Nové BMW X3 jezdí suverénněji, než kdykoli předtím. Design přídě a ovládání ale budí rozpaky
Na českých silnicích jsme otestovali aktuálně nejslabší a nejsilnější provedení nové generace BMW X3. Naftová čtyřválcová varianta 20d xDrive potěší klidným chodem a rozumnou spotřebou, benzinový šestiválec M50 xDrive pro změnu dynamitem pod kapotou. Jízdní vlastnosti jsou suverénní, vyloženě sportovní svezení ale nečekejte. Čtvrtá generace BMW X3 už totiž do šířky i délky přerostla první generaci BMW X5, takže začíná být na okreskách trochu mastodontní. Jako největší problém vnímám některé ovládací prvky na místě řidiče. Chtěl bych méně displejů a více tlačítek.
Jako u Kočků na kolotoči
Kolega Hrubis už jezdil v Německu základní benzinovou variantou 20xDrive a nejvýkonnější M50 xDrive. Jeho zážitky si můžete přečíst v článku, na který odkazujeme vlevo. Stejně jako on jsem na úvod sedl do „dvacítky“, ale naftové. Ona vlastně úplně čistě naftová není. Každý motor pro BMW X3 má totiž minimálně mild-hybridní techniku, varianta 30e xDrive nabízí dokonce plug-in hybrid. Odpůrce elektromobility ale potěší, že nové BMW X3 nelze pořídit čistě na elektřinu.
Musím se přiznat, že se mi čtvrtá generace BMW X3 na fotkách nelíbila a osobní setkání toho moc nezměnilo. Hlavně přídi jsem prostě nepřišel na chuť. Už předchozí generace BMW X3 měla ledviny mohutné, ale do přídě vkusně integrované. Tady mi ale připomínají rypák a na ní navazující otvory v nárazníku tlamu nějakého ošklivého zvířete. Z boku a zezadu s autem takový problém nemám, ale že bych z něj byl jako z celku nějak odvázaný, to rozhodně napsat nemůžu.
A rozpaky pokračují i po usednutí za volant. Na jednu stranu se tvůrci snažili o designovou čistotu, takže převládají displeje a tlačítka téměř zmizela. Jenže ta čistota končí ve chvíli, kdy se auto nastartuje a interiér rozsvítí. Co, rozsvítí. On se rozehraje všemi barvami! Přístrojovou desku lemují lišty ambientního osvětlení připomínající neonové trubice, které se rozlézají i do velké části výplní dveří a svítí jak u Kočků na kolotoči. Možná se to dá celé přenastavit do nějakého decentnějšího módu, ale hrabat se v menu, na to nebyl čas a přednastavené ambientní osvětlení i animace na displejích mi připadaly hrozně „cirkusácké“. Oceňuji, že je na středovém tunelu ovládací kolečko systému iDrive a není nutné tolik patlat po displeji, ale bohužel jsem neměl čas si s ním pohrát a zjistit, jak moc je či není intuitivní.
Na druhou stranu jsem se v základních funkcích celkem rychle zorientoval, takže prostředí téměř bez tlačítek není úplně nepřátelské. Konstruktéři chytře umístili plošky na nabíjení telefonů tak, že na ně řidič i spolujezdec vidí. Šofér může svůj telefon ovládat i při jízdě, aniž by ho musel brát do ruky, a tím pádem neporušuje předpisy. Výborně se mi držel sportovní volant s vodorovnou spodní částí a výrazným zesílením v místech úchopu. Výborným pomocníkem je rozšířená realita prostředí navigace se směrovými šipkami promítajícími se do reálného obrazu silnice. Potěší pohodlná a rozměrná sedadla i spousta prostoru i pro hodně vysoké a ramenaté přední cestující.
Technické údaje: BMW X3 20d xDrive
Motor: mild-hybridní systém - naftový čtyřválec s turbem 1995 cm3 + elektromotor
Převodovka: automatická osmistupňová
Max. výkon: 145 kW (197 k)
Max. rychlost: 215 km/h
0-100 km/h: 7,7 s
Spotřeba: 6,1 l na 100 km
Délka: 4,76 m
Kufr: 570 l
Kola: 18 až 21 palců
Pohon: všech kol
Cena: od 1 518 400 Kč
Podrobnější údaje ZDE
BMW X3 20d xDrive – pohodlí na dlouhých trasách
Zatímco k designu a ovládacím prvkům mám spoustu výhrad, motory a jízdní vlastnosti patří tradičně k absolutní špičce v segmentu velkých rodinných SUV. Nové BMW X3 se zatím nabízí pouze s jedním naftovým mild-hybridem s dvoulitrovým čtyřválcem a označením 20d xDrive. „Příští rok v květnu ale dorazí i silnější provedení se šestiválcem a označením 40d xDrive,“ uvádí mluvčí značky David Haidinger.
