Blíží se podzimní výměna pneumatik. Systémy monitoringu tlaku ji mohou prodražit
Už skoro sedm let u nových aut v Evropské unii povinně hlídá tlak v pneumatikách automatický systém pro monitoring tlaku. Dostal i svoji oficiální zkratku pocházející z angličtiny - TPMS. (Tire Pressure Monitoring System) V praxi se používají dva různé koncepty. Přímý měří jednoduše tlak v každé pneumatice. Nepřímý přesný tlak nezná, využívá totiž senzory ABS a ESP. Jednoduše řečeno, při poklesu tlaku totiž zatížená pneumatika zmenší svůj objem, čímž se zvýší počet jejích otáček. A toho si systém „všimne“ a informaci pošle řidiči před oči do přístrojového panelu.
Přímý = náklady navíc
Znát přesný tlak v pneumatikách je sice příjemné, ale pro majitele aut s přímým systémem monitoringu tlaku to znamená starosti i náklady navíc. Klasický TPMS senzor je složen ze senzoru tlaku, baterie, která ho napájí, modulu rádiové komunikace a ventilku. Touto sestavou, která pravidelně v řádu sekund provádí pravidelné měření, je osazené každé z kol. Zjištěná data jsou pak zapisována do řídící jednotky TPMS. Pokud dojde k náhlému úbytku tlaku, řidič je okamžitě varován palubním počítačem.
Co se týká zabudované baterie, asi po pěti letech používání se dá počítat s tím, že se může brzy vybít. Protože jsou akumulátory umístěny tak, že se nedají jednoduše vyměnit, přijde na řadu výměna celých senzorů. Ty se na běžná auta jako je například SUV Škoda Karoq dají sehnat okolo osmi set korun.
Pozor na výměnu pneu bez ráfku
U přímých systémů monitoringu tlaku stojí za úvahu, jestli není lepší pořídit si kompletní zimní i letní sadu pro sezónní přezouvání. Případně vsadit na celoroční pneumatiky na ráfcích. To je vůbec nejlevnější varianta, ovšem podmíněná tím, že jezdíte po udržovaných silnicích a dálnicích úseky s mírnější zimou, nikoli závěji na horách. Tam se „celoročky“ prostě nehodí.
Pro případ přezouvání celých sad se systémem monitoringu tlaku si sami umíte spočítat, kolik budou vaše prvotní náklady navíc. Kromě druhé sady ráfků budete muset pořídit i senzory, což vás vyjde u modelového příkladu Škoda Karoq na částku přesahující tři tisíce. Pár stovek ale ušetříte při každém přezouvání, protože výměna pneumatiky na stejný ráfek je dražší než výměna celých kol.
Pokud ale chcete i přesto měnit pneumatiky na jedněch ráfcích, počítejte s tím, že celá operace trvá déle. Za odborný úkon si v tomto případě nechávají pneuservisy připlatit v řádu stokorun (cca 50 – 70 procent navýšení ceny) Prémiové dražší servisy umějí rozpustit tento úkon v celkové ceně bez příplatku. Bezpečnost prostě v tomto případě znamená sáhnout hlouběji do kapsy.