Reklama
Testy

Poprvé za volantem nového BMW X3. Design bude dráždit, ale motory zahřejí u srdce

Kdysi charakterizovalo BMW heslo „Radost ze řízení“. Dnes jsou to kontroverze
Zdroj: Ondřej Hrubeš, Autosalon.tv

Žádná jiná automobilka na světě nedokáže každým jedním modelem vyvolat tak vášnivou debatu. BMW se skutečně stalo mistrem provokací. Za poslední roky nepředstavilo snad jediné auto, které by se neobešlo bez nějakého pozdvižení. A nová X3 v tomto směru opravdu tlačí na pilu. Její design bude tak polarizující, že možná zastíní i ten fakt, že tohle je přesně to SUV, na které jsme všichni čekali. Proč?

Protože je narvané nejmodernější technologií, ale nezapomíná na tradice. Stále má motor uložený podélně, primárně pohání zadní nápravu, pod kapotou se střídá řada dieselů a benzinů, a dokonce dojde i na šestiválec. A aby toho nebylo málo – vůbec nedostane plně elektrickou variantu, jako tomu bylo doteď. Je tedy čas jásat?

Vyrazil jsem do Německa na premiérové svezení, abych zjistil, co se ukrývá za touhle progresivní tvářičkou.

Design bude vířit debaty. Opět...

BMW zase jednou vytáhlo z rukávu svůj tradiční trumf. Design, který je při představení tak radikální, pokrokový a jiný, dělá automobilka vlastně už hodně dlouho. Vzpomínáte na BMW 6 generace E63 nebo na první Z4? Dokonce i legendární E39 byla v době uvedení kritizována, že je moc kulatá a nemá dělená světla. BMW zkrátka namísto jemného rozvíjení designu přichází s každým novým modelem s revolucí. A ta potřebuje čas.

Potřeba pak je ještě jedna věc - osobní setkání. Nová X3 má totiž tak přímočarý, skoro až monolitický design, že dvourozměrný obrázek na monitoru není schopný obsáhnout celý příběh. Linky jsou opovážlivě jednoduché. Na autě nenajdete jedinou kudrlinku, jen minimum zlomů nebo výrazných vodících linek. Tento jednoduchý jazyk ale v reálu působí majestátně.

Tomu přispívají i rozměry. X3 narostla do délky i šířky přibližně o 3 centimetry (4755/1920 mm). Naopak výška je o 25 milimetrů menší. Přičtěte k tomu ještě zvětšený rozchod (vzadu o 45 mm) a najednou tu máte auto, ze kterého jde zcela jiný respekt. Opravdu musím říct, že se mi design líbí. Především pohled ze zadní třetiny. Zvedající se linie oken a klasický „Hofmeister“ dělají designerům skvělou vizitku.

Jsou tu ale i věci, které mi takovou radost neudělaly. Především čtveřice výfuků u nejvýkonnější verze. Čtyři koncovky byly doteď výsostným znakem plnotučných M modelů, ale jelikož nová X3 verzi M nedostane, bylo rozhodnuto, že je přišijí na šestiválcové provedení. Co do vzhledu se mi to líbí, ale M tady značí spíš „Marketing“. Pak je tu přední nárazník právě u verze M Sport. K jinak uhlazenému designu působí částečné lakování směrem k ledvinkám rušivě. Osobně si umím představit takovou verzi pouze v tmavé barvě.

Praktická uvnitř

Jelikož kabina je snad ještě víc radikální než exteriér, začneme odzadu, ať na vás těch šoků není příliš. S prostorem je na tom novinka skvěle. Kufr v základním provedení pobere 570 litrů (plug-in o 90 l méně), zadní sedačky se dají sklápět v poměru 40:20:40, jak to u každého rodinného auta má být. Ve druhé řadě je navíc místa na rozdávání – a to vám říkám jako někdo, kdo přerostl 190 centimetrů.

Ovládání klimatizace je řešeno skrze dotykový panel, který je tak nízko, že ho děti asi nebudou schopné ovládat, ale to je ve finále spíš asi dobře. Líbí se mi množství světla uvnitř díky velkému prosklení a panoramatické střeše. Tohle je auto, ve kterém bych vzadu mohl trávit moře času.

