Reklama
Řidičův chleba

Povinný odstup od cyklisty budou muset řidiči jen odhadovat. Policie ale využije soudní znalce

Na širších silnicích stačí předjíždět zhruba středem vozovky, na úzkých okreskách protisměrem
Zdroj: Tiskový servis ADAC

Od ledna příštího roku bude pro řidiče povinné dodržovat při předjíždění cyklistů bezpečný rozestup, který byl novelou zákona stanoven na 1,5 metru. Jak ale od začátku, kdy šlo ještě jen o návrh Petra Dolínka, upozorňují dopravní experti a policisté, bude nesmírně náročné tuto vzdálenost dodržovat a hlavně kontrolovat. Podle ředitele dopravní policie Jiřího Zlého je pro řidiče nesmírně náročné správně určit, jestli cyklistu objíždí právě v oné určené vzdálenosti. A pro policii bude zase velmi těžké tento přestupek dokázat.

Řidiči a policisté to nemají jak změřit

Fakt, že dokazování a dodržování odstupu 1,5 metru bude složité, je podle policejního ředitele nepopiratelný. Mluvil o tom v nedávné diskuzi Autoklubu ČR a iniciativy Ukaž respekt, která se věnovala právě bezpečnosti provozu a soužití motoristů a cyklistů. Jiří Zlý v rámci diskuze řekl: „Řidič má za pomoci současných moderních asistentů možnost změřit bezpečný odstup od auta před sebou, umí přesně změřit svou rychlost, ale nemá žádné měřidlo, kterým by u levostranného řízení zvládl změřit odstup pravé části auta od jedoucího cyklisty. Ano, pomůže mu šířka jízdního pruhu, ale v tuto chvíli řešíme, jak to řidičům co nejvíce usnadnit.“

Ředitel dopravní policie na nemožnost změřit povinnou vzdálenost upozorňuje už dlouho. Jednou z rad, o které jak on, tak další specialisté na dopravu a bezpečnost mluví, je využít rozměr jízdního pruhu. Ten je standardně tři metry, což znamená, že bezpečný rozestup je asi polovina jízdního pruhu.

A jednoduché to nebude mít ani policie. „Policie nebude mít v dokazování tohoto přestupku jednoduchou úlohu. Na to jsme již několikrát upozorňoval. Řešíme to i se soudními znalci. Určité způsoby ale máme, nicméně je ke každému případu nutné přistupovat se zdravým rozumem,“ řekl Zlý.

Reklama

Hlavně zdravý rozum

Pojem bezpečná vzdálenost od cyklistů není v Česku novinkou. Tou je fakt, že je nově přesně definovaná. Podle policejního ředitele jsou proto v plánu vzdělávací videa, která mají řidiče rozpoznávání tohoto rozestupu naučit. A mají jim to hlavně ulehčit.

Debata ředitele dopravní policie, Autoklubu a iniciativy Ukaž respekt pro ČTK

Spolek AutoMat, který za cyklistiku bojuje, radí řidičům takto: „Počítejte s tím, že téměř vždy budete muset do druhého pruhu nebo protisměru. Na širších silnicích stačí předjíždět zhruba středem vozovky, na úzkých okreskách protisměrem. Připravuje se úprava vyhlášky ministerstva dopravy, která dovolí při předjíždění cyklisty přejet plnou středovou čáru. 1,5 metru pak nemusíte dodržet, jede-li cyklista cyklopruhem nebo v zónách s omezením rychlosti na 30 km/h a méně – tam stačí jeden metr.“

Od ledna do září letošního roku se stalo 3374 dopravních nehod s účastí cyklisty. Oproti stejné době loňského roku jde o pokles 6,5 procenta. Celkem 34 cyklistů při těchto nehodách zemřelo, 190 bylo lehce zraněno a 2795 bylo zraněno těžce. Dohromady 2328 nehod pak zavinili sami cyklisti, svou vinou pak zemřelo 19 cyklistů. Jiří Zlý upozorňuje, že drtivá většina cyklistů neměla přilbu. Jedním dechem také dodal, že ze své vlastní zkušenosti může potvrdit, že motoristé jsou směrem k cyklistům mnohem ohleduplnější než dříve.

Diskuze

Jan - 21.12.2021 10:48:15
Statistika mluví jasně, za markantní většinu problémů si mohou cyklisté vlastní vinou. Takže budeme trestat řidiče aut, než aby se naopak nutili cyklisti k větší bezpečnosti. Co tak, že cyklista musí použít jinou cestu, pokud to jde?
Martin - 29.10.2021 01:12:27
Chtěl bych se jako metrolog zeptat jakým způsobem se vyjádří rozšířená nejistota takoveho měření z pohledu řidiče? Odhad je dilek jako prase, etalon oči asi taky nikdo kalibrované nemá... ta bilanční tabulka ****ýzy nejitot by mne zajimala.

Soužití motoristů a cyklistů, domy na kolech i ojeté SUV. To vše a ještě víc ve středu v Autosalonu

Se sportovními modely Hyundai vyrazíme na závodní okruh a otestujeme celoroční pláště
11.10.2021 11:40
|
0
Reklama

Proplétat se mezi pelotonem cyklistů je práce jen pro vyvolené

V rámci závodu L'Etape Czech Republic by Tour de France jsme vyzpovídali řidiče doprovodného auta
06.10.2021 10:15
|
0
Reklama

Řidič octavie otevřel dveře přímo před projíždějící cyklistku. Hledá ho policie

Žena utrpěla lehčí zranění, se kterými skončila v nemocnici
10.09.2021 07:48
|
23

Žadatele o řidičák čekají v testech nové otázky, zaskočily nás. Řada z nich je zaměřena na cyklisty

Nová sada obsahuje 35 otázek, které budou do testů zařazeny koncem října. Další budou následovat
09.09.2021 07:33
|
15

Retro: Škoda Garde žije ve stínu populárních kupé 110 R a Rapid. Přitom je to mnohem vzácnější auto

Nástupce „erka“ neměl lehký život. Pověst mu pokazila i nekvalitní výroba v Bratislavě
17.02.2024 07:53
|
4

Retro: Ukrajinská Tavria byla nejlevnějším autem v Česku, mizerná kvalita ji zahnala zpět na východ

Malý hatchback mohl trumfnout Samaru, místo toho zůstal jen ubohým mementem centrálního plánování
10.02.2024 10:34
|
9
Reklama

Rolbou jsem nejel a ta částka taky nesouhlasí aneb Pavel Liška v roli fantoma českých hor

Enfant terrible Autosalonu způsobil na Klínovci poprask, na jaký budou místní dlouho vzpomínat
07.02.2024 12:11
|
6

Retro: Trabant a Wartburg se čtyřtaktními motory přišly pozdě. Pád Berlínské zdi jen zkrátil agónii

Východoněmecké automobily bez modrého dýmu z výfuku byly jako vodňanská kuřata bez hlavy
03.02.2024 09:31
|
2
Reklama
Autosalon TV