Svým pachem lákají další
Kuny motorový prostor využívají jako své útočiště, kde se mohou v klidu ohřát a najíst. Při svém pobytu rády konzumují nějakou tu kabelovou elektroinstalaci, hadičky, gumová těsnění, protihlukové výplně, manžety či kabelové svazky. Druhý den ráno se tak může stát, že přijdete k vašemu autu a místo motoru se rozeřvou všemožné kontrolky. Pokud kuna překousala něco důležitého, zaplatíte za opravy i desítky tisíc korun. Časté jsou navíc opakované návštěvy. Kuny totiž pod kapotou zanechávají svůj pach, který přiláká další kuny.
Nejúčinnějším řešením je proto bezpochyby garáž, respektive dobře zabezpečená garáž. Kuny jsou totiž zvířátka velmi vlezlá a dokáží se protáhnout i skulinou velkou jen několik málo centimetrů. Jakmile tedy cestou do garáže narazí na sebemenší škvíru, protáhne se a problém je na světě. Možnost garážového stání ale nemají všichni, tudíž přichází na řadu další bojové nástroje. Na různé pastičky, nástrahy nebo třeba jedy však rovnou zapomeňte. Jak kuna lesní, tak kuna skalní jsou u nás chráněnými živočichy.
Majiteli vozidla tak nezbývá nic jiného, než se pokusit kunu z pod kapoty nadobro vyhnat.
Jednou z možností je sáhnout po takzvaných elektronických rušičkách, které by měly kunu odlákat, aby se k autu v ideálně vůbec nepřiblížila. V tomto případě je ale limitující cena. Za podobný přístroj zaplatíte 1 až 3 tisíce korun. Vždy je před tím potřeba motor důkladně umýt a zbavit jej veškerých pachových stop.
Kromě elektronických rušiček existují i pachové odpuzovače ve spreji. Aby však fungovaly, musejí se aplikovat pravidelně v kratších intervalech. Pořizovací cena sprejů se pohybuje okolo sta korun.