Nejlevnější Tesla Cybertruck jde do prodeje. Má chabou výbavu, ale vyjde na 1,4 milionu korun

Futuristická Tesla Cybertruck se začala vyrábět už předloni v listopadu, ale americká „elektromobilka“ nejprve zahájila výrobu dražších variant s pohonem všech kol. Spolu s dvoumotorovou čtyřkolkou se hned začala prodávat také vrcholná třímotorová specifikace Cyberbeast, ale na slibovanou levnou zadokolku si potenciální klientela musela počkat až do dnešních dnů. Tesla ji konečně začíná prodávat a je nejlevnější variantou v nabídce.
Uveze jen necelou tunu nákladu
Nová základní Tesla Cybertruck s pohonem zadních kol nese oficiální modelové označení Long Range. Technika nejnovější specifikace elektrického pick-upu však není žádnou novinkou, protože byla známa už dlouho dopředu. Zakládá na jednom elektromotoru pro pohon zadních kol s maximálním výkonem 235 kW (315 k), s nímž akceleruje z 0 na 100 km/h za 6,5 sekundy a vyvine nejvyšší rychlost 180 km/h. Tesla zároveň uvádí, že na jedno nabití ujede až 582 kilometrů.
A jaké jsou technické parametry, pokud vůz majitelé a provozovatelé budou chtít používat i při práci? Cybertruck Long Range má tažnou kapacitu až 3400 kilogramů, což je méně oproti silnějším sourozencům s dvou- nebo třímotorovým pohonem všech kol – verze All-Wheel Drive i Cyberbeast totiž utáhnou až 5000 kilogramů. Nižší je i maximální nosnost. Dosahuje 910 kilogramů, zatímco standardní čtyřkolka unese až 1133 kilogramů a nejsilnější Cyberbeast pak 1030 kilogramů.
Pořádně oholená výbava
Tesla navíc výrazně ořezala výbavu nejlevnější motorizace, aby ji udělala cenově atraktivní. Adaptivní vzduchový podvozek s elektronickou regulací světlé výšky je pryč ve prospěch nastavitelných ocelových pružin. Standardem jsou 18“ kola, přičemž sada 20“ kol je za příplatek 3500 amerických dolarů a nejlevnější Cybertruck je jedinou variantou modelu s látkovým čalouněním sedadel.
A to není vše. Tesla se zbavila i zábavního displeje pro cestující na zadních sedadlech, přední sedadla nemají ventilaci a audio má sedm reproduktorů, zatímco obě vyšší motorizace standardně dodává s 15 reproduktory s aktivním potlačením hluku. Nejlevnější Cybertruck nemá ani zásuvky pro napájení externích zařízení a jediným způsobem, jak toho dosáhnout, je připojit zásuvkový adaptér k nabíjecímu portu.
Šetření přitom zašlo až tak daleko, že ve standardní výbavě není žádný kryt nákladové korby. Za 750 dolarů si majitelé mohou koupit krycí plachtu. To je velký rozdíl oproti modelům All-Wheel Drive a Cyberbeast, které Tesla dodává s motorizovaným krytem korby v základní výbavě.
Tesla Cybertruck Long Range se prodává se základní cenou 69 990 dolarů, k nimž musíte připočítat také rezervační poplatek 250 dolarů a poplatek 1995 dolarů za doručení vozu z továrny. Ve Spojených státech amerických je současně možné dostat dotaci na nákup elektromobilu ve výši 7500 dolarů, díky čemuž se novinka zlevní na výsledných 64 735 dolarů (asi 1,43 milionu korun).