Základní naftová motorizace sice není žádný trhač asfaltu, ale motor běží téměř neslyšně, spolupráce s osmistupňovou automatickou převodovkou je díky mild-hybridnímu systému ještě plynulejší, než kdykoli předtím, a jízdní projev nového BMW X3 20d xDrive na jedenadvacetipalcových kolech velmi komfortní, bezpečný a sebevědomý. Základní naftový motor ani zdaleka nedokáže využít plný potenciál podvozku.
Auto vyhoví rodinným typům, nebo lidem, kteří jezdí dlouhé vzdálenosti po dálnicích. Na trase z Praze do Nepomuku kombinující město, dálnice a okresky jsme naměřili průměrnou spotřebu 7,5 litru nafty. Výrobcem uváděných 6,1 litru na 100 km po zajetí motoru vidím při pohodové jízdě jako dosažitelnou hodnotu.
Nové BMW X3 20d xDrive se prodává od 1 518 400 korun. Už to je hodně vysoká částka i vzhledem ke konkurentům mezi prémiovými značkami, nemluvě třeba o Škodě Kodiaq či Hyundai Santa Fe, jak se můžete přesvědčit při porovnání ZDE. Námi testovaný vůz navíc disponoval příplatkovou výbavou za víc než 600 tisíc korun (!), takže cena přesahovala 2,1 milionu korun.
Připadá mi úplně zbytečné u základní naftové verze připlácet víc než 150 tisíc korun za M sportovní paket a M sportovní paket Pro. Ani sportovní podvozek, sportovní brzdy nebo sportovní interiér totiž z nejslabší naftové verze rodinného SUV sporťák neudělají a mají tak spíše designový smysl. Osobně bych si za více než dva miliony korun raději pořídil BMW X5 30d s mnohem silnějším naftovým šestiválcem za cenu od 2 078 700 korun.
Technické údaje: BMW X3 M50 xDrive
Motor: mild-hybridní systém - benzinový šestiválec s turbem 2998 cm3 + elektromotor
Převodovka: automatická osmistupňová
Max. výkon: 293 kW (398 k)
Max. rychlost: 250 km/h
0-100 km/h: 4,6 s
Spotřeba: 7,8 l na 100 km
Délka: 4,76 m
Kufr: 570 l
Kola: 20 až 21 palců
Pohon: všech kol
Cena: od 2 094 300 Kč
Podrobnější údaje ZDE
BMW X3 M50 xDrive – rychlé, ale ne sportovní SUV
Mezi verzemi na benzin si může zájemce o novou X3 vybírat mezi základní čtyřválcovou variantou 20 xDrive (153 kW), plug-in hybridní 30e xDrive s dojezdem až 90 km čistě na elektřinu s nabitou baterií (220 kW) a námi testovanou nejsilnější šestiválcovou verzí M50 xDrive (293 kW). „Vzhledem k tomu, že se nepočítá s X3M, půjde o nejsilnější verzi nové iks trojky“, informuje David Haidinger.
Oba sportovní pakety jsou tady součástí standardní výbavy a v tomto případě dávají smysl. Auto má totiž pod plynem slušný dynamit, čemuž odpovídá už zrychlení z 0 na 100 km/h během 4,6 vteřin. Jeho dynamika uchvátí stejně jako suverenita jízdních vlastností i v zatáčkách na klouzavém povrchu. Přesto jsme si s ním na okreskách neužili vyloženě sportovní svezení. Šířka i délka nové BMW X3 přesahuje BMW X5 první generace, takže už nejde o žádný kompakt, ale opravdu o velké a široké SUV, se kterým na úzké okresce nechcete potkat podobně mastodontní auto v protisměru. Suverenita jistota tady dostaly přednost před hbitostí.
Na druhou stranu potěší, že i na 21palcových kolech a se sportovním podvozkem působí nová BMW X3 M50 velmi komfortním dojmem. Pořizovat si ji budou lidé, kteří chtějí svým autem udělat dojem a nepotřebují k tomu ještě větší almary typu X5 až X7. Opět tady podle mého ale může dojít ke kanibalizaci s modelem X5. Základní verze X3 M50 xDrive totiž stojí 2 094 300 korun, námi testovaná s příplatky vyšla na 2 272 222 korun. podobně výkonné BMW X5 40i xDrive přitom pořídíte od 2 117 700 korun. Testované BMW X3 M50 xDrive mi ale dávalo mnohem větší smysl než nesmyslně předražené naftové provedení.
Opět bestseller?
Nové BMW X3 už se dá objednávat a v těchto dnech se první kusy dostávají k českým zákazníkům. „Očekáváme, že nová iks trojka bude opět patřit vedle modelu X5 k bestsellerům na českém trhu, měla by se umístit mezi třemi nejprodávanějšími modely i v celosvětovém měřítku. U nás už na ni evidujeme téměř tři sta objednávek“, uvedl k tomu David Haidinger z BMW.
Kompletní aktuální ceník nové generace BMW X3 najdete na stránkách našeho katalogu ZDE. Čtvrtá generace BMW X3 se vyrábí ve Spartanburgu v USA a v Rosslynu v Jihoafrické republice.