Reklama
Nová auta

První jízda s novým BMW 220d Gran Coupé: Parádní stylovka s reálnou spotřebou pod 5 litrů

Nové BMW 220d Gran Coupé jsme vyzkoušeli na českých silnicích ve všech možných režimech
Zdroj: Tiskový servis BMW Česká republika

Když BMW loni v červenci oficiálně představilo novou generaci řady 1, povedlo se mu nás pořádně zmást. Jedná se o velký facelift, nebo novou generaci? Na první pohled to sice nevypadá, ale skutečně jde o úplně novou generaci, v pořadí už čtvrtou, protože sama automobilka uvedla, že musela udělat tolik nových změn, že už s nimi další pokračování nejdostupnějšího modelu snadno obhájí.

Ve stejném duchu se pak na podzim neslo také uvedení nové generace řady 2 Gran Coupé, protože stylovější čtyřdveřové kupé vychází ze standardního hatchbacku, ale pravdou je, že z designového i technického hlediska jsou oba modely spíše velkou evolucí než revolucí. Změnila se hlavně výbava s nejmodernějšími technologiemi a obě novinky se budou prodávat výhradně se spalovacími motory.

Velká mezigenerační evoluce

Nová „dvojka“ konečně přijela do Česka a s vyhlídkou příjemného dopoledne si vyzvedávám klíče. Přicházím k šedému BMW 220d Gran Coupé a musím uznat, že mu BMW dodalo slušný punc sportovnosti. Teď ráno jsem na silnici potkal odcházející minulou generaci, která s uvedením novinky viditelně zestárla. Dělají to především nové designové křivky i inovované charakteristické ledvinky, protože co do filozofie stylingu, ta vychází ze stejných základů.

Zbytečně se nezdržuji, usedám za volant a vyrážím vstříc pražským kolonám. S nejnovější generací nejlevnějších bavoráků jsem se už seznámil při testování jedničky, ale právě stání v ranní dopravní špičce bude ideální příležitostí pro připomenutí si těch uživatelsky nejdůležitějších změn. V Mnichově totiž kompletně přepracovali interiér a vybavili jej novější architekturou s digitálním přístrojovým štítem a centrálním infotainmentem na společném širokoúhlém panelu.

Dvojka tak disponuje nejmodernějším operačním systémem 9, jaký automobilka používá i v nejdražších modelech, a mezigeneračně je tu i další velká změna. Celá palubní deska je úplně nová a po vzoru dnešních trendů z ní zmizelo ovládání audia i klimatizace. Odteď se i v řadě 2 Gran Coupé vše řeší na dotykovém displeji infotainmentu. Dokonce i výdechy ventilace jsou skryté a nastavují se lehce vykukujícími ovladači.

Při prvních jízdách se mi navíc dostal do rukou kousek s viditelnou sportovní náturou díky v Česku populárnímu M sportovnímu paketu, s nímž se v našich končinách nepochybně rychle prodá. Česko je jedno z největších odbytišť M modelů v Evropě a jak kdysi řekl sám David Haidinger, tiskový mluvčí českého zastoupení značky: „Cokoliv se znáčkem M je okamžitě odsouzeno k prodeji.“

Bude výhradně spalovací, elektromobil není v plánu

Nové BMW řady 2 Gran Coupé stále zakládá na staré známé architektuře UKL2, která u výchozí jedničky v minulosti přivedla velkou změnu – BMW se přestalo orientovat na tradiční pohon zadních kol a s příčně uloženými motory preferuje ta přední. Řidičsky je to sice nesympatická změna, zato při každodenním životě ji oceníte. Díky absenci podélného hnacího hřídele, lidově kardanu, je prostornější na zadních sedadlech. A to pochopitelně platí i o nejnovější generaci dvojky.

Řada 2 Gran Coupé se vyrábí výhradně se spalovacími motory, benzinovými i naftovými, a jedinou elektrifikací je 48voltový mild-hybrid s elektromotorem integrovaným do sedmistupňové dvouspojkové převodovky Steptronic s funkcí startér-generátoru. Ten nechybí ani u testované motorizace 220d, která je nesilnějším turbodieselem v aktuální nabídce, a je charakteristický nevypínatelným stop-startem. Tuhle funkci potlačíte jen aktivací sportovního režimu motoru.