Co ale vepředu? BMW má být auto pro řidiče, že? Projděte si galerii, ale nedělejte z ní zatím žádné závěry. Z obrázků to totiž pro novou X3 nevychází zrovna pozitivně. Když jsem viděl první fotky, říkal jsem si, že tam něco musí chybět. Realita je naštěstí o poznání lepší.

Je pravda, že palubní deska je velmi strohá, ale s tím, jak se koncentruje kolem řidiče, navozuje vlastně nečekaně útulnou atmosféru. BMW je také pyšné na to, že si poprvé můžete objednat interiér, který se kompletně obejde bez živočišných materiálů (kůže je ale samozřejmě stále v nabídce). Všechny plochy působí čistě a nerušeně, za což můžou i skryté výdechy klimatizace. Je to taková fúze mezi jednoduchým severským stylem a futurismem. Jen bych ubral na všemožných světelných prvcích. Auto vypadá jak protkané neonovými trubicemi, které reagují na vaše interakce s vozem, místy už je těch barviček ale přehršel.

Veškeré ovládání je koncentrované na displeji. Na rozdíl od nové jedničky tady ale zůstalo otočné tlačítko, takže se obejdete i bez doteku. Za jízdy je to rozhodně lepší řešení. Idrive je samozřejmě v deváté generaci, která je založená na Android Automotive. Je velmi rychlý a umí být i intuitivní. Píši „umí“ protože to tak není při prvním nasednutí.

Nový iDrive totiž sází na individualizaci. Musíte zkrátka obětovat trochu času tomu, abyste si jej nastavili k obrazu svému. Lze si nastavit vlastní zkratky, vytáhnout nejpoužívanější aplikace a uspořádat si je do widgetů, vytvořit si vlastní domovskou obrazovku a tak dále. Když si ale ten čas dáte, dostanete infotainment, který se používá opravdu velmi dobře.

Velký důraz byl kladen také na digitalizaci. Nyní už k autu nepotřebujete ani klíč. Stačí telefon, ten můžete využívat i jako herní ovladač na hry. X3 se naučila poznávat semafory, krom chodců, aut, zvířat a cyklistů pozná už i koloběžku, umí řídit prakticky sama (a zatraceně dobře). Co na mě ale udělalo největší dojem, byla autonomní změna pruhu. Stačí hodit blinkr a auto se o všechno postará. Působivá je hlavně rychlost a přirozenost, s jakou auto manévr provede. Jakmile zjistí volné místo, je tam, vůbec se s tím nemaže. A tato funkce funguje i s přívěsem.

BMW drží šestiválce při životě

X3 bude dostupná ve čtyřech motorizacích, všechny jsou mild-hybridní. Základem je benzinový dvoulitr X3 20 xDrive (X3 už také nebude značit benzinová provedení písmenem „i“) o výkonu 153 kW. Nad ním je nejsilnější verze X3 M50 xDrive s legendárním šestiválcem B58 (TU2), který je zda naladěn na úctyhodných 293 kW. To mu stačí ke sprintu na stovku za 4.6 sekundy.

Diesel je v nabídce zatím jediný. Provedení X3 20d má dvoulitr naladěný na 145 kW. Teď se ale podržte, příští rok bude k dostání zcela nová generace třílitrového dieselového šestiválce. BMW, zdá se, spalovací klasiky jen tak nepustí. No a nabídku uzavírá plug-in X3 30e xDrive s čistě elektrickým dojezdem 90 km (využitelná kapacita baterie – 19,7 kWh), který má dvoulitrový benzin kombinovaný s elektromotorem. Systémový výkon je 220 kW.

Základ je překvapivý kliďas

Jako první jsem skočil do X3 20 xDrive v komfortním provedení – jediné auto z celé flotily bez M Sport paketu. Jde o absolutní základ nabídky a musíte k tomu tak přistupovat. S váhou kolem 1,8 tuny je oněch 153 kW tak akorát. Až do dálničních rychlostí to stačí, ale nečekejte tlačení do sedaček.

Auto je spíš takové váhavé, bude sedět klidnějším řidičům. Ona papírová hodnota zrychlení na sto za 7,8 sekundy nevypadá vůbec zle, ale pružnost je samozřejmě něco jiného. Milým překvapením byla spotřeba. Po nějakých 400 kilometrech ne zrovna šetrného zacházení svítila na palubním počítači hodnota 7,2 litru.

