důležité, jako vidět. A na to by neměli zapomínat především cyklisté a chodci. Řidiči by si zase měli připomenout správné používání mlhových světlometů.

Mlhovky jsou pro některé problém

Mlhové světlomety jsou dobrým sluhou, ale velmi špatným pánem. Za husté mlhy nebo výrazně špatného počasí se bez nich řidič neobejde. Vjede-li řidič do úseku s mlhou, měl by okamžitě snížit rychlost vozidla, samozřejmě s ohledem na vozidla jedoucí za ním. Také by měl zvětšit odstup od vozidla, které jede před ním, zapnout mlhová světla, zvýšit svoji pozornost a plně se věnovat řízení.

Správné použití mlhovek definuje přímo Zákon o provozu na pozemních komunikacích, který říká, že přední světla do mlhy smí řidič užít jen za mlhy, sněžení nebo hustého deště. Zadní světla do mlhy musí řidič za mlhy, sněžení nebo hustého deště užít vždy. Řidiči se často ale dělí na dvě skupiny. Jedni mlhovky používají až příliš, jiní i za mlhy jezdí na denní svícení. Obě varianty jsou ale úplně špatně.

Zdroj: Tiskový servis Policie ČR
Policie radí, jak správně během podzimu používat světlomety.

I policie připouští, že pro některé řidiče může být problém posoudit, kdy je déšť hustý, anebo už jde opravdu o mlhu a ne jen o nějaký mlžný opar, případně jestli se poletující sněhové vločky dají  považovat za sněžení. Jak si poradit, vysvětlují takto: „Určitým vodítkem pro rozhodnutí, zda zadní mlhová světla zapnout, by měla být viditelnost zadních koncových světel vpředu jedoucího vozidla. Z hlediska bezpečnosti silničního provozu je nežádoucí zadní mlhová světla rozsvítit předčasně nebo je nechat svítit zbytečně, zlepší-li se povětrnostní podmínky. Zadní mlhová světla totiž mohou vzadu jedoucího řidiče oslňovat.“

Pokud přijedete do města a v ulicích není mlha, která připomíná rozlité mléko, pak mlhovky vypněte. Stejně tak při dojezdu do jakékoliv kolony, tedy i té městské. Pro řidiče stojícího nebo pomalu jedoucího za vámi je mlhovka velmi nepříjemná. A navíc je k ničemu, protože ve městě nebo koloně o vás ostatní řidiči ví. Jiná situace s kolonou nastává ve chvíli, kdy jste posledním autem, které se do ní zapojilo. V takovém případě je nutné nechat mlhovku zapnutou do chvíle, než vás dojede jiné vozidlo.

Reklama

Neviditelní chodci

Policisté každoročně touto dobou upozorňují chodce na to, že reflexní prvky a jejich správné použití můžou zachránit život. Řada chodců se ale domnívá, že když má auto světlomety, řidič je bez problémů vidí. Obzvlášť, když oni vidí blížící se auto. To je ale chyba, která může být fatální. Policisté upozorňují: „Chodci by si měli uvědomit, že jsou stejnými účastníky silničního provozu jako řidiči motorových vozidel či motorek. Při snížené viditelnosti bezpečnost cyklistů i chodců zvyšují reflexní doplňky, reflexní pásky a také světlé oblečení. „Vidět a být viděn“ je základní pravidlo bezpečnosti na silnicích. Za snížené viditelnosti platí dvojnásob. Řidiči, kteří zranili chodce, se shodují na tom, že ho neviděli vůbec nebo příliš pozdě.“

I na chodce a cyklisty myslí zákon, když říká: „Pohybuje-li se chodec mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, je povinen mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích." Pokud to chodec nedodrží, může se od policistů dočkat pokuty až ve výši 2000 Kč.


Zdroj: Tiskový servis Besip
Rozdíl viditelnosti chodce s a bez reflexních prvků.