A než se dostaneme k jízdním dojmům, tak skutečnost, že malé Gran Coupé nikdy nebude jako elektromobil, poznáte i zvenku. Všimněte si klasických vnějších klik dveří – u modelů s plánovaným elektrickým pohonem automobilka používá aerodynamičtější zapuštěné kliky, jaké známe třeba z nejnovější řady 5.

BMW 220d Gran Coupé: Technická data

Motor: 2.0 I4, vznětový, 48V mild-hybrid
Převodovka: 7stupňová sportovní dvouspojková Steptronic
Max. systémový výkon: 120 kW (163 k)
Zrychlení: 0-100 km/h: 8,0 s
Max. rychlost: 226 km/h
Spotřeba WLTP: 4,2-4,6 l/100 km
Délka: 4546 mm
Objem kufru: 360 l
Základní cena: 1 032 200 Kč

S nejsilnějším turbodieselem pod kapotou

Konečně najíždím na dálnici a pražský provoz nechávám za sebou. Pro dnešek jsem si připravil trasu, která dvojku prověří ve všech režimech. Začínám dálničním úsekem, kdy si chci změřit spotřebu při cestování při běžných 130 kilometrech za hodinu. Se silnějším turbodieselem v nabídce si navíc rád vyzkouším, jak umí požírat levý pruh, když s ním budu spěchat. Pod kapotou přitom mám turbodmychadlem přeplňovaný čtyřválcový dvoulitr o 120 kW (163 k).

Už od prvních stovek metrů na dálnici si však všímám jednoho velkého pozitiva – kvalitního odhlučnění. Rychlost kolem „stotřicítky“ v kabině pociťuji jen minimálně, protože dvojka generuje jen minimum hluku od aerodynamiky, pohonu i asfaltu. Cestování na dlouhých trasách si s tímhle čtyřdveřovým kupé umím představit a tady na relativně hladkém asfaltu je i docela pohodlné.

O chvíli později se mi však konfigurace podvozku tohoto konkrétního kusu přestává líbit, byť z objektivního hlediska není obecně špatná. Na méně kvalitním asfaltu českých okresek se s 18“ koly s relativně nízkým profilem pneumatik projevuje sportovnější charakter čtyřdveřového kupé. To v některých úsecích až příliš kopíruje povrch silnice a málo filtruje nejmenší nerovnosti, jako jsou hrboly a vlny.

Dvojka tak působí trochu tvrdší a zrovna v kombinaci s turbodieselem bych uvítal komfortnější a poddanější konfiguraci podvozku – v nabídce jsou i základní 17“ kola s větším profilem pneumatiky, byť nevypadají tak atraktivně. Když už však mám v rukách auto se sportovní náturou, sekvenci technických zatáček před sebou nebudu projíždět jako „kloboukář“ a pořádně si jí užiju.

Bavoráka přepnu do jízdního módu Sport a okamžitě se zrychlí reakce motoru na plyn a převodovka v režimu automatického řazení intuitivně drží vyšší otáčky. V testovaném autě je navíc připlacená sportovní automatická převodovka, což znamená, že je disponuje také pádly řazení pod volantem. U standardního automatu je nenajdete, stejně jako sportovnější mapu řazení S, protože má jen volby D a L (Low, slouží pro brzdění motorem při jízdě z kopce).

I s pohonem předních kol není BMW 220d Gran Coupé moc nedotáčivé, ale pořád si musím dávat pozor, abych to nepřehnal. S nastávajícím jarem je venku přes 10 stupňů Celsia a bavorák stále obouvá zimní pneumatiky Bridgestone Blizzak. V rychlých zatáčkách se při dynamickém tempu už ozývá jejich nářek, ale dobře si poradí i s výkonnými brzdami. Ty si s modrými třmeny můžete přidat samostatně, a kdybyste chtěli výraznější červené, jsou součástí M sportovního paketu Pro včetně M adaptivního podvozku.