Střídmý výkon je znát i na ladění převodovky, která při sebemenším kontaktu s plynovým pedálem ihned podřazuje, což jen přidává na pocitu, že motor přece jen pracuje trochu víc, než by chtěl. Jakožto základ nabídky je to ale naprosto v pořádku. Pokud nemáte v plánu jezdit neustále 150 km/h s plně obsazeným autem, vlastně nevidím důvod, proč po „dvacítce“ nesáhnout. Jako jediná se totiž vejde do 1,5 milionu.

Základní X3 si ale nikdo nebude kupovat kvůli čištění levého pruhu dálnice. Takové auto bude hrát roli především klidného parťáka na cestování. A tady to prostě funguje. Kabina je velmi dobře odhlučněná, ještě ve dvoustovce byl uvnitř vlastně docela klid (vůz nebyl ani vybaven akustickými skly) a podvozek je na BMW až nečekaně poddajný. Auto si moc nedělá z malých ani velkých nerovností, práci podvozku si nechává pro sebe. Jízda je obecně klidná a nenucená, asistované řízení toho většinu odmaká za vás. Není to nic vzrušujícího, ale ani nemá být. Od toho jsou tu jiní.

Nejvýkonnější šestiválec v historii a samosvor

Například vrcholná X3 M50 xDrive, do které jsem přesedl přímo ze základu. Málem se mi z toho zatmělo před očima. Nejvýkonnější šestiválec v historii BMW (mimo divizi M) s X-trojkou dost divoce cvičí. Legendární motor B58 se dočkal již druhého technického vylepšení, proto označení TU2. Tlačí ze sebe 293 kW (400 k) a 580 Nm.

Řadový šestiválec je monumentálně silný a dokáže vyrazit z libovolné rychlosti tak, že na ty dva chybějící koně do kulatých čtyř stovek zapomenete. Akcelerace tu má konečně tu správnou akustickou kulisu kořeněnou brbláním výfuku při přeřazení a podmazanou sametovým projevem motoru. Čistě z motorového hlediska je tohle BMW jak řemen. Každý fanda si to musí užívat. Na rozdíl od nové jedničky je X3 stále vybavena osvědčeným automatem od ZF, který se obecně k SUV hodí víc než DCT, ale také mu trochu chybí na rychlosti a dramatičnosti. Je ovšem potřeba říct, že díky 580 NM, které máte na čepu od 1900 otáček, až tak často řadit nemusíte.

V nové generaci už se nepočítá s ostrou X3M, pár dobrot si ale M50 od divize M půjčila, jako například ostřejší řízení, nové výztuhy nebo elektronicky ovládaný samosvorný diferenciál vzadu. Naštěstí si nevypůjčila prkenný podvozek. X3 M50 je stále civilní a ladění podvozku je tak výrazně kompromisnější. To myslím jako kompliment.

Oproti základní verzi je podvozek tužší poměrně zásadně, ale stále to nejde tak daleko, že byste po městě raději chodili pěšky, než abyste si nechali masírovat ledviny. Podobně jako u M135 se ale i u X3 M50 podvozek v plné síle ukáže až pod tlakem. Při pomalé jízdě umí o některých typech nerovností přeci jen dát vědět, jakmile se do něj ale dostane setrvačnost, dokonale se uklidní. Urputně drží kola přilepená na silnici a absolutně se brání sebemenším odskokům.

Někteří kolegové byli dokonce překvapení, že auto působí houpavě, ale já ten pocit nezískal. Celkové naladění je takové, že v nástupu do zatáčky se umí trochu zhoupnout, ale jakmile najde neutrální polohu v zavěšení, zůstane v ní a nehne se. Pořád si ale nechává prostor na dýchání, čímž umí gumovat nerovnosti. Tady vidím největší rozdíl oproti předchozí generaci, která byla daleko citlivější na povrch.

Naprosto skvělé jsou pak brzdy. Pedál je hezky tuhý, nástup okamžitý a nezaznamenal jsem vadnutí. Drobným zklamáním bylo jen řízení, které skočilo na moderní vlnu ultra rychlého převodu, který vám sice dá pocit, že je auto velmi agilní, ale dokonale eliminuje pocit napojení na kola. Chce si to na něj chvíli zvykat.

