S pravou nohou v sádře neuspějete
V zákoně o provozu na pozemních komunikacích se jedná o jakousi hluchou oblast, pokud to tak lze říci. Obecně totiž platí, že při účasti na provozu na pozemních komunikacích je každý povinen „chovat se ohleduplně a ukázněně, aby svým jednáním neohrožoval život, zdraví nebo majetek jiných osob ani svůj vlastní, aby nepoškozoval životní prostředí ani neohrožoval život zvířat. Své chování je povinen přizpůsobit zejména stavebnímu a dopravně technickému stavu pozemní komunikace, povětrnostním podmínkám, situaci v provozu na pozemních komunikacích, svým schopnostem a svému zdravotnímu stavu.“ Zejména pak poslední část citace zákona vystihuje mnohé, současně ale nechává velký prostor řidičovu a potažmo i policistovu uvážení.
Podle policie je nejdůležitější, aby řidič zvládal řízení bez problémů. Jestliže má tedy zlomenou levou nohu a má automatickou převodovku, levá noha není potřeba a tedy ani schopnost bezpečně řídit neovlivňuje. Opačná situace nastává ve chvíli, kdy má řidič v sádře pravou nohu. V takovém případě je evidentní, že auto nezvládne bezpečně řídit, protože bude noha s omezenou pohyblivostí bránit v používání brzdového a akceleračního pedálu.
Při fraktuře ruky zase záleží na tom, zda zvládnete bezpečně manipulovat s volantem, převodovkou a osvětlením (směrovky, přepínání světlometů). V takovém případě by vás policista mohl pustit i bez pokuty za přestupek porušení povinností řidiče. Ukáže-li se však, že při potřebě rychlého vytočení volantu může sádra překážet v pohybu nebo můžete mít při takovém pohybu silné bolesti, případně poraněná levá ruka může bránit ve včasném používání směrových světel, nejspíše vás nezachrání žádné argumenty. Pokud policista fyzický nebo i duševní stav řidiče vyhodnotí tak, že není způsobilý k řízení motorového vozidla, hrozí mu pokuta až 2000 Kč.