Reklama
Testy

BMW i7 je elektromobil, který konečně dává smysl. Zatímco vy žijete, váš řidič nabíjí

Otestovali jsme auto do zásuvky pro vyvolené, kteří se rozhodně s kabely špinit nebudou
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Nebudeme zastírat, že tenhle test jsme si opravdu užili. Strávit týden za volantem a také na zadním sedadle nejluxusnějšího BMW, které si v současné době můžete pořídit, je opravdu velmi lahodné. Tohle auto se totiž nabízeným pohodlím blíží vozům značky Rolls-Royce. Hýčkají vás dveře, které se samy otevřou, jemné koberečky nebo polohovatelné křeslo pro pana majitele vpravo vzadu. Kromě toho jsme ale přišli na to, že BMW i7 M70 xDrive, jak se celým jménem tenhle obr jmenuje, je vlastně ideálním elektromobilem. Jako jeho majitel totiž nemusíte vůbec nic řešit. Vždyť od toho máte vlastního řidiče!

Ve vlastním světě

Vykroucené krky, spadlé čelisti, natažené ukazováčky... Ano, BMW i7 M70 není Rolls-Royce, ale lidé na jeho přítomnost reagují prakticky stejně. Zejména, když se objeví ve výrazné individuální barvě, jako to naše. Přece jen téměř 5,4 metru dlouhý vrchol nabídky bavorské automobilky s bronzovým lakem, černou maskou chladiče a obřími 21“ koly nejde přehlédnout. A to si představte, že je možné tohle auto objednat třeba i v dvoubarevném provedení!

My už jsme jednou novou „sedmičku“ testovali a věnovali se jí opravdu podrobně (test najdete v odkazu vedle tohoto textu). Nicméně šlo o vrcholnou plug-in hybridní motorizaci M760e xDrive. Ostatně, to je dobrá zpráva – novou sedmičku si stále můžete koupit s benzinem a dokonce i s naftou pod kapotou. Vrcholný elektrický model tu funguje jako moderní náhrada za dvanáctiválec a tomu odpovídá i cena. Základ vychází na 4,6 milionu korun a samozřejmě v konfigurátoru (tak jako u našeho kousku) stačí zatrhnout pár položek a finální částka letí o stovky tisíc výš. Kompletní ceník najdete v našem katalogu, stačí kliknout sem.

Tohle je opravdu auto pro ty, kteří mají ve své garáži řadu dalších vozů a ještě ke všemu budou sedět vzadu. A že se jim to bude líbit! Tedy hlavně VIP člověku, který bude sedět vpravo vzadu. Dovnitř se dostane přes elektrické dveře, které se samy otvírají a po stisku tlačítka zavírají. Ve dveřích má k dispozici dotykový displej, přes který si může ovládat všechny rolety nebo polohovatelné křeslo. Je tu samozřejmě i režim, v němž se sedadlo předního spolujezdce vyklopí co nejvíc dopředu, aby uvolnilo místo pro natažené nohy pana ředitele. Škoda, že se opěrka nesklápí tolik dozadu, bylo by nám (zejména s úžasnými polštáři pod hlavou) příjemnější sklopit se ještě o pár centimetrů víc.

Posádku vzadu samozřejmě hýčkají masáže, vyhřívání i odvětrávání sedadel, což jsme si až dosud mysleli, že u látkových potahů není možné. V nich je člověk zapadlý jak v nejúžasnějším sofa, které si může pro svůj luxusní obývák představit. Látka je měkoučká, chce se s vámi mazlit. A vy s ní. A teď si představte, že si k tomu sklopíte tu obří obrazovku s 8K rozlišením a úhlopříčkou 31 palců. Už se vám nebude chtít vystupovat. Jsou tu ale i nějaká omezení. Třeba řidič se musí trochu uskromnit, protože jinak displej nejde vyklopit. Také bychom ocenili, aby šlo prostě jen zrcadlit telefon a hotovo. Ne, musíte se přihlásit přes BMW ID a pak vše řešit přes něj. Ale budiž, to vadí při testu na týden, majiteli asi nikoliv. Mimochodem, obrazovka je dotyková!

Řidič už nemá tvrdý chleba

On se ale velmi dobře má i řidič a vůbec bychom se nedivili, kdyby mu pan majitel občas dal volno a sedl si za volant sám. I jemu se totiž automaticky otevírají dveře a po sešlápnutí brzdového pedálu se zase krásně zavírají. I on si může užít nejrůznější masáže, odvětrávání, vyhřívání a asi není nutné dodávat, že auto samo odhaduje, jestli je právě potřeba ctěná záda vychladit, nebo ne. Odvětrávaná je dokonce i perforovaná loketní opěrka!