Kolem a kolem mi ale současné nejostřejší X3 přijde jako skvělý kompromis mezi každodenní použitelností a trochou těch čili papriček. Jízdně jde stále o absolutní vrchol mezi SUV. Jen je škoda, že šestiválec nemůžete mít v klasickém „ne-M“ provedení.

Jiná, ale stále taková, jak ji máme rádi

BMW X3 je aktuálně nejprodávanější vůz z Mnichova. Dalo by se tak očekávat, že BMW přistoupí k jeho omlazení opatrně, to ale není jejich styl. X3 se změnila radikálně, především z pohledu stylu. V jádru je to ale stále stejné auto, které nabídne vynikající praktičnost a jízdní vlastnosti pasující jí na vrchol třídy.

Reklama

Diskuze

Paco28 - 27.09.2024 07:44:56
Chápu, proč p. Hrubeš nešetří chválou. Ale pokud tomu autu chybí styl (který nechyběl všem jeho předchůdcům), pak sebevíce chvály na design nic neznamená. A ta "přístrojová deska" (s tím, co má před sebou spolujezdec), to je vražda vkusu v přímém přenosu.

Toto je nové BMW X3. Oblíbené SUV prošlo radikální proměnou, ale benzin ještě umí

I tentokrát jsou rozdíly s předchůdcem patrné na první pohled. Potěší nabídka motorizací
19.06.2024 14:48
|
0
Reklama

Test BMW X3 M40d: Skvělé auto, které bych si nekoupil. Za ty peníze raději X5 se stejným motorem

Zkoušená varianta středně velkého SUV přišla na astronomických 2,7 milionu korun
18.05.2023 18:48
|
3
Reklama

Test BMW X3 xDrive30e: SUV do zásuvky nadchlo dynamikou a podvozkem. Zklamala spotřeba benzinu

Elektrifikované SUV z Bavorska má pod kapotou téměř 300 koní. Na bezemisní pohon ujede až 55 km
17.05.2020 08:57
|
0

BMW X3 - Šestiválce žijí!

Rozšíření nabídky BMW o vozy kategorie SUV je velkým úspěchem, jednotlivé typy se průběžně zvětšují a stále lépe prodávají. K nejnovějším patří třetí generace BMW X3, interně značená G01, ale všechno vlastně zahájila první X5 (E53) už v listopadu 1999. Zrodila se nikoli jako SUV (Sports Utility Vehicle), ale pouze u bavorské značky prezentované SAV (Sports Activity Vehicle). Porovnáme-li její rozvor náprav a vnější rozměry s poslední třetí generací X3 (G01), pak je jasné, že dnes by musela nést také označení X3, vždyť je menší! Samozřejmě, i velikost tří generací X3 nenápadně narůstala, byť se konstruktéři snažili udržet hmotnost na stávající úrovni. Během let se ovšem řada BMW X rozrostla, pod X3 přibyly X1 (už druhá generace) a nová X2 (první), nemluvě o ještě sportovněji laděném klonu X4, přímo vycházejícím z X3.
16.05.2018 11:30
|
0

Vychytaný podvozek a směšná spotřeba. Taková je Cupra Leon se základním motorem

Cupra Leon přijíždí jako temperamentnější bratranec Golfu. Tak jsem se ho rozhodl otestovat
09.10.2024 17:00
|
0

Poprvé jsme se svezli s novým BMW 1. Vrchol má 300 koní, nabídne ale i úsporné diesely

BMW omladilo svůj nejmenší model. My jsme se s ním už svezli. Stojí za to?
30.09.2024 07:53
|
1
Reklama

Když náklady nejsou téma, může být v autě i 17 km nití. Rolls-Royce Cullinan Series II bere dech

Cullinan Series II se poprvé ukázal v Karlových Varech. Byli jsme u toho
23.08.2024 13:51
|
1

Škoda Scala prošla omlazením. Duchovního nástupce Favoritu teď připomíná ještě více než dřív

Změny se dotkly nejpalčivějších míst, co ale fungovalo, zůstalo. A tak se nám to líbí
04.06.2024 12:32
|
14
Reklama
Autosalon TV