Tuningoví nadšenci mohou mít po nehodě problémy s pojišťovnou. Ta někdy odmítne platit
Příčinná souvislost
Říká se, že kola dělají auto. A nejspíš i proto je právě výměna kol a pneumatik jednou z nejčastějších forem úprav. Každý, kdo po takovém tuningovém zásahu zatouží, si musí pamatovat, že je nutné vždy dodržet výrobcem předepsaný rozměr. Jak u kol, tak u gum. Pokud nasadí něco jiného, může se dočkat pokuty od policie a neprojde technickou. Navíc se v případě nehody může ukázat, že například špatné pneumatiky měly vliv na to, že se nehoda vůbec stala. A tomu se říká příčinná souvislost.
Pokud se tato souvislost během vyšetřování policie prokáže a bude bez debat jasné, že úprava měla přímou souvislost se vznikem nehody, může se majitel upraveného auta a také viník dočkat vymáhání peněz, které pojišťovna zaplatila poškozenému.
A problém může být i ve chvíli, kdy má majitel upraveného auta sjednáno havarijní pojištění. „Co se týče plnění z havarijního pojištění, je pojistitel oprávněn krátit či v krajním případě odmítnout pojistné plnění rovněž, prokáže-li se, že vznik škody je v příčinné souvislosti se vznikem dané škody,“ vysvětlila Autosalonu Lucie Žulavská z České asociace pojišťoven. Dodala také, že předpokladem krytí z havarijního pojištění je i fakt, že díly použité na úpravu jsou v pojistné smlouvě blíže specifikovány a smluvně zahrnuty do nestandardní výbavy vozidla.