Reklama
Řidičův chleba

Chodec způsobivší nehodu musí zaplatit škodu i na autě, které ho srazilo. Tvrdí to policie

Pokuty udělují strážci zákona pěším bez reflexních prvků jen výjimečně. Může však dosáhnout 2500 Kč
Zdroj: Policie ČR

Jen během posledních pár dnů se stalo několik dopravních nehod, při kterých auto za tmy srazilo chodce bez reflexních prvků. Jeden případ se stal na Náchodsku 24. listopadu, kdy řidiči vstoupila mimo přechod před auto chodkyně. Řidič ji za tmy neviděl a neměl šanci reagovat. Dotyčná utrpěla vážná zranění, ze kterých se bude dlouho léčit. Na autě řidiče byla srážkou způsobena škoda asi 30 000 Kč.

Obdobný scénář měla nehoda, která se stala jen o několik dnů později kousek od Olomouce. Tentokrát ale hlavní roli sehrál neoznačený senior vezoucí u krajnice vozík s kovovými trubkami. Také neměl reflexní prvky a ve tmě jej tedy řidič přehlédl. I v tomto případě skončil sražený chodec v nemocnici a škoda na autě byla vyčíslena na 40 000 Kč. Obě nehody policisté ještě vyšetřují, míru zavinění tedy ještě neznají. Už teď ale ví, že pokud by byli chodci předpisově označení reflexními prvky, nehody by se možná nestaly.
Reklama

Jak být viděn?

Povinnost nosit na sobě za snížené viditelnosti reflexní prvky ukládá chodcům od 20. února 2016 zákon. Konkrétně paragraf 53 odst. 9 zákona č. 361/2000 Sb. Ten říká, že: „„Pohybuje-li se chodec mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, je povinen mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích."

Bohužel to ale chodci málokdy berou vážně. Veronika Čermáková z Policie ČR vysvětluje: „Řada chodců se domnívá, že když oni vidí vozidlo, musí je zákonitě vidět i jeho řidič. Tato myšlenka je ale veliký omyl. Reflexní prvek na oděvu zlepšuje viditelnost chodce až na 200 metrů. Oproti tomu chodce v tmavém oděvu má řidič šanci zaregistrovat na pouhých 18 metrů."

Povinnost používat reflexní prvky neznamená, že chodec musí používat velkou reflexní vestu. Bohatě stačí reflexní tkaničky, klíčenky, nažehlovací materiály, vesty či boty a batohy s fluorescenčními a reflexními prvky. Je však nutné reflexní prvek umístit na nejvíce pohyblivou část těla ke straně vozovky, tedy na konec rukávů, blízko ke kolenům nebo na úroveň pasu. Tím chodec upoutá největší pozornost řidičů.
Zdroj: Besip
Besip v krátkém spotu ukazuje, jak velký rozdíl je potkat chodce bez a s reflexními prvky. 

Ve městě také neuškodí

Policisté, ale i odborníci z Besipu připomínají, že reflexní prvky nejsou určený výhradně jen na silnice, kde nejsou lampy veřejného osvětlení a jen do tmy. I ve městech může být chodec oblečený jen v tmavém oblečený špatně viditelný! Obzvlášť za deště mohou být světla lamp, semaforů, ale i ostatních řidičů pro oči velmi nepříjemná. Chodce ve výrazném oblečení nebo s reflexními prvky pak má řidič šanci zaregistrovat včas. Chodci si musí uvědomit, že je to hlavně pro jejich bezpečnost. Jen díky reflexním prvkům má řidič šanci je včas vidět, včas na ně reagovat a popřípadě včas zastavit.