Tlustý volant je pro bavoráky nezaměnitelnou klasickou. Na fakt, že do řady nových modelů pronikl jakýsi šišoid, si asi budeme muset zvyknout. Nám to po pár dnech také přestalo vadit. Drtivá většina funkcí se už samozřejmě ovládá přes displej, ty má BMW i7 v dlouhém rámečku dva, tedy 12,3“ přístrojový štít a 14,9“ obrazovku zábavního systému. Kdo seděl v jiném moderním BMW, třeba iX, bude jako doma a to včetně většiny funkcí. Hrát si můžete se zvukovým nastavením a jednotlivými jízdními režimy, které kromě reakcí vozu mění třeba i barevné schéma či tepelný komfort. V režimu Relax se sama spustí masáž. No prostě a jednoduše, život na palubě je velmi příjemný na všech čtyřech sedadlech.

Mimochodem i na sedadle řidiče nás děsně lákalo zout si boty a bosýma nohama spočinout na lákavém koberečku, který se svým zpracováním blíží právě těm používaným ve vozech Rolls-Royce. Nakonec jsme to neudělali, není to úplně bezpečné. Ale při čekání na pána to možná pár řidičů udělá. Je to opravdu relax.

Přechod do hyperprostoru

On má ale řidič i tak hodně odpovědnosti. Zejména za to, aby se VIP vzadu neudělalo jaksi nevolno. BMW i7 M70 totiž nejezdí, ono se spíš přesouvá takovými skoky v časoprostoru. Může za to jeho výkon, který má hodnotu 485 kW, tedy postaru 659 koní. A k tomu ještě skandální točivý moment 1015 Nm. Je pak úplně jedno, že váží i bez korpulentního pana ředitele na zadním sedadle přes 2,7 tuny. Tahle obří raketa totiž vystřelí z nuly na 100 km/h za 3,7 sekundy. Pokud chcete, udělá to bez zvuku. A nebo si ho můžete zapnout a pak to zní jako když Millennium Falcon přechází do hyperprostoru. Elektrická akcelerace je samozřejmě bez přerušení a v legálních rychlostech ani náznakem nevadne. Kdyby nebyl omezovač na 250 km/h, asi by nebyl problém jet ještě výrazně rychleji.

Pozor ale na to, že řidič opravdu musí pečlivě pracovat s pedálem s ohledem na svou posádku. Ta si totiž může začít stěžovat ve chvíli, kdy po prudké akceleraci zcela sundá nohu z plynu. Auto se zhoupne takovým způsobem, jako když tryskáč dosáhne výšky a srovná hladinu letu. Udělejte to párkrát za sebou a už můžete začít vytáčet číslo na čistící a tepovací službu, kterou určitě budete mít v rychlé volbě telefonu.

Zajímavé ale je, že i přes dosahovaný výkon a hmotnost vozu je jeho spotřeba víc než úctyhodná. My jsme za týden naměřili průměr 22,2 kWh na 100 km, což je vynikající výsledek. Zejména proti velkým SUV, jakými jsou právě BMW iX nebo Kia EV9, z nichž druhé jmenované má problém jezdit pod 30 kWh. Je tedy evidentní, že stavba karoserie a tudíž aerodynamika má na spotřebu opravdu zásadní vliv. Díky baterii s využitelnou kapacitou 102 kWh tedy BMW i7 M70 dosáhne na reálný dojezd okolo 460 kilometrů. A to jsme ho při našem cestování vůbec nešetřili. Po městě nebude problém jezdit bohatě přes 500 km.

Energii pak lze dobít velmi svižně díky maximálnímu výkonu palubní nabíječky 205 kW. Jako majiteli vám to ale bude nejspíš jedno. Pokud totiž budete mít vlastního řidiče, postará se o nabíjení sám. Vy tedy zajedete na jednání, na golf, do restaurace a nemusíte přitom řešit, kde je v okolí nějaká nabíjecí stanice. Prostě zase nastoupíte do přistaveného a plně nabitého vozu. A to je přesně ten způsob cestování, na který se elektromobily opravdu hodí.

Mrštnější, než byste čekali

Ještě si ale pojďme říci, jak BMW i7 M70 jezdí. Ono by se z jeho velikosti a hmotnosti mohlo zdát, že ho bude poměrně náročné řídit. To ale rozhodně neplatí kvůli několika zásadním funkcím vozu. Jednou z nich je opravdu citelné natáčení zadní nápravy, které výrazně pomáhá s manévrováním v úzkých prostorech. Třeba náš parkovací dvůr má vjezd s ostrým rohem, kolem kterého některá jiná velká auta musí couvat nadvakrát. BMW to nedělalo sebemenší problém. Vaše parkování samozřejmě navíc hlídá plejáda kamer a senzorů.

