Řidič musí při střetu se zvěří překonat reflexy. Snažit se vyhnout je to nejhorší, co může udělat
Bylo to rychlé
K nehodě došlo 2. ledna po půl osmé večer na 132. kilometru dálnice D35. Řidič Škody Octavia jel směrem na Prahu, ale tam už nedojel. Před auto mu vyběhla bachyně se šesti selaty, podle policie jen těsně před autem. Mladý muž nemohl udělat vůbec nic. Po nárazu byl i se svým spolujezdcem převezen do nemocnice k ošetření, žádná velká zranění ale naštěstí neutrpěli.
Hůř dopadla divoká prasata a samozřejmě také auto. Celková škoda byla policií odhadnