Reklama
Řidičův chleba

Úseky, kde se nejčastěji bourá se zvěří, mohou být dlouhé jen stovky metrů. Škody jsou ale obrovské

Na každém 6,2. kilometru českých silnic došlo ke střetu se zvěří. Nejrizikovější úsek je u Litvínova
Zdroj: UAMK

Koronavirová opatření dlouhou dobu trápila a omezovala pohyb snad každého z nás. Nyní se však ukazuje, že tím zachránila několik nevinných životů, alespoň tech zvířecích. Za období pandemie totiž došlo k výrazně nižšímu počtu střetů automobilů se zvěří. V okamžiku, kdy se však plně obnovil provoz na českých silnicích, srážek znovu rapidně přibývá. Čísla od října do března jsou dokonce nejvyšší od roku 2018, vyplývá to ze statistik Centra dopravního výzkumu (CDV) a pojišťovny Generali. Nehody za sebou zanechaly škody atakující 340 milionů korun.

Co je SRNA index?

Generali Česká pojišťovna spolu s Centrem dopravního výzkumu, přináší šesté vydání SRNA indexu, který vždy na jaře (a na podzim) informuje o výši škod i přehledu nejrizikovějších míst ve vztahu ke střetům vozidel se zvěří v Česku. SRNA index pracuje s počtem nehod zaneseným v policejních statistikách, výší škod na majetku, zdraví i životech. Dává je do souvislosti s rozsahem silniční sítě v krajích a okresech. Data jsou tak mezi sebou porovnatelná.

Náklady na opravy rostou

Během loňského podzimu a letošní zimy došlo na českých silnicích k 7225 případům srážek se zvěří, což je meziroční nárůst o 25 procent. Jde o vůbec nejvyšší číslo v tomto období od roku 2018. Podle Michala Bíla z CDV nedošlo k žádné smrtelné nehodě. Přesto však nehody se zvířaty přinesly jedno těžké a 33 lehkých zraněních. I nadále platí, že až 80 % sražené zvěře představují srny a srnci. „Do budoucna očekáváme, že by mělo dojít k nárůstu srážek s prasetem divokým,“ avizuje Michal Bíl.

Vzniklé škody se dle odhadů Policie ČR vyšplhaly ke 339 milionům korunám. Nejvyšší účty se vyplácí za nehody se zvěří vzniklé ve středních Čechách – jde o téměř 84 miliónů korun. Což je dáno i tím, že tento kraj má suverénně nejhustší silniční síť (9 638 km). Co do absolutní výše škod ho následují Vysočina (49 milionů Kč) a Ústecký kraj (38,6 milionů Kč).

Generali Česká pojišťovna denně s motoristy řeší zhruba 25 škod po střetu se zvířetem. Trvalý růst zde vykazují náklady nutné k opravě vozidel po takové nehodě. „Průměrná škoda v tuto chvíli dosahuje téměř 45 tisíc korun. Následky menších nehod jsou obvykle řešeny z připojištění střetu se zvěří, ty vyšší pak z havarijního pojištění,“ vysvětluje Patrik Nauš, senior manažer likvidace pojistných událostí motorových vozidel v Generali České pojišťovně.

„Výjimkou ale nejsou případy, kdy účet za opravu vozidla dosahuje několika stovek tisíc korun. Typicky jde o vozidlo kategorie SUV, které porazí divoké prase nebo jelení zvěř. Vzhledem k tomu, že v posledních dvou letech v podstatě soustavně rostou ceny náhradních dílů, lakýrnických a dalších prací, budou i náklady na opravy stále vyšší," dodává Nauš.
Zdroj: Tiskový servis Generali Česká pojišťovna/CDV
Zdroj: Tiskový servis Generali Česká pojišťovna/CDV

Pozor také v Praze!

Nejvíce nehod eviduje Středočeský kraj. Vezmeme-li však v potaz délku silniční sítě, je nejpravděpodobnější srážka se zvěří v Praze a ve Zlínském kraji.

Nejrizikovější kraje a úseky

Nejvíce střetů se zvěří se za poslední půlrok znovu odehrálo na silnicích ve Středočeském kraji, kde jich bylo celkem 1 635. Přitom vůbec nejhorší úsek, na kterém hrozí podle sledovaných dat srážka se zvěří, se nachází u Zdib. Jde o část silnice č. 608 mezi Zdiby a Prahou-Novými Chabry, kde se na pouhých 88 metrech odehrálo 6 nehod. Jde o místo na pomezí dvou krajů. Odhad hmotné škody dosáhl 293 tisíc.

Co do množství srážek se zvěří figuruje na druhém místě Ústecký kraj, kde se událo 1 028 nehod. Vůbec nejhorším místem na Ústecku je silnice 0133 a její 1 993 metrů dlouhý úsek mezi litvínovským Janovem a Horním Jiřetínem. Pod koly tu skončilo 21 zvířat, přitom 14 z nich na 305metrové pasáži lesního úseku za čerpací stanicí. Škoda dle odhadů činila 476 tisíc korun.

Třetím krajem, kde zvěř nejčastěji končila život střetem s vozidlem, je tentokrát Vysočina. Za sledované období tam bylo evidováno 885 nehod. Nejkritičtější místo zde představuje úsek silnice 360 v katastru Třebíč-Pocoucov směrem na Trnavu. Na trase dlouhé 3 294 metrů došlo k 30 nehodám se zvěří – přitom 10 se jich stalo na úseku o délce jen 186 metrů (zhruba na úrovni Výčapského rybníka). Odhad vzniklé škody určila Policie ČR na 525 000 Kč.

„Řidiči by se s nadcházejícím létem měli připravit na kulminaci počtu srnčí zvěře u silnic, protože mezi červencem a srpnem se odehrává její říje. Srnčí zvěř se pohybuje na relativně malém prostoru. Zvířata překračují komunikace poměrně často. Ne vždy jsou úspěšná. Pokud žijí v blízkosti komunikací, což je v naší krajině s hustou silniční sítí spíše pravidlem, rizikové situace se tak opakují,“ upozorňuje na závěr Michal Bíl.
Reklama

Diskuze

Karel - 11.05.2022 22:34:24
Já jsem nikdy srovnávač pojištění nepoužíval. Jak přesně to funguje? To se teda potom nemusí jít na pojišťovnu? Když píšete, že jste to vyřizoval online?
Honza - 09.05.2022 13:50:22
Též jsem sjednával na nové auto havarijní pojištění, protože to stačí někde ťuknout a necháte v tom balík. Podařilo se mi výhodně sehnat havarijní pojištění díky srovnávači pojištění. Tam jsem našel nabídky rychle a pojištění si rovnou i online sjednal.

Tuningoví nadšenci mohou mít po nehodě problémy s pojišťovnou. Ta někdy odmítne platit

V případě havarijního pojištění je dobré mít úpravy zahrnuté ve smlouvě, jinak hrozí potíže
02.05.2022 06:45
|
7
Reklama

Cestou z práce měl nehodu, ale nikdo o tom nevěděl. Po sedmi hodinách ho našla horská služba

Při nehodě auto vyletělo ze silnice a spadlo hluboko do srázu pod ní. Vrak nebyl vůbec vidět
22.04.2022 10:19
|
2
Reklama

Kvíz: Jak se zachovat při nehodě a s čím může pomoci autokamera? Vyzkoušejte své znalosti

Duben je měsícem bezpečnosti. Vyzkoušejte, zda například víte, co je nejčastější příčinou nehod
10.04.2022 08:15
|
3

Nehoda, ze které mrazí - žena vběhla na červenou přímo před rozjetou dodávku. Přežila zázrakem

Těžce zraněná žena po nehodě ztrácela vědomí, první pomoc ji poskytli svědci i policisté
05.04.2022 14:00
|
5

Dvě značky, jeden význam. Řidiči si na českých silnicích musí poradit s matoucím dopravním značením

Byť si jsou některé značky opravdu velmi podobné, zpravidla mají odlišný význam. Tedy až na výjimky
18.06.2024 08:00
|
0

Řidiči se snaží odebrání řidičského průkazu vyhnout jednoduchým trikem. Policie má ale jasno

O řidičský průkaz je možné na místě přijít, i když ho nemáte fyzicky u sebe. Nebo snad ne?
11.06.2024 08:15
|
10
Reklama

Řidiči zbytečně čekají fronty na úřadech. Přitom vše mohou vyřídit z domova a bez poplatků

O řidičský průkaz je možné už tři roky požádat z pohodlí domova. Většina motoristů to však neví
10.06.2024 08:09
|
5

Normální levné auto nemusí být jen od Dacie. Nový Citroën C3 stojí 380 tisíc, nežere a skvěle jezdí

Poprvé jsme se svezli malým crossoverem, který může pomoct Citroënu se v Česku znovu nadechnout
07.06.2024 13:28
|
5
Reklama
Autosalon TV