Žabky nebo pantofle? Špatná obuv v autě nechává policii chladnou, pojišťovny ji ale řeší
Na boso jedině na pláž, nikoli za volant
Boty jsou spojnicí mezi autem a člověkem. Pokud se zvolí nevhodné, hrozí samozřejmě zhoršené schopnosti reagovat na neočekávané situace, která často končí právě dopravními incidenty. Nesnadné není pouze prudké brzdění, ale třeba i rozjíždění se se spojkou.
Česká republika zatím patří mezi země, kde se legislativně příliš neřeší, jaké má mít řidič boty na nohou, ale spoléhá se na každého jedince, že bude jednat rozumně. Praxe bývá ovšem často jiná. Řada Čechů nemá problém řídit s obuví, která neodpovídá standardům o bezpečnosti. Úskalí této obuvi často zaznamenají, až když je pozdě – například při nutnosti rychle reagovat.
Ostatně, v létě oblíbené žabky rovněž nepatří mezi boty číslo jedna, se kterými by řidič měl za volant usedat. Snadno se může stát, že z chodidel sjedou a zaklíní následně pedál. Řídit by se ale také nemělo s bosou nohou. Nejen, že je to nehygienické, ale pro člověka i dost bolestivé.
Krácení pojistného plnění
V případě nevhodné obuvi vás dopravní nehoda může vyjít draho. Pokud se totiž zjistí, že jste řídili ve špatné obuvi a policie tento fakt zaznamená do protokolu, pak budete mít co dočinění s pojišťovnou.
„Co se týče správného obutí, tam bychom spíše rádi řidiče vyzvali k tomu, aby se obouvali za volantem tak, aby pak v botách dokázali řídit dobře a včas reagovat na situace, které na silnici můžou nastat – třeba prudce šlápnout na brzdu. Možná není od věci si to nejprve vyzkoušet, než vyjedou do provozu v žabkách, v botách s vysokým podpatkem, nebo třeba na boso. Pokud by špatně zvolená obuv měla vliv na nehodu, pak bychom se tím rozhodně zabývali,“ řekla mluvčí Direct Pojišťovny Nela Maťašeje.
V cizině jsou neúprosní
Podobná situace je i v Německu, kde je ale pokuta ale o dost nižší. Navíc, pokud se při nehodě zjistí, že motorista řídil na boso, nebude pojišťovna hradit vzniklou škodu. Ne jinak tomu je i v jiných státech jako třeba Maďarsko nebo Dánsko.