Reklama
Řidičův chleba

Blíží se podzimní výměna pneumatik. Systémy monitoringu tlaku ji mohou prodražit

Existují dva systémy. Nepřímý neznamená žádné náklady navíc, přímý peníze stát bude
Zdroj: Tisková servis ADAC

Už skoro sedm let u nových aut v Evropské unii povinně hlídá tlak v pneumatikách automatický systém pro monitoring tlaku. Dostal i svoji oficiální zkratku pocházející z angličtiny - TPMS. (Tire Pressure Monitoring System) V praxi se používají dva různé koncepty. Přímý měří jednoduše tlak v každé pneumatice. Nepřímý přesný tlak nezná, využívá totiž senzory ABS a ESP. Jednoduše řečeno, při poklesu tlaku totiž zatížená pneumatika zmenší svůj objem, čímž se zvýší počet jejích otáček. A toho si systém „všimne“ a informaci pošle řidiči před oči do přístrojového panelu.

Přímý = náklady navíc

Znát přesný tlak v pneumatikách je sice příjemné, ale pro majitele aut s přímým systémem monitoringu tlaku to znamená starosti i náklady navíc. Klasický TPMS senzor je složen ze senzoru tlaku, baterie, která ho napájí, modulu rádiové komunikace a ventilku. Touto sestavou, která pravidelně v řádu sekund provádí pravidelné měření, je osazené každé z kol. Zjištěná data jsou pak zapisována do řídící jednotky TPMS. Pokud dojde k náhlému úbytku tlaku, řidič je okamžitě varován palubním počítačem.

Co se týká zabudované baterie, asi po pěti letech používání se dá počítat s tím, že se může brzy vybít. Protože jsou akumulátory umístěny tak, že se nedají jednoduše vyměnit, přijde na řadu výměna celých senzorů. Ty se na běžná auta jako je například SUV Škoda Karoq dají sehnat okolo osmi set korun.

Pozor na výměnu pneu bez ráfku

U přímých systémů monitoringu tlaku stojí za úvahu, jestli není lepší pořídit si kompletní zimní i letní sadu pro sezónní přezouvání. Případně vsadit na celoroční pneumatiky na ráfcích. To je vůbec nejlevnější varianta, ovšem podmíněná tím, že jezdíte po udržovaných silnicích a dálnicích úseky s mírnější zimou, nikoli závěji na horách. Tam se „celoročky“ prostě nehodí.

Pro případ přezouvání celých sad se systémem monitoringu tlaku si sami umíte spočítat, kolik budou vaše prvotní náklady navíc. Kromě druhé sady ráfků budete muset pořídit i senzory, což vás vyjde u modelového příkladu Škoda Karoq na částku přesahující tři tisíce. Pár stovek ale ušetříte při každém přezouvání, protože výměna pneumatiky na stejný ráfek je dražší než výměna celých kol.

Pokud ale chcete i přesto měnit pneumatiky na jedněch ráfcích, počítejte s tím, že celá operace trvá déle. Za odborný úkon si v tomto případě nechávají pneuservisy připlatit v řádu stokorun (cca 50 – 70 procent navýšení ceny) Prémiové dražší servisy umějí rozpustit tento úkon v celkové ceně bez příplatku. Bezpečnost prostě v tomto případě znamená sáhnout hlouběji do kapsy.

Reklama

Diskuze

PICHAV - 27.09.2021 18:27:09
KDYZ VIDIM JAKY MAJI LIDI PNEUMATIKY !!!! TAK JE TO K BLITI !!!! UMITE SI PREDSTAVIT TEN TLAK NA TY ORRRGANY ???? MONITORRRUJETE HO ????? HLAVNE VSICHNI NEZIJETE ZDRRRRAVE !!!! MELI BYSTE HLAVNE VICE HARRRMONIZOVAT !!!!! RRRRADIKALNE !!!! SOMAVEDIC
Renda - 28.09.2021 11:02:18
No dobré,jen nechápu,proč bych měl kvůli baterii za pár korun měnit celý senzor.Ty co mám,odklopím spodní kryt a jsem u baterie.Pořizovací cena cca 550 ks.originál Renault,Nisan

Continental představil novou generaci sportovní pneumatiky. Vyzkoušeli jsme jí na vlastní kůži

V německém Hannoveru jsme měli možnost otestoval novou gumu Continental SportContact 7
24.09.2021 13:18
|
5
Reklama

První letošní test zimních pneumatik. Pozor na laciné a čínské gumy, totálně propadly

Německý autoklub ADAC prověřil celkem 18 zimních pláštů v rozměru 225/50 R17
22.09.2021 14:05
|
18

Poškozenou pneumatiku musí vždy nahradit dvě. Jinak to dopadne špatně, ukázal test

Polská asociace otestovala chování vozu, který měl vpředu jednu gumu novou a jednu starou
17.09.2021 07:38
|
1

Krize zdražila ojetiny, některé až o pětinu. V Česku překvapivě není největší nárůst u škodovek

U mladých ojetých vozů se cena blíží novému modelu. Kdy by měly ceny začít padat dolů?
20.10.2021 19:00
|
3

Vyhraje ve výbavě auta klasická, nebo nová zásuvka USB? Boj stále není rozhodnutý

Německé značky preferují malé „céčko“, Japonci a Korejci zase praktičtější „áčko“
18.10.2021 12:29
|
1
Reklama

Toyota Land Cruiser vznikla původně jako auto pro armádu. Dnes je synonymem pro off-road

Neexistuje kontinent, kde byl Land Cruiser nejezdil. Výroba pokořila 10 miliónů kusů!
14.10.2021 08:58
|
0

Spadly první sněhové vločky a pneuservisy se plní. Trend je koupit a objednat přezutí najednou

Řada řidičů letos řeší nákup pneumatik na internetu a jejich zaslání do pneuservisu v jednom kroku
13.10.2021 17:43
|
2
Reklama
Autosalon TV