Reklama
Nová auta

Tesla Cybertruck je zvráceným způsobem atraktivní, ale je v zájmu všech, aby se do Evropy nedostala

Poprvé jsme si naživo prohlédli Teslu Cybertruck. V Evropě se prodávat nebude
Zdroj: Lukáš Dittrich

Jednu věc je potřeba vyjasnit hned na začátek. Fakt, že se Tesla Cybertruck aktuálně objevila v ČR, respektive že teď objíždí evropské země v rámci Cybertruck Odyssey, neznamená, že by se tohle monstrum mělo v dohledné době začít v Evropě prodávat. „Chtěli jsme dát lidem příležitost podívat se na auto, se kterým tady aktuálně nemohou jezdit,“ zaznělo na malé improvizované novinářské akci ze strany představitelů Tesly. Ti zároveň dodali, že prezentace Cybertrucku v Evropě má být vlastně podporou přechodu na udržitelnou mobilitu a propagací technologií značky Tesla, protože spoustu věcí, které používá Cybertruck, používají i jiné modely. 

Na otázku, zda se Tesla chystá v dohledné době Cybertruck v Evropě začít prodávat, jsme dostali pouze obecnou odpověď o tom, že se automobilka aktuálně soustředí na Severní Ameriku a že dohady o tom, zda auto plní či neplní evropské předpisy, jsou předčasné, protože v tomto stádiu případných příprav vstupu na evropský trh Cybertruck zatím není. Pojďme si říci na rovinu, že to je dobře. Z našeho prvního setkání tváří v tváří s tímto nevšedním elektromobilem jsme si totiž kromě jiného odnesli pocit, že Cybertruck bude k chodcům a jiným zranitelným účastníkům provozu vyloženě nepřátelský. 

První dojmy?

Tesla Cybertruck je pořádný jezevčík. Spousta lidí byla nerezovým tankem fascinovaná a téměř padala do kolen, u mne se ale nějaká velká fascinace nedostavila. Cybertruck vypadá jedním slovem divně, protože má zvláštní proporce. Na délku měří 5,7 m, ale takhle zaparkovaný v showroomu se spuštěným podvozkem měří na výšku pouze necelých 1,8 m. Navíc tuhle výšku naměříte pouze v jednom jediném bodě na „vrcholu pyramidy“. Kapota je vyloženě kratičká (o to delší je palubní deska uvnitř), kliky zcela chybí, světlomety nahradila svítící lišta a všemu dominuje obří ploché čelní sklo opatřené gigantickým stěračem, který do celku jaksi tak úplně nezapadá. Nesliboval tu někdo laserové stěrače?

V reálném prostřední nebo dokonce na silnici bude Cybertruck určitě šokovat, ale jinak vypadá prostě jako jeden z mnoha šílených konceptů, jaké automobilky stvořily. Pro zajímavost, světlá výška podvozku v nejnižším nastavení je 201 mm, v tom nejvyšším pak 406 mm, což je fakt hodně. Tesla Cybertruck možná má super schopnosti, alespoň na papíře, ale zákazníky bude stoprocentně hledat mezi lidmi, kteří chtějí být vidět, to je jisté už teď. 

Chodci, utíkejte!

Elon Musk je známý tím, jak dělá věci jinak, a to za každou cenu. Tam, kde automobilky pilují své vozy celé dekády, Elon přijde a řekne: „ha, ha, tak takhle teda ne“. Cybertruck proto dostal unikátní karoserii vyrobenou z nerezové oceli, která je tak ostře řezaná, že jsem to u žádného jiného sériového auta dosud neviděl. Má to své dobré důvody a osobně jsem velmi zvědav, co u tohoto tanku ukáže praxe. Jedna věc je totiž design s minimem spár, kde je všechno hrozně futuristické a ostré, ale druhou stranou mince jsou takové ty přízemní detaily, které Tesla ráda přehlíží. Třeba bezpečnost. Když se na Cybertruck podíváte z blízka, tak vám je jasné, že fakt nechcete, aby vás tohle porazilo na přechodu. 

Úplně jsem si vzpomněl na prezentaci Škody někdy z loňského roku na téma bezpečnosti, kde nám mladoboleslavští specialisté vysvětlovali, jak musí kvůli předpisům řešit a testovat dopad hlavy chodců nebo koloběžkářů na kapotu nebo na přední sloupek. No tak to se u Cybertrucku vážně neřešilo, protože prakticky od předního nárazníku se po obou stranách táhne ostrá hrana tvrdého ocelového plechu. Takže v případě srážky s chodcem ten nešťastník přistane nejen na tvrdý boční sloupek, ale ještě na tuhle hranu. Skoro bych se odvážil tvrdit, že něco takového do provozu nepatří, ale je mi jasné, že teslisti souhlasit nebudou.

