Kdo neopatří zadní nosič kol značkou, riskuje i ztrátu řidičáku. Získat ji je přitom snadné
Léto začíná a spousta vášnivých cyklistů se vydává na cesty za dobrodružstvím. Pokud vyráží autem, mají několik možností, jak kola převézt. Jednou z těch nejoblíbenějších budou střešní nosiče, jde to ale i na tažném zařízení, které se přidělává na kouli za autem – důležité je tedy, aby auto tímto prvkem disponovalo. V opačném případě se musíte spoléhat na střechu. Rovněž je vhodné používat originální značkové produkty, které budou nejlépe pasovat k vašemu vozu a manipulace s nimi bude jednodušší.
V dnešním článku se zaměříme právě na tažné zařízení. To musí být opatřeno značkou, neboť většina takových technických produktů při naložení zakrývá původní registrační značku na automobilu. Pokud ji řidič na nosič neumístí, dopouští se přestupku.
Pokuta jako za zakrytou či jinak upravenou značku
Jestliže se rozhodnete vyrazit na cesty, aniž byste pořešili dodatečnou SPZ, pak vás to vyjde dost draho. Přestupek nelze řešit na místě, a tak se posílá do správního řízení. Po rozhodnutí je udělena sankce 5 až 10 tisíc korun a k tomu navíc zákaz řízení na 6 až 12 měsíců. Zdá se to jako tvrdý trest, ale je podpořený legislativou. Silniční zákon definuje přestupek takto: „Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že v provozu na pozemních komunikacích řídí vozidlo, jehož tabulka registrační značky je zakryta, nečitelná nebo upravena anebo umístěna tak, že je znemožněna nebo podstatně ztížena její čitelnost.“
Bohužel to tedy platí i v případě nainstalování tažného zařízení, které svým objemem značku překryje. Vy tak musíte najít náhradní řešení. Stejná sankce za přestupek se týká i pseudoznaček, které si někdo vyrobil doma sám. Taková činnost je nelegální a nesetká se s pochopením u policistů.
Stačí si dojít včas na úřad
Naštěstí existuje od ledna 2016 jednoduché řešení. Značku na tažné zařízení, v našem případě nosič na kola, vyřídí kterýkoli registr vozidel. My jsme vyrazili na úřad obce s rozšířenou působností v Prachaticích, kde jsme se na informacích registru vozidel dozvěděli užitečné a praktické rady k úspěšnému vyřízení značky.
Pro vyřízení třetí speciální značky se stejným znaky jako je na originální značce automobilu, je nutné mít s sebou na úřad malý a velký technický průkaz od vozidla, občanský průkaz, žádost o vyřízení dodatečné tabulky a pak samozřejmě také správní poplatek, který činí 650 korun (za žádost a následné zapsání do technického průkazu). Značku je nutné si vyřídit s předstihem, neboť na vyřízení má úřad 30 pracovních dní.
Nicméně pokud se dostanete na méně vytížený registr, než je například ten v Praze, může se stát, že třetí značka bude hotová dříve. Stačí si na úřad zavolat a zeptat se už po 14 dnech. Žádost o vydání tabulky registrační značky si můžete stáhnout ze stránek ministerstva dopravy nebo o ni zažádat přímo na registru vozidel. Kdo chce šetřit čas, může se na některé pobočky objednat online na přesný termín.
Do žádosti se vyplní následující informace: registrační značka vozidla, druh vozidla, VIN kód, údaje o vlastníkovi vozidla, případně provozovateli, pokud je odlišný a zaškrtnete o co žádáte: registrační značku k umístění na nosné zařízení připojitelné k silničnímu vozidlu. Druhou stranu vyplňuje už příslušný pracovník na registru vozidel.