Komentář: Nová revize emisních pokut ve vývoji aut nic nezmění. Jen oddaluje současný problém

Evropští zákonodárci už dlouho zatěžují automobilky až nesmyslnou legislativou, která často vypadá, jako by jí snad ani nekonzultovali s někým aspoň trochu technicky znalým. Stejně tak se nedrží toho, co by nejraději chtěli běžní motoristé. V posledních letech se nejčastěji řeší „zákaz prodeje spalovacích motorů“ od roku 2035, vznikající omezením na nulovou hranici emisí oxidu uhličitého, ale problematika emisí je výrazně hlubší. Evropská komise ale asi dostává rozum, protože teď vychází automobilkám vstříc. Bohužel ale ne směrem, jaký by uvítali i zákazníci.
Návrat starých dobrých motorů nebude
Každý gram hmotnosti navíc může v automobilovém vývoji vést k dalším gramům emisí CO2 v konečném součtu, což znamená, že vývojová oddělení musí utrácet až neuvěřitelné peníze za boj s úředníky a následně musí šetřit na nás. I proto se v nových modelech prémiových značek začaly objevovat laciné materiály, jako jsou třeba ošklivé tvrdé plasty. Výrobci se tak častěji soustředí na prapodivnou legislativu a evropský bič, než aby poslouchali přání zákazníků.
A v tom přichází nečekaný zvrat. Evropská komise, která je k tomu přinutila svým chováním v minulosti, najednou vypadá, že úplně otočila. Příval nových čínských aut do Evropy ukázal, že pokud bude pokračovat ve svém vládnutí tak, jako doposud, tak starý kontinent tenhle konkurenční boj nevyhraje. Konečně to vypadá, že se začíná odvracet od ekologického aktivismu a uvědomuje si, že nemůže nechat padnout automobilový průmysl, jakožto jednoho z největších zaměstnavatelů.
Bohužel to ale nepůsobí tak, že se bude jednat o dlouhodobé zlepšení podmínek a automobilky se budou moci vrátit k tomu, co je s dnešní legislativou stále těžší prodat. Rozhodně nečekejme návrat neelektrifikovaných benzinových i naftových aut.
Ursula von der Leyenová, předsedkyně Komise, totiž na tiskové konferenci oznámila, že navrhne upravit revizi systému pokut pro automobilky, které v letošním roce nesplní emisní cíle. A to je právě ten problém – půjde o relativně krátkou chvíli, kdy se automobilkám bude lépe dýchat. Má jim to dát čas, aby neplnily evropskou kasu, ale mohly ušetřit finanční prostředky a použít je na další vývoj. Co když se jim to ale nepovede a pak budou platit víc peněz za víc let?
95 eur za každičký gram navíc!
Evropská komise nařizuje, aby výrobci aut letos snížily emise oxidu uhličitého z aktuálních průměrných 115 na 94 gramů na ujetý kilometrů. Pokud by to letos nezvládli, museli by zaplatit pokutu za každý gram překračující limit u každého prodaného vozu. Ten je zpoplatněn pokutou až 95 eur za každý gram.
Špatnou zprávou tedy je, že se ve směřování evropské emisní legislativy nic nemění, jen bude upravena tak, aby automobilky dostaly víc času na splnění cílů. Současně by se mohly vyhnout placení pokut, které je v letošním roce čekaly. Nový návrh totiž počítá s tím, že by plnění cílů měly vykazovat za tříleté období, nikoli za každý rok.
Na novém uvažování, aspoň na chvíli, má přitom zásluhu i Česko. Revize vzniká v reakci na odpor některých evropských států, včetně nás, aby automobilky letos pokuty neplatily. I nadále existuje také silná iniciativa volající pro přehodnocení zákazu spalovacích motorů, který při pohledu na dnešní automobilovou produkci v Evropě stále nedává moc smysl. Elektromobilů se prodává víc a víc, ale že by o ně byl obrovský zájem? To si nemyslím.
Podtrženo, sečteno, nová snaha Evropské komise o úlevách pro evropské automobilky je rozhodně vítaná, ale přináší jen krátkodobé řešení. V současnosti má za cíl zlepšit konkurenční prostředí, aby mohly lépe soupeřit s levnou čínskou produkcí, ale co bude dál? O tom zatím můžeme jen spekulovat.
Pro inženýry, marketing i prodejce aut to pořád bude velký oříšek, protože už v roce 2030 chce Evropská komise jen 50 gramů. Ve výsledku se tak automobilky budou i nadále potýkat s tím, jak na evropský trh uvést mnohem větší počet elektromobilů a plug-in hybridů a přesvědčit zákazníky, aby si je kupovali. Bez toho se bohužel neobejdou a nepřispívá k tomu ani ekonomická situace v Evropě, protože pro spoustu lidí elektromobily jsou a budou finančně nedostupné.
Co bude dál?
Nová revize emisních pokut je nepochybně rozporuplná a má chuť podle toho, z jakého konce se na problematiku podíváte. Evropská komise rozhodně nechce zmírnit nátlak na automobilky kvůli prodeji větších objemů elektrifikovaných aut. Už nikdy jim nedovolí dělat to, co zákazníci měli tak rádi, ale s novým smýšlením jim dává víc času na to, aby se mohly připravit na velký konkurenční boj se stále větším počtem soupeřů z Číny.
Požadovanou úpravu nyní musí schválit Evropský parlament i Evropská rada, a pokud se tak stane, budeme muset doufat, že z toho budou moci těžit i zákazníci. Aby automobilky mohly úspěšně konkurovat čínským autům, budou muset výrazně zlevnit a stoprocentně využít toho, že většina potenciálních kupců se nakonec orientuje především cenou.