Podobné ostré hrany najdete také na otevřených dveřích nebo na otevřené přední kapotě. Cybertruck je opravdu sestaven z nařezaných plechů, když ale třeba otevřený frunk přehlédne dospívající dítě a napíchne se na to hlavou, moc radosti z toho nebude mít ani vaše ratolest, ani rodiče. Takhle to prostě dopadá, když efekt dostane absolutní přednost před funkčností. Řekl bych, že tohle bude pro evropské předpisy nepřekonatelný problém a je to tak dobře.  

Je nezničitelný, ale bacha na ptačí trus

Na druhou stranu povrch auta je čistý plech, což vypadá zajímavě. Jenže má to také své nevýhody, na které narazíte při pročítání oficiální uživatelské příručky. „Abyste zabránili poškození exteriéru, okamžitě odstraňte korozivní látky (např. mastnotu, olej, ptačí trus, pryskyřici ze stromů, mrtvý hmyz, dehtové skvrny, silniční sůl, průmyslový spad atd.). Nečekejte, až bude vozidlo Cybertruck určeno ke kompletnímu umytí. V případě potřeby použijte denaturovaný líh k odstranění dehtových skvrn a odolných mastných skvrn a poté místo ihned omyjte vodou s jemným mýdlem bez detergentů, abyste odstranili líh,“ uvádí příručka. Karoserii tyto drobnosti sice nezničí, ale udělají se na ní fleky. „Nepoužívejte a/nebo ihned neodstraňujte chemické, korozivní nebo pH neutrální látky (mimo jiné: kyselé kapaliny nebo materiály, mastnotu, olej, pryskyřici ze stromů, mrtvý hmyz, dehtové skvrny, silniční sůl apod), protože mohou způsobit korozi exteriéru vozidla,“ pokračuje návod. S tou silniční solí by byly v našich končinách asi trochu problémy.  

Kouzlo karoserie je především v designu, ale také v odolnosti proti promáčknutí. Nezničitelná by měla být rovněž roleta, která kryje korbu. Stoupnout na ní jsme si bohužel v rámci prezentace nemohli. Kroba jako taková je hodně velká. Délka je 1852 mm, šířka 1295 mm a výška zadního čela 505 mm. Pod korbou je v prostoru za zadní nápravou ještě jeden úložný prostor a vlevo jsou připravené zásuvky pro připojení dalších elektrických spotřebičů. Pokud by vám to bylo málo, můžete na auto připevnit ještě střešní nosiče, případně zapřáhnout téměř pětitunový přívěs. 

Interiér, kde nenajdete vůbec nic

Interiér už na rozdíl od vnější karoserie zas tak moc nešokuje. Nic zde není. Zůstal tu pouze malinkatý volant, sedačky a gigantický displej o velikosti 18,5". Těmto obrazovkám jsem na chuť nepřišel a ani tahle nebude výjimkou. I zde totiž design dostal přednost před funkčností, takže na obří ploše máte krásné obrázky, ale malinkatá políčka a spoustu nejrůznějších snad i zbytečných informací, ve kterých se člověk ztratí. Ale třeba se na to dá zvyknout. Před spolujezdcem je pak ještě výsuvná přihrádka. 

Místa je uvnitř dost pro pět cestujících ve všech směrech s výjimkou prostoru pro hlavu vzadu. Tam se budou vyšší postavy dotýkat hlavou střešního okna. Může za to samozřejmě tvar střechy. Stejně jako u jiných pick-upů lze sedáky vyklopit vzhůru, čímž vznikne další prostor pro převoz větších předmětů. Podlaha je, jak se na elektromobily suší a patří, zcela rovná. 

Jak jezdí?

Na Tesle Cybertruck je mnohem zajímavější než až kolotočářský design technika a praktické dovednosti. Jenže auto na evropské silnice nesmí, takže jsme se s ním nesvezli. Cybertruck se bude časem vyrábět jako zadokolka s dojezdem 400 km, čtyřkolka s dojezdem 547 km a vrcholné provedení se jmenuje Cyberbeast, má tři motory, výkon 845 koní a extrémní dynamiku. K tomu přidejte řízení všech kol, systém řízení „po drátě“, který třeba Toyota stále ještě testuje a ladí, zatímco Tesla už se nerozpakuje poslat takovou věc do sériové výroby, a řadu dalších vychytávek, díky kterým má Cybertruck zdolat každý terén. Jenže ve světě platí, že „papír snese všechno“ a „slibem nezarmoutíš“. A ve světě Elona Muska tohle platí dvojnásob. Takže nebudeme předjímat. Dovednostmi Cybertrucku se rádi necháme fascinovat ve chvíli, kdy se třeba jednou svezeme. 

