Reklama
Řidičův chleba

Řidiči často zbytečně čekají za autobusem stojícím v zastávce. Nevědí, kdy ho mohou legálně objet

Autobus stojící v zastávce je možné ve většině případech objet i přes plnou čáru. Tramvaj už nikoliv
Zdroj: Bart Běhal pro Autosalon.tv

Linkové autobusy v řadě měst zastavují v zastávkách umístěných přímo ve vozovce. Řidiči stojící za nimi pak zbytečně marní časem, i když by je mohli legálně objet. A to dokonce v místech, kde je plná čára. Existují ale situace, v nichž je objíždění autobusu naopak přísně zakázáno. Pojďme se tedy podrobně podívat na to, kdy je autobus možné objet beztrestně a kdy nikoliv. Jiná pravidla platí zase pro tramvaje.

Autobus má vždy přednost

Jen v českém hlavním městě narazíme na několik typů autobusových zastávek. Často jsou umístěné na kolejových pásech nebo mají svůj vyhraničený prostor. Jindy jsou zase přímo ve vozovce, čímž tvoří překážku pro ostatní účastníky provozu. Problém je, že řidiči si v tomto případě nevědí rady, a proto mnohdy raději vyčkávají, než se autobus znovu rozjede. Místo toho, aby jej objeli. Tím pochopitelně zdržují nejen sebe, ale i ostatní řidiče stojící za nimi.

Zákon přitom objíždění autobusu stojícího v zastávce zpravidla dovoluje. Možné to je například ve chvíli, kdy autobus stojí mimo jízdní pruh u chodníku, kde má vytvořenou zastávku. Takové vozidlo samozřejmě objet můžete. Stejně tak jej můžete objet, stojí-li přímo ve vozovce u nástupního ostrůvku či chodníku. V tu chvílí se jedná o překážku, kterou je možné objet i v místech, kde leží podélná a dvojitá podélná čára souvislá, neboli dvojitá a jednoduchá plná čára. Je však nutné dávat velký pozor na přecházející chodce i protijedoucí auta.

Mějte také na mysli, že autobusu vyjíždějícímu ze zastávky jste vždy povinni dát přednost. Pokud ji nedáte, riskujete pokutu na místě ve výši až 2500 Kč nebo až 5000 Kč a čtyři trestné body ve správním řízení. Řidiči autobusů jsou naopak povinni počínat si tak, aby nikoho neohrozili. Musí tedy dát o chystaném výjezdu ze zastávky včas vědět pomocí blinkru a dobře sledovat zpětná zrcátka. Až poté mohou ze zastávky vyjet.

Pozor na autobus převážející děti!

Existují ale situace, v nichž je objíždění autobusu přísně zakázáno. Například když zastaví v zastávce umístěné přímo ve vozovce bez nástupního ostrůvku nebo chodníku. Pak musíme vyčkat do chvíle, než všichni cestující ukončí výstup a nástup a vozidlo zavře dveře. Nejlépe až se rozjede. Podobně je tomu i v případě, že autobus zastaví na kolejovém páse a pasažéři vystupují rovnou do vozovky. „Autobus nesmí řidiči objet ani pokud je osazen značkou poukazující na převoz dětí," uvedl pro web Autosalon.tv instruktor autoškoly Radek Vrtal.

V některým místech jsou pak dokonce umístěné přímo zákazové značky s nápisem „Objíždění vozidel MHD zakázáno". Jednu najdeme třeba i v pražské Michli. Jakmile by řidič toto dopravní značení ignoroval, hrozí mu bloková pokuta do 2000 Kč nebo 1500 - 2500 korun ve správním řízení. O body však nepřijde.

Odlišná pravidla platí při objíždění tramvají. Ty je totiž možné objet jen ve chvíli, dovoluje-li to dopravní značka IP 23 b (Objíždění tramvaje – jízda podél tramvaje vlevo). Ve všech ostatních případech je objíždění zakázáno. Pochopitelně nemá-li tramvaj nějakou technickou poruchu.
Reklama

Diskuze

Ing Vošmatlik - 30.06.2022 08:27:11
To bude zase sraženych chodců.
Pavel - 25.06.2022 16:41:23
Ve většině případů jsem se setkal se slušnými autobusáky.Blinkr nedají na poslední chvíli aby na to řidič osobáku musel dupnout.Moje zkušenost je taková,že vyhodí blinkr pak kouknout do levého zrcátka a až pak vyjedou že zastávky.

Menší elektromobily v bezpečnosti pokulhávají. Větším se naopak daří lépe než spalovacím autům

Zaměřili jsme se na bezpečnost čistě elektrických vozů. Jsou doopravdy nebezpečnější než spalovací?
29.06.2022 19:30
|
2

Použití ostřikovačů může být trestné. Řidiči je totiž často využívají k jinému účelu, než by měli

V takovém případě jim hrozí pokuta do výše 2000 Kč. V horším případě si zahrávají se zdravím druhých
29.06.2022 13:41
|
90
Reklama

Na dálnici D2 jakoby neplatily rychlostní limity. Řidiči se tu předháněli, kdo má rychlejší auto

Rekord nakonec stanovil mladík v BMW, který se kolem policejního Superbu prohnal rychlostí 209 km/h
28.06.2022 17:44
|
12

Návrat legendy! Alpine A110 má motor uprostřed i dokonalý zvuk. Řídit ji ale není jednoduché

Přivážíme první dojmy z legendárního "kapesního" sporťáku Alpine A110, který se vrací zpět do Česka
27.06.2022 11:46
|
0
Reklama
Autosalon TV