Druhým pomocníkem při cestování je nadmíru komfortní adaptivní vzduchový podvozek. Když se přesouváte přes město nebo letíte po dálnici, kolébá vás měkkým pohupováním, které ale rozhodně není přehnané. Spolu s měkkými křesly to je opravdu příjemný způsob pohybu. Auto dokáže dobře vyfiltrovat i velké nerovnosti, dokonce i přejíždění těch příčných je výrazně lepší než u některých jiných vzduchových podvozků.

Na okresce si pak můžete vyzkoušet, co tohle auto umí, když do hry zapojí nejen svůj pohon všech kol a zmíněnou natáčecí zadní nápravu, ale i tužší tlumiče. Sporťák to není, ale můžete si užít hodně adrenalinu při ostrém průjezdu zatáčkou, kdy se pak necháte pod plynem vystřelit jako z praku. I když je řízení docela naposilované, někde vzadu má pořád geny BMW a ty se nezapřou. Auto se tak dobře usazuje tam, kde ho chcete mít. Je tedy radost ho řídit.

Pro vyvolené

Když jsme během testu BMW i7 M70 „letěli“ po dálnici okolo Roudnice nad Labem, přišlo nám na mysl jméno Michal Horáček. To je přesně někdo, kdo se nechával vozit v Maybachu a teď by si mohl do garáže pořídit tohle auto. Mít elektromobil a nemuset se přitom starat o jeho nabíjení, zároveň si užívat jeho šílený výkon a komfort na palubě, to je prostě hvězdná kombinace. My ostatní, až zase někde budeme přešlapovat u nabíječky, na něj budeme s láskou vzpomínat.

BMW i7 má samozřejmě také své konkurenty. Porovnali jsme ho s Mercedesem EQS, který si spíš majitel bude řídit sám. Ale přidali jsme k souboji i zajímavou čínskou novinku Voyah Dream. Ta má sice jinou stavbu karoserie, ale je také zaměřena na cestující na zadních sedadlech. Výsledek srovnání najdete pod tímto odkazem.
Reklama

Diskuze

Pavel - 26.05.2024 08:33:10
Dobrý den já si nemyslím že BMW i7 dává smysl . Zaprvý je strašně drahý a za druhé jeho dojezd je nic moc pro normálního člověka by bylo dobrý kdyby to auto mělo dojezd tak 700 km a stálo by maximálně milion.
Radovan - 25.05.2024 08:48:13
Domnívám se, že je to přesně opačně než je uvedeno v názvu příspěvku. Třítunový elektrický dinosaurus se spotřebou 30 - 40 kWh na 100 km jde proti všem ekologickým pravidlům. Dobré je, že si ho koupí pouze pár extravagantních podnikatelů aby se odlišili.

Nový Superb, elektrická Tesla, sportovní BMW a motorka. V dalším Autosalonu jedeme do Chorvatska

Vyzkoušeli jsme různé dopravní prostředky i různé trasy. Jeli jsme tradičně i hodně netradičně
20.05.2024 12:13
|
0
Reklama

Naprosto dokonalé jízdní vlastnosti. Sršeň se tetelil blahem z nového BMW R12 Nine T

Jak to tak s Pepou bývá, byl i trochu genderově nekorektní. Ale na to jsme si už zvykli
03.05.2024 14:30
|
0
Reklama

Ojeté BMW 5 může mít pod kapotou časovanou bombu. Poradíme, jak vybrat to spolehlivé

Kupovat ojetý prémiový vůz je lákavé, protože ceny padají dolů. Musíte si ale dát pozor
24.04.2024 18:00
|
1

Tohle je stroj pro drsné jezdce. Sršeň krotil nové BMW F900 GS v náročném terénu

Pepíka zajímalo, jak bude jezdit luxusní bavorská mašina s příplatkovým podvozkem
16.04.2024 16:09
|
1

Cupra Formentor je lákavá mladá ojetina. I s nízkým nájezdem lze ušetřit 200 tisíc korun

Vozy po operativním leasingu se dostávají do značkových programů. A tam je o ně velký zájem
20.06.2024 10:03
|
0

Nejdostupnější auta s výkonem přes 600 koní: Jedno voní benzinem, ostatní jsou do zásuvky

Na to nejlevnější není potřeba ani dva miliony korun. Další už ale tak dostupná nejsou
19.06.2024 18:00
|
0
Reklama

Do Česka míří švédská značka elektromobilů Polestar. Navzdory tomu, že čelí propadu akcií

Polestar si slibuje, že už příští rok bude i díky novým trhům prodávat tříkrát víc aut než loni
19.06.2024 12:15
|
1

Honda ukázala autíčko do zásuvky za 360 tisíc korun. Dobije se za půl hodiny

I Japonci umí levné elektromobily. Vůz se prodává v několika verzích, včetně dodávky
17.06.2024 16:30
|
2
Reklama
Autosalon TV