Reklama
Řidičův chleba

Řidiči často zbytečně čekají za autobusem stojícím v zastávce. Nevědí, kdy ho mohou legálně objet

Autobus stojící v zastávce je možné ve většině případech objet i přes plnou čáru. Tramvaj už nikoliv
Zdroj: Bart Běhal pro Autosalon.tv

Linkové autobusy v řadě měst zastavují v zastávkách umístěných přímo ve vozovce. Řidiči stojící za nimi pak zbytečně marní časem, i když by je mohli legálně objet. A to dokonce v místech, kde je plná čára. Existují ale situace, v nichž je objíždění autobusu naopak přísně zakázáno. Pojďme se tedy podrobně podívat na to, kdy je autobus možné objet beztrestně a kdy nikoliv. Jiná pravidla platí zase pro tramvaje.

Autobus má vždy přednost

Jen v českém hlavním městě narazíme na několik typů autobusových zastávek. Často jsou umístěné na kolejových pásech nebo mají svůj vyhraničený prostor. Jindy jsou zase přímo ve vozovce, čímž tvoří překážku pro ostatní účastníky provozu. Problém je, že řidiči si v tomto případě nevědí rady, a proto mnohdy raději vyčkávají, než se autobus znovu rozjede. Místo toho, aby jej objeli. Tím pochopitelně zdržují nejen sebe, ale i ostatní řidiče stojící za nimi.

Zákon přitom objíždění autobusu stojícího v zastávce zpravidla dovoluje. Možné to je například ve chvíli, kdy autobus stojí mimo jízdní pruh u chodníku, kde má vytvořenou zastávku. Takové vozidlo samozřejmě objet můžete. Stejně tak jej můžete objet, stojí-li přímo ve vozovce u nástupního ostrůvku či chodníku. V tu chvílí se jedná o překážku, kterou je možné objet i v místech, kde leží podélná a dvojitá podélná čára souvislá, neboli dvojitá a jednoduchá plná čára. Je však nutné dávat velký pozor na přecházející chodce i protijedoucí auta.

Mějte také na mysli, že autobusu vyjíždějícímu ze zastávky jste vždy povinni dát přednost. Pokud ji nedáte, riskujete pokutu na místě ve výši až 2500 Kč nebo až 5000 Kč a čtyři trestné body ve správním řízení. Řidiči autobusů jsou naopak povinni počínat si tak, aby nikoho neohrozili. Musí tedy dát o chystaném výjezdu ze zastávky včas vědět pomocí blinkru a dobře sledovat zpětná zrcátka. Až poté mohou ze zastávky vyjet.

Pozor na autobus převážející děti!

Existují ale situace, v nichž je objíždění autobusu přísně zakázáno. Například když zastaví v zastávce umístěné přímo ve vozovce bez nástupního ostrůvku nebo chodníku. Pak musíme vyčkat do chvíle, než všichni cestující ukončí výstup a nástup a vozidlo zavře dveře. Nejlépe až se rozjede. Podobně je tomu i v případě, že autobus zastaví na kolejovém páse a pasažéři vystupují rovnou do vozovky. „Autobus nesmí řidiči objet ani pokud je osazen značkou poukazující na převoz dětí," uvedl pro web Autosalon.tv instruktor autoškoly Radek Vrtal.

V některým místech jsou pak dokonce umístěné přímo zákazové značky s nápisem „Objíždění vozidel MHD zakázáno". Jednu najdeme třeba i v pražské Michli. Jakmile by řidič toto dopravní značení ignoroval, hrozí mu bloková pokuta do 2000 Kč nebo 1500 - 2500 korun ve správním řízení. O body však nepřijde.

Odlišná pravidla platí při objíždění tramvají. Ty je totiž možné objet jen ve chvíli, dovoluje-li to dopravní značka IP 23 b (Objíždění tramvaje – jízda podél tramvaje vlevo). Ve všech ostatních případech je objíždění zakázáno. Pochopitelně nemá-li tramvaj nějakou technickou poruchu.
Reklama

Diskuze

Zvoník - 14.06.2023 07:48:06
Lidé nemají jezdit autobusem do práce a z práce. Mají zůstat v práci a nejezdit domů. Od čeho podnikatelé vymysleli non-stop směny? Ušetřilo by se!
Vladimír - 13.06.2023 19:33:51
V autoškole nás učili, že pokud neumíme přečíst nápis na značce, nemáme za ni vjíždět. Logické. Rád bych tedy věděl, jak by měl na danou značku reagovat třeba italský řidič, pro kterého daná rada naší autoškoly znamená ZÁKAZ VJEZDU!

Dvě značky, jeden význam. Řidiči si na českých silnicích musí poradit s matoucím dopravním značením

Byť si jsou některé značky opravdu velmi podobné, zpravidla mají odlišný význam. Tedy až na výjimky
18.06.2024 08:00
|
0

Řidiči se snaží odebrání řidičského průkazu vyhnout jednoduchým trikem. Policie má ale jasno

O řidičský průkaz je možné na místě přijít, i když ho nemáte fyzicky u sebe. Nebo snad ne?
11.06.2024 08:15
|
10
Reklama

Řidiči zbytečně čekají fronty na úřadech. Přitom vše mohou vyřídit z domova a bez poplatků

O řidičský průkaz je možné už tři roky požádat z pohodlí domova. Většina motoristů to však neví
10.06.2024 08:09
|
5

Normální levné auto nemusí být jen od Dacie. Nový Citroën C3 stojí 380 tisíc, nežere a skvěle jezdí

Poprvé jsme se svezli malým crossoverem, který může pomoct Citroënu se v Česku znovu nadechnout
07.06.2024 13:28
|
5
Reklama
Autosalon TV