Povinný odstup od cyklisty budou muset řidiči jen odhadovat. Policie ale využije soudní znalce
Řidiči a policisté to nemají jak změřit
Fakt, že dokazování a dodržování odstupu 1,5 metru bude složité, je podle policejního ředitele nepopiratelný. Mluvil o tom v nedávné diskuzi Autoklubu ČR a iniciativy Ukaž respekt, která se věnovala právě bezpečnosti provozu a soužití motoristů a cyklistů. Jiří Zlý v rámci diskuze řekl: „Řidič má za pomoci současných moderních asistentů možnost změřit bezpečný odstup od auta před sebou, umí přesně změřit svou rychlost, ale nemá žádné měřidlo, kterým by u levostranného řízení zvládl změřit odstup pravé části auta od jedoucího cyklisty. Ano, pomůže mu šířka jízdního pruhu, ale v tuto chvíli řešíme, jak to řidičům co nejvíce usnadnit.“
Ředitel dopravní policie na nemožnost změřit povinnou vzdálenost upozorňuje už dlouho. Jednou z rad, o které jak on, tak další specialisté na dopravu a bezpečnost mluví, je využít rozměr jízdního pruhu. Ten je standardně tři metry, což znamená, že bezpečný rozestup je asi polovina jízdního pruhu.
A jednoduché to nebude mít ani policie. „Policie nebude mít v dokazování tohoto přestupku jednoduchou úlohu. Na to jsme již několikrát upozorňoval. Řešíme to i se soudními znalci. Určité způsoby ale máme, nicméně je ke každému případu nutné přistupovat se zdravým rozumem,“ řekl Zlý.
Hlavně zdravý rozum
Debata ředitele dopravní policie, Autoklubu a iniciativy Ukaž respekt pro ČTK
Od ledna do září letošního roku se stalo 3374 dopravních nehod s účastí cyklisty. Oproti stejné době loňského roku jde o pokles 6,5 procenta. Celkem 34 cyklistů při těchto nehodách zemřelo, 190 bylo lehce zraněno a 2795 bylo zraněno těžce. Dohromady 2328 nehod pak zavinili sami cyklisti, svou vinou pak zemřelo 19 cyklistů. Jiří Zlý upozorňuje, že drtivá většina cyklistů neměla přilbu. Jedním dechem také dodal, že ze své vlastní zkušenosti může potvrdit, že motoristé jsou směrem k cyklistům mnohem ohleduplnější než dříve.