Na dálnici i na okreskách má silnější turbodiesel svižnou dynamiku, je příjemně pružný a celkově tenhle malý bavorák zaujme skvělou agilitou. Sice není tak řidičský jako klasické dvoudveřové kupé řady 2 s tradiční koncepcí s podélným motorem, ale pro příležitostné zábavné svezení po okreskách umí posloužit. A kdyby vám standardní výkon nestačil, krátkodobě jej můžete navýšit aktivací overboostu levým pádlem pod volantem s nápisem Boost.

I v pražském provozu pod 5 litrů

Během svého jednodenního testování se přes okresky prokousávám zpět do Prahy a už nás čeká jen poslední zkouška – pražská jižní spojka. Jak si poradí a jaká bude nakonec výsledná spotřeba? Už teď vás navnadím, že je překvapivě nízká. A to jsem bavorák na dálnici ani okreskách zase tak moc nešetřil.

Nastává zúčtování. Absolvoval jsem poslední kilometry Prahou a vracím se zpět na základnu BMW, abych 220d Gran Coupé vrátil. Za jedno dopoledne jsem s ním ujel necelých 170 kilometrů a než jsem vjel zpět do Prahy, palubní počítač mi ukazoval reálnou spotřebu 5,1 l/100 kilometrů. V kolonách jsem to navíc až překvapivě ještě vylepšil a konečný výsledek je 4,9 l/100 kilometrů. Dojezd na jednu nádrž se tak pohybuje i přes 850 kilometrů.

Na závěr už jen mohu říci, že motorizace 220d bude ideální volbou pro všechny, kdo chtějí hlavně cestovat. Ve výchozí jedničce jsem si jí navíc vyzkoušel i ve srovnání s tříválcovou alternativou 20 (písmenko „i“ u benzinových bavoráků pomalu mizí, aby se nepletlo s elektrickou modelovou řadou BWM i) a turbodiesel osloví nejen nižší spotřebou paliva, ale také vyšším točivým momentem a s ním spojenou pružností.

Reklama

Diskuze

Jaroslav - 13.04.2025 20:13:08
Vypadá to jako Hyundai

Tenhle hatchback s pohonem předních kol je předzvěstí nové éry BMW, říká Muldix

Martin Müller alias Muldix otestoval nové BMW 120. Nabízí to, co chce většina dnešních řidičů
14.01.2025 16:33
|
0
Reklama

Ojeté BMW 5 může mít pod kapotou časovanou bombu. Poradíme, jak vybrat to spolehlivé

Kupovat ojetý prémiový vůz je lákavé, protože ceny padají dolů. Musíte si ale dát pozor
24.04.2024 18:00
|
1

U Sokolova vyrostlo 25 kilometrů silnic i dálniční okruh. Smí tam ale jen vozy BMW

Mnichovská automobilka otevřela v Česku gigantické testovací centrum nejen pro auta bez řidiče
27.07.2023 10:05
|
0

ADAC: Elektromobily jsou spolehlivější než spalovací auta. Nejčastější problém vás překvapí

I elektromobily musí disponovat klasickou 12voltovou autobaterií. Bez ní se bohužel ani nerozjedou
15.04.2025 16:11
|
1

V Česku se prodává zánovní Škoda Favorit s nájezdem 730 kilometrů. Je dražší než nová Fabie

Hnědý Favorit stál přes 30 let v malé garáži, odkud si bohužel odvezl i tři škrábance
14.04.2025 16:15
|
5
Reklama

Ford elektrifikoval všechny dodávky. Říká, že běžnému provozovateli stačí dojezd 150 km denně

K modelům E-Transit, E-Transit Custom a Transit Connect PHEV se přidává očekávaný E-Transit Courier
14.04.2025 10:00
|
0

Retro: Takhle se v roce 1968 prodávala Škoda 1203. Prospekt na socialistickou dodávku pěl chválu

Prolistujte si autentickou brožuru ke Škodě 1203. V úplném závěru vás rozesměje přehnanými slovy
12.04.2025 07:42
|
15
Reklama
Autosalon TV