Veronika Čermáková dále dodává: „Pro to, abychom byli lépe vidět, můžeme použít také svítilnu nebo baterku v telefonu, ale pouze jako doplňující prvek. Pokud použijeme pouze baterku, svítíme jedním směrem, řidič nás tak zepředu nebo zezadu neuvidí. Nemůžeme se ani spolehnout na to, že se nám svítilna nebo baterka nevybije, na rozdíl od reflexních prvků, které nepotřebují aktivní zdroj."
Zdroj: Policie ČR/ Bezpečná společnost
Policie chodcům radí nejen s reflexními prvky, ale i s tím, jak se v blízkosti silnic správně chovat. 

Pokuty jen výjimečně

Pro představu, v roce 2017 evidovali policisté jen ve Středočeském kraji celkem 104 dopravních nehod, při kterých byl viníkem právě chodec. Z toho se 93 nehod stalo v obci a 11 mimo obec. O rok později zavinili chodci 102 nehod, 89 se jich stalo v obci, 13 mimo ni. I přesto ale k pokutování chodců bez reflexních prvků sahají jen málo. Raději se věnují osvětě, rozdávání těchto prvků a upozorňování na nebezpečí v případě jejich nepoužití. V některých případech ale k udělení pokuty přeci jen sáhnou. Ta může být při řešení na místě až do výše 2000 korun. Ve správním řízení pak od 1500 do 2500 korun.
Reklama

Škodu hradí chodec

Vlasty Suchánkové ze Středočeské policie jsme se zeptali, jak je to při takových nehodách s uplatňováním škody. Řekla nám: „V případě, že policejní vyšetřování prokáže vinu chodce, jde veškerá škoda na vozidle či jiném majetku na jeho vrub. Součástí takového vyšetřování je zjišťování, zda šel chodec mimo přechod a právě i to, zda měl nebo neměl oblečené reflexní prvky.“

Diskuze

Honza - 16.03.2021 11:51:37
Když má člověk černé oblečeni, tak podle fyzikálních zákonů nemůže být vidět ,to by bylo nutné jet stále krokem! Proč také není uzákonění povinnost výrobce přidat na oblečení reflexní prvky? Aspoň u dětí!
Pave - 14.02.2020 20:01:14
No taaaak! Kde to vazne! Povinne ruceni pro chodce?! To se jeste nenaz..jedena pojistovacka lobby neprobrala? Sazby bych zavedl inverzne podle prijmu, protoze cim vetsi luza tim vic musi chodit pesky. A CKP bude rozesilat pokuty z evidence rodnych listu.

Co dělat, když viník nehody ujede? Bez kamerového záznamu to chce havarijní pojištění. Jinak smůla

Upadlé kolo zastavilo dopravu na D6. Naštěstí řidič náklaďáku zastavil a k nehodě se přiznal
14.11.2019 05:00
|
4
Reklama

Zbytky figurín chodců létaly, jako by byly ze sirek. Testy ukázaly nefunkčnost asistenčních systémů

Podívejte se na strašidelnou chybovost bezpečnostních asistentů na videu. Nespoléhejte se na ně
07.10.2019 12:53
|
6

Retro: Populární stovkové Liazky tvořily nezbytný kolorit našich silnic. Po revoluci už neměly šanci

Náklaďáky ze severu Čech závodily na Dakaru, v tahačích a zahrály si i v Chobotničkách
20.04.2024 08:41
|
6

Retro: Škoda Octavia je tu už 65 let. Ta první měla 40 koní, listová pera a řazení pod volantem

Auto vystavěné ještě na předválečných základech bylo na dlouho poslední škodovkou s motorem vpředu
13.04.2024 08:42
|
1
Reklama

Retro: Jezdil s ní Husák i disidenti. Toyota Corona byla japonským embéčkem vyměněným za traktory

První asijské auto na československém trhu si oblíbily elity z obou stran barikády. Byl to držák!
06.04.2024 08:45
|
4

Retro: Vyzkoušeli jsme poslední škodovku s motorem vzadu. Abychom si připomněli, jak hrozná byla

Škoda 125 L byla v lednu 1990 vůbec posledním zadomotorovým typem, který opustil výrobní linku
30.03.2024 08:14
|
82
Reklama
Autosalon TV