Pokud to svezení bude jednou v evropské verzi, je dost možné, že se auto bude výrazněji lišit od toho, co jsme si mohli prohlédnout v Průhonicích. V Evropě svázané bezpečnostními předpisy je prostě v zájmu všech (a zejména chodců), aby se tohle oplechované přemotorované monstrum tady v takovéto podobě vůbec neobjevilo. Občas se zdá, že reální zákazníci mají problém zvládnout i rychlé a v celku konvenční elektromobily typu Kia EV6 GT nebo Hyundai Ioniq 5 N, tohle by mělo být rychlé zhruba podobně (nebo ještě více), váží to přes tři tuny a jen s malinkou mírou nadsázky z toho trčí plechy. Jenže Cybertruck má elektrický pohon a občas se zdá, že elektrický pohon je omluvenka pro cokoliv. Když se tu mohou prodávat čínské elektromobily pochybných značek, pochybného původu a pochybných vlastností, proč by se tu nakonec nemohl prodávat i Cybertruck, že ano. 

Každopádně tahle Tesla je něco jako Mercedes-Benz třídy G. Jen málokdo si ji koupí kvůli skutečným schopnostem vozu, lidé si to budou kupovat jako auto na parádu. Je to především Elonův showcar a magnet na pozornost a v tomto ohledu je Cybertruck naprosto dokonalý. 
Reklama

Diskuze

Míra - 13.06.2024 21:46:24
Vzhled je otázka vkusu, mě se líbí Nebezpečný chodcům? Prosím Vás nebuďte zamrzlý v pravěku, auto které monitoruje prostor kolem sebe se bude srážce snažit vyhnout. A evropská auta těmito nesmysly ztratila za mě krásné přídě.
Michal - 06.06.2024 08:06:53
Osobnímu názoru nic proti. Ale s tou bezpečností bych to neřešil, protože to očividně neřeší nikdo. Monstrozních pickupů od GM tady vidím denně 5 a jediný rozdíl je že oproti nerezovému plechu je proti mě masivní zeď chladiče.

Pepa ji nesnese, Hrubis naopak miluje. Tesla Model Y rozděluje i testery Autosalonu

Prý má příšernou akustiku a ubohé jízdní vlastnosti, nebo je to úžasný elektromobil pro všechny?
21.05.2024 11:56
|
18
Reklama

Nový Superb, elektrická Tesla, sportovní BMW a motorka. V dalším Autosalonu jedeme do Chorvatska

Vyzkoušeli jsme různé dopravní prostředky i různé trasy. Jeli jsme tradičně i hodně netradičně
20.05.2024 12:13
|
0
Reklama

Tesla Model Y jezdí jako nejlevnější auta na trhu. Zato si ale umí pořádně nahlas pšouknout

Málokdo tuší, že crossover Elona Muska je tím nejprodávanějším autem na světě. Otestovali jsme ho
18.05.2024 18:13
|
4

Tesla, kterou máte doma, dojede dál. Kilometry navíc si ale musíte přikoupit, napsal Musk

Někteří majitelé Tesly Model Y dosáhnou na delší dojezd. Bude je to ale stát 40 tisíc korun navíc
07.05.2024 12:10
|
4

Růžovoučký elektromobil, pestrobarevní lidé i nové logo je pro Jaguar téměř jistě trefou do černého

Názory internetových odborníků ještě nikdy velké prodeje nepřinesly. Celosvětový ohlas ano
03.12.2024 08:31
|
2

Řidiči mířící do Rakouska by se měli připravit na ekologickou past. Jinak zaplatí přes 50 tisíc

Ekologické plakety jsou zrádné, protože řidiči na silnici nepoznají, kde ekologická zóna začíná
26.11.2024 13:31
|
13
Reklama

Elektromobil lidu, pro nás V12? Máme seznam vozů Evropské komise. Jsou tam i letité dvanáctiválce

Většina oficiálních automobilů už je elektrických, ve flotile ale zůstávají dva Mercedesy S 600
25.11.2024 10:00
|
0

Zakázala EU řidičům staré zimní pneumatiky M+S? Zjistili jsme, jaká je skutečnost

Zimní pneumatiky M+S nejsou zimními pouze v Německu a není na to přímo žádná směrnice EU
14.11.2024 08:00
|
1
Reklama
Autosalon TV