Policisté pak chodce důrazně upozorňují: „Řadou testů bylo prokázáno, že pohybuje-li se na pozemní komunikaci chodec v tmavém oblečení, je pro řidiče přijíždějícího vozidla viditelný na pouhých 18 metrů, v bílém oblečení je viditelný na 55 metrů a je-li jeho oděv doplněn reflexním označením, vidí ho řidič na 200 metrů, což je dostatečná vzdálenost pro bezpečné manévrování.“
Reklama

Cyklisté sebevrazi

Policisté upozorňují i na to, že se až příliš často setkávají s neosvětlenými cyklisty, kteří zbytečně riskují své zdraví nebo i život. „Máme na mysli především cyklisty, kteří sedají na jízdní kolo v době snížené viditelnosti například při ranní či večerní cestě do zaměstnání a zpět. Právě podzimní období je pro cyklisty a všechny, kteří je na silnicích potkávají, velmi rizikové. Cyklisté nejsou dostatečně anebo vůbec osvětleni a nepoužívají ani reflexní prvky,“ dodala k tomu policejní tisková mluvčí Dana Čírtková.

Cyklisté by neměli zapomínat na to, že každé jízdní kolo musí být vpředu vybaveno odrazkou bílé barvy, vzadu odrazkou červené barvy, oranžovou odrazkou na obou stranách pedálu a na paprscích kol. Přední bílá odrazka a zadní červená odrazka může být nahrazena odrazovými materiály umístěnými na oděvu či obuvi cyklisty. 

Ovšem za snížené viditelnosti už musí být kolo vybaveno bíle svítícím světlometem vpředu a červeným vzadu. Pokud je vozovka dostatečně a souvisle osvětlena, může být světlomet nahrazen svítilnou bílé barvy s přerušovaným světlem. Ještě dodáme, že cyklista nikdy nic nezkazí použitím reflexní vesty nebo alespoň nějakých reflexních prvků.


Diskuze

Martin - 08.11.2021 12:52:34
Cyklista na silnici nepatří, když chce jezdit po silnici, měl by mít řidičský průkaz, registrační značku a uzavřené povinné ručení.
Maran - 23.10.2021 21:01:09
Jeste horsi je denni svícení. Vzadu neviditelni, ve predu casto taky zadna slava

Starostovi došla trpělivost s neukázněnými chodci. Zrušil jim přechody, aby neskákali pod auta

To ale není jediný krok. Starosta snížil ve městě rychlost, přidal parkovací místa a jednosměrky
27.09.2021 19:11
|
9
Reklama

Řidič octavie otevřel dveře přímo před projíždějící cyklistku. Hledá ho policie

Žena utrpěla lehčí zranění, se kterými skončila v nemocnici
10.09.2021 07:48
|
23

Jen třetina řidičů si po nehodě oblékne reflexní vestu. A skoro polovina neví, kam s trojúhelníkem

Průzkum zveřejněný ČKP překvapuje. Pomoci má karta řidiče do schránek
18.01.2021 17:08
|
3

Retro: Nemilovaná Škoda 1203 se deset let vyvíjela a čtyřicet vyráběla. Dnes je z ní drahý veterán

Lehká dodávka chtěla být čímsi na způsob Volkswagenu Transporter. Kvalita byla ale mizerná
13.07.2024 09:25
|
4

Retro: Před padesáti lety šla do výroby Tatra 613. Dojela na pověst i originální koncepci

Papalášská limuzína projížděla slepou uličkou, ze které nebylo návratu. Dnes má velkou cenu
06.07.2024 09:55
|
10
Reklama

Retro: Kdyby se Škoda Favorit vyráběla s českým designem, šanci u Volkswagenu by nedostala

Vývoj nového auta s předním pohonem byl v 70. letech jedno velké zoufalství
29.06.2024 08:21
|
10

Retro: Socialistický Fiat 125p byl luxusem své doby. Kvůli mocné korozi ale přímo mizel před očima

Starší bratr Malucha byl zásadním příspěvkem italského Fiatu k motorizaci socialistického Polska
22.06.2024 07:22
|
7
Reklama
Autosalon TV