Reklama
Nová auta

Toto je nové BMW X3. Oblíbené SUV prošlo radikální proměnou, ale benzin ještě umí

I tentokrát jsou rozdíly s předchůdcem patrné na první pohled. Potěší nabídka motorizací

BMW X3 je na trhu už 20 let. Od té doby se úspěšně drží celosvětově na špici nejprodávanějšího modelu značky. Další generace přichází s radikální změnou, která je znát na exteriéru a především pak v kabině. Dobrá zpráva je, že auto  půjde pořídit stále s normálními motory. Informace uvedl výrobce v tiskové zprávě.

O ledvinkách se zas bude mluvit

Při srovnání předešlé generace s tou novou jsou vidět pořádné změny. Ta největší je v ledvinkách, které jsou mnohem větší a mají novou grafickou podobu. Tvoří je svislé a diagonální pruhy. Sportovní verze je má pro změnu ztmavené a mnohem jednoduší. Přední maska může být navíc na přání osvětlená a tedy budit ještě větší pozornost. 

Nová jsou rovněž přední světla, která získala tvar písmene L. V této oblasti se nachází denní svícení, boční světla a směrovky. Potkávací a dálková světla pro změnu leží na jednom společném LED prvku. Patrná změna je rovněž u zadních světel, jejichž grafika získala podobu „klínu“.

Kufr je o něco větší než v odcházející generaci, a to 570 litrů (u verze 30e jen 460 litrů). Sedadla pak jdou sklopit variabilně v poměru 40:20:40, čímž je možné získat prostor o objemu až 1700 litrů. Standardně bude auto obuté na 18palcových kolech, plug-in se bude prodávat s 19palcovými. V nabídce však budou i další větší ráfky, zejména pak pro sportovní variantu.

Výkonnostní X3 se od té klasické bude odlišovat hned v několika prvcích. Dostane například specifickou mřížku chladiče, sportovní brzdy, M sportovní diferenciál na zadní nápravě a čtyři koncovky výfuku. M prvky budou také viditelné v interiéru.

Radikální proměna

Uspořádání interiéru odcházející generace je pryč. To nové je pro konzervativce možná až moc extravagantní. Nová X3 má zakřivený 12,3palcový displej před řidičem, včetně 14,9palcové obrazovky infotainmentu, který běží na nejnovějším operačním systému iDrive 9. Celá obrazovka je spojena v jeden kus.

Mezi nejdůležitější nové funkce patří QuickSelect. Ten zajistí rychlé prokliknutí do oblíbené funkce, aniž by člověk musel složitě prohledávat menu. To však také znamená úbytek fyzických tlačítek. Výdechy klimatizace nechybí, naopak jsou chytře skryty, aby vypadaly jako neviditelné a nenarušovaly ráz kabiny. Pro tento model byla vyvinuta nová sedala, která jsou sportovní, a především od základu vyhřívaná. Žádné materiály v kabině nejsou živočišného původu, například na sedadla se tak používá umělá kůže.

Tou největší a možná trochu kontroverzní stránkou nového BMW X3 je ambientní osvětlení, které je skutečně výrazné. Světlo se v pruzích mění v závislosti na činnosti, například pokud vám zvoní telefon nebo stojíte na nabíječce. Barvy si lze nastavovat podle libosti v režimu My Mode. V kabině se nachází i několik odkládacích prostorů, bezdrátová nabíječka a také držák na nápoje.

Motorizace rozšiřuje sportovní verze

Stejně jako u jiných modelů značky se vypouští ze spalovacích verzí písmeno „i“, které nově patří pouze elektromobilům. 

Novinka přijde ve čtyřech motorizacích. BMW X3 30e xDrive dostalo novou plug-in hybridní technologii, která mu zajistila vyšší dojezd na elektřinu. Pod kapotou má zážehový čtyřválec a modernizovaný elektromotor. Celkový výkon činí 220 kW. Součástí vozu je pod zadními sedadly uložená baterie s kapacitou 19,7 kWh. Ta zajišťuje prodloužený dojezd až 90 kilometrů. Za jak dlouho se vůz nabije, výrobce zatím nezveřejnil.

Další z motorizací je BMW X3 20 xDrive se zážehovým čtyřválcovým motorem o objemu 2.0 litru, který pracuje společně s 48V mild hybridem. Výkon dosahuje 153 kW, přičemž vůz je schopný se dostat z nuly na 100 km/h za 7,8 sekundy. Zvolit si v konfiguraci půjde také BMW X3 20d xDrive, ve kterém je usazen vznětový čtyřválec rovněž s mild hybridem o výkonu 145 kW. BMW sází u této verze na hospodárnost, podle informací by se kombinovaná spotřeba měla pohybovat kolem 5,8l/100 km.

Poslední variantou nového BMW X3 je M50 xDrive, který nabídne výkon 293 kW a nezklame skalní fanoušky. Srdcem vozu je totiž šestiválcový zážehový motor M TwinPower Turbo o objemu 3.0 litru spárovaný s 48V mild hybridní technikou. Z nuly na sto se auto dostane za 4,6 sekundy, což je o 0,2 sekundy méně než předchůdce. 
Reklama
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Naprosto dokonalé jízdní vlastnosti. Sršeň se tetelil blahem z nového BMW R12 Nine T

Jak to tak s Pepou bývá, byl i trochu genderově nekorektní. Ale na to jsme si už zvykli
03.05.2024 14:30
|
0
Reklama

Ojeté BMW 5 může mít pod kapotou časovanou bombu. Poradíme, jak vybrat to spolehlivé

Kupovat ojetý prémiový vůz je lákavé, protože ceny padají dolů. Musíte si ale dát pozor
24.04.2024 18:00
|
1

Tohle je stroj pro drsné jezdce. Sršeň krotil nové BMW F900 GS v náročném terénu

Pepíka zajímalo, jak bude jezdit luxusní bavorská mašina s příplatkovým podvozkem
16.04.2024 16:09
|
1

Dohled mentora zatím znamená méně nehod mladých. Sedmnáctiletí řidiči mohou být úspěšným projektem

Mladí motoristé pod dozorem více jezdí. Stávají se z nich bezpečnější účastníci provozu
11.07.2024 14:00
|
3

Reportáž: Klus to rozjel v kempu Kristýna. Léto jsme odstartovali na Volkswagen Transporter srazu

Setkání se zúčastnilo 235 fanoušků a majitelů. Téčka byla k vidění po celém kempu
04.07.2024 14:28
|
0
Reklama

Cestování s dětmi po Evropě má svá specifika. Ne všude platí stejná pravidla jako v Česku

Bezpečná cesta je nejdůležitější. Rodiče by měli pořídit kvalitní dětské autosedačky
02.07.2024 13:30
|
0

Když nabouráte: Jak správně vyplnit formulář o dopravní nehodě a kde ho stáhnout

Ještě před vyplňováním zkontrolujte místo nehody. Výstražný trojúhelník i vesta jsou nutností
28.06.2024 08:04
|
0
Reklama
Autosalon TV