Reklama
Nová auta

Krize, nekrize, Češi kupují od BMW hlavně ty nejdražší vozy. Loňským prodejům dominuje opulentní X5

Letos vyprodané je nejen BMW M3 Touring, podobně je na tom i elektrická i4 nebo plug-in hybrid XM
Zdroj: Tiskový servis BMW

Spousta Čechů má zatím spoustu peněz. Tak by se daly ve zkratce shrnout prodejní výsledky značky BMW na tuzemském trhu za rok 2022. Prodeji nových aut s vrtulí ve znaku za minulý letopočet suverénně vévodí velké a drahé SUV X5. Vysoký podíl je i sportovních verzí M. Ty rovněž patří k tomu nejdražšímu, co značka nabízí. 

X5 drží přes 20 procent

BMW na tuzemském trhu loni prodalo na základě statistiky Svazu dovozců automobilů 4624 nových automobilů, což z něj udělalo desátou nejúspěšnější značku v Česku. Z toho bylo 949 kusů modelu X5 - velkého SUV s cenou začínající na 1 807 000 korunách (kompletní ceník objevíte ZDE). Pro porovnání - druhým nejúspěšnějším modelem BMW na českém trhu byla trojková řada se 431 prodanými kusy.

BMW X5 patří mezi fenomény českého trhu. "Jeho obliba v Česku je extrémní i v celosvětovém měřítku," komentuje to generální ředitel tuzemského zastoupení značky Maciej Galant. Mezi všemi modely se loni umístilo na 41. místě, když porazilo například Hyundai i20, Renault Captur, Ford Focus nebo Suzuki Vitara.

Češi si zkrátka pořizují převážně drahé bavoráky. O tom svědčí i 408 kusů pětkové řady, 340 kusů gigantického SUV X7 nebo 319 kusů drahého SUV kupé X6. Oproti tomu cenově dostupné vozy skončily často v propadlišti - základní jedničkové řady se prodalo 90 kusů, malého SUV X2 pouhých 50 kusů. A právě na tyto vozy se i nejkratší dobu čeká. Například BMW X2 může dostat zájemce už za dva měsíce. Naproti tomu některé poptávané modely už jsou pro letošní rok vyprodané.

Slabost i pro emka a íčka

Češi mají velkou slabost i pro sportovní modely s označením M. Celkem se jich v Česku loni prodalo 782 kusů, tedy sedmnáct procent ze všech prodaných BMW. A mohlo by jich být ještě víc, kdyby tuzemské zastoupení dostávalo od "matky" na některé vozy vyšší kvóty.

"Letošní novinka BMW M3 Touring - pro rok 2023 vyprodáno. Ještě ani oficiálně nezveřejněné BMW M3 CS, na které jsme dostali relativně vysokou kvótu - pro letošek už skoro vyprodáno," líčí obchodní ředitel značky pro český trh Miroslav Langer.

Některé čtenáře zřejmě překvapí, že Češi baží i po vysokovýkonných elektrifikovaných autech, nebo dokonce přímo po elektromobilech. "BMW i4 - pro letošek už vyprodáno. BMW XM - také vyprodáno. A to jsme ho ještě v Česku ani neukázali. Zkusíme navýšit kvótu čtyřiceti aut, protože zájem dalece překonal naše odhady," pokračuje tiskový mluvčí značky David Haidinger.

Asi netřeba zdůrazňovat, že jak modely M, tak elektrické elektrické vozy s označením "i" patří v paletě modelů BMW rovněž k těm nejdražším.

Podobný trend i u Mini

A jak si vede BMW na českém trhu v porovnání s konkurenty? Dlouhodobě lepší je Mercedes-Benz, který loni prodal 7329 osobních aut a obsadil osmé místo. Audi skončilo se 3429 prodanými automobily na 14. pozici.

Podobný trend jako u BMW sledují i u jeho menší koncernové sestry Mini. I tam je nejprodávanějším vozem značky ten největší - rodinné SUV Countryman, které tvoří třetinu prodejů v Česku (124 kusů). "Podíl vysokovýkonných verzí JCW činí 24 procent a podíl čistě elektrických aut 13 procent," uvádí manažer značky pro český trh Petr Zima.

Úspěšný rok loni měla motocyklová divize BMW Motorrad, když v tuzemsku prodala rekordních 1133 kusů.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Kobra 11 musí myslet ekologicky. Německá policie dostala elektrické BMW, má sloužit osvětě

BMW i4 dodal policii známý německý úpravce AC Schnitzer. Auto dostalo aerodynamický paket
05.12.2022 11:50
|
0
Reklama

První dojmy: Nové BMW X1 spojuje rozumnou cenu s německým luxusem. Jízda je návyková

Třetí generace prémiového SUV se prodává za podobnou cenu jako lépe vybavená Škoda Karoq
31.10.2022 07:34
|
3

BMW určilo definitivní hranici dojezdu všech svých budoucích elektromobilů. Diesely nepřekonají

Nové baterie šesté generace mají zaručit o 30 procent lepší dojezd. Pak se Němci zaměří na nabíjení
16.09.2022 11:01
|
0

Jezdili jsme s většinou verzí modernizované Škody Octavia. Facelift odstranil její největší problém

Nový základní motor v podobě čtyřválce 1.5 TSI 85 kW předčí litrový tříválec se stejným výkonem
14.05.2024 10:00
|
3

Lexus sbírá munici na útok proti německé trojce a Volvu. Vyšvihnout ho má cenově dostupné SUV

Rekordní kvartální prodeje zaznamenala luxusní značka koncernu Toyota i bez kapesní novinky
25.04.2024 18:00
|
1
Reklama

Mercedes vyrobil skvělý lék pro muže trpící krizí středního věku. Minimálně u pumpy neleze do peněz

Jízdní vlastnosti Mercedesu CLE 300 4MATIC kupé pohladí, spotřeba šokuje. Moucha sedí na volantu
17.04.2024 19:45
|
0

Do Česka poprvé přijelo nejbezpečnější a nejtišší volvo. Pojme sedm lidí a dovážet se bude z USA

Elektrické SUV je počítačem na kolech s umělou inteligencí. Každý den má být lepší
15.04.2024 16:15
|
0
Reklama
Autosalon TV