Test BMW X3 M40d: Skvělé auto, které bych si nekoupil. Za ty peníze raději X5 se stejným motorem
Přímá konkurence levnější není
Testovaná verze M40d vypadá trochu jinak než standardní varianty. Její vizáž je sportovnější, o podrobnostech se rozepisujeme pod fotkami v galerii níže v článku.
Sportovnější a luxusnější proti běžným verzím je nejen vizáž auta, ale i spousta komponentů. Jde o sportovní převodovku, sportovní diferenciál nebo sportovní sedačky. A majitel si za to pořádně zaplatí. BMW X3 M40d totiž stojí 1 992 900 korun, tedy o 550 tisíc více než varianta 20d s pohonem všech kol. Nárůst proti základní naftové verzi 18d sDrive s pohonem výhradně zadních kol je o dalších sto tisíc vyšší. Za přibližně dva miliony korun si přitom lze pořídit i o třídu větší BMW X5 se stejným šestiválcovým motorem jako má X3 M40d, jak se můžete přesvědčit z jejich porovnání ZDE. A aby toho nebylo málo, za cenu námi testovaného auta s příplatkovou výbavou, tedy 2,7 milionu korun, si lze dokonce pořídit opulentní BMW X7 s podobným (dokonce lehce výkonnějším) motorem. A ještě zbyde i na nějakou tu příplatkovou výbavu.
Přímá konkurence mezi středně velkými SUV ale na tom není lépe. Za silný šestiválcový motor, sportovní vizáž a komponenty se zkrátka platí. Podívejte se na porovnání s Audi SQ5, které je jediným přímým konkurentem. Mercedes GLC má podobně výkonný diesel jen u karosářské verze kupé, kterou jsme do porovnání také přidali. Tato verze ale není "vytuněná" sportovní divizí AMG, takže o přímou konkurenci nejde. Podívejte se na toto porovnání ZDE.
Zrychlení za všech okolností
Jízdní zážitky se už podle označení „M“ orientují zejména na sportovnost, a to i s kombinací naftového motoru, pohonu všech kol a automatické převodovky, která obecně moc sportovnosti neslibuje, a u velkého rodinného SUV už vůbec ne. Šestiválcový naftový třílitr se chlubí maximálním výkonem 250 kW a zrychlením z místa na stovku během 4,9 sekund. Odpich z místa je opravdu famózní, akcelerace po šlápnutí na plyn ale zůstává úctyhodnou i ve všech dalších v Česku povolených rychlostech. Dokonce i z dálničních 130 km/h auto pocitově vystřelí. Předjížděním s ním je velmi bezpečnou disciplínou.
Výborně funguje spolupráce mezi motorem a osmistupňovou M sportovní převodovkou – a to ve všech módech. Nejen při svižné jízdě, ale i při rozjíždění, popojíždění nebo třeba parkování. Stará se o to dvojice turbodmychadel a mild-hybridní systém, který dokonale vykrývá všechny neplynulosti. Ve sportovním režimu je navíc řazení extrémně rychlé.
Motor a převodovka mají nejen sportovní, ale zároveň i sametový a kultivovaný projev.
Trochu zklamaný jsem byl ze spotřeby. Při ustálené rychlosti 90 km/h, kdy motor točí na osmý rychlostní stupeň pouhých 1750 otáček, jsem naměřil necelých šest litrů. A na dálnici při 130 km/h a necelých 2000 otáčkách už to bylo kolem devíti litrů. Průměrná konzumace se při mých svižných jízdách pohybovala nad osmi litry, při jízdě s lehčí nohou a podle předpisů by se určitě dala o litr až litr a půl stáhnout až na výrobcem udávaných 6,7 litru. A to vlastně na šestiválec ve velkém SUV s pohonem všech kol s automatem vůbec není špatné, ale od BMW prostě očekávám vždy tak trochu zázraky…
Zábava vždy, pohodlí jen někdy
BMW X3 M40d zkrátka cílí spíše na sportovnost než na úspornost nebo komfort, a tak je k němu nutno přistupovat. Při rychlé jízdě v zatáčkovitých pasážích jsem dost často nechápal, jak je možné, že tak velké auto dokáže nabídnout tolik agility a zábavy spojené s neuvěřitelnou jistotou a suverenitou. Však také BMW nasadilo do testovaného kousku tu nejlepší techniku, co má pro X3 k dispozici. Sportovní podvozek se sportovním diferenciálem byl za příplatek vybavený adaptivním odpružením. Auto standardně jezdí na 20palcových kolech. Za příplatek lze mít dokonce kola o palec větší s rozměry pneumatik 245/40 R21 vpředu a 275/35 R21 na zadní nápravě.
Stejnou suverenitu, jakou jsem s autem zažíval na okreskách, poskytovalo i na polní cestách. Sportovně tvarovaný přední nárazník sice neumožňuje žádnou offroadovou divočinu, ale na nepříliš rozbitých nezpevněných cestách vynikla dokonalá ovladatelnost vozu. Když jsem si deaktivoval stabilizační systém, mohl jsem na šotolině auto krásně vodit řízenými smyky. Pohon všech kol funguje nejen jako bezpečnostní pojistka, ale dá se s ním i řádit. Radost z auta podporuje i parádně naladěné variabilní sportovní řízení, které umí být na SUV krásně strmé a ostré.
Na dálnicích, okreskách i nepříliš rozbitých polních cestách jsem byl spokojen i s jízdním pohodlím. Horší to bylo v Praze. S propadlými kanály si podvozek nedokázal poradit ani v komfortním módu a posádka dostávala rány do sedacích částí těla jak na předních tak na zadních sedadlech.
Překvapivá praktičnost, byť občas za příplatek
BMW X3 po modernizaci patří mezi velmi praktické rodinné automobily, což může platit i pro sportovně laděnou variantu M40d. Za některé věci je ale nutné si připlácet. Jde například o možnost polohovat sedadla ve druhé řadě. I bez této funkce si ale BMW X3 zaslouží pochvalu za standardní praktické dělení a sklápění opěradel na tři části v poměru 40:20:40, možnost bezpečně posadit na zadní sedadla tři dospělé osoby, nebo dostatečně objemný a variabilní zavazadlový prostor, o němž by se chtělo říct, že je praktický jako u škodovky.
Další informace týkající se interiéru testovaného auta se dozvíte z popisků v galerii pod tímto odstavcem.
Úzká cílová skupina
Testované BMW X3 M40d je bezesporu technicky skvělým, zvenčí i zevnitř vymazleným SUV, ale musel jsem dost dlouho přemýšlet nad tím, kdo by si ho chtěl za těch 2,7 milionu korun, na kolik kvůli řadě příplatkových prvků přišlo, pořídit.
Dobře situovaná rodina, které v první řadě nejde o sportovní vlohy auta, si za stejné peníze raději koupí o něco větší, a technicky ještě o něco vyspělejší BMW X5. Chlap, který chce SUV kvůli ženě a dětem, ale zároveň se nehodlá vzdát řádění, ten raději zvolí benzinovou verzi M40i, extrémní X3 M, nebo sice méně technicky vyspělou, ale agilnější X1.
Po BMW X3 M40d tak zřejmě sáhne hodně dobře situovaný člověk, který jezdí často dlouhé vzdálenosti po dálnicích, na kterých dává naftový šestiválec z hlediska spotřeby pořád ještě větší smysl než ten benzinový, o víkendech a dovolených auto používá pro rodinné výlety, a přitom vyžaduje i od rodinného SUV pořádnou porci zábavy, kterou mu už o poznání těžkopádnější X5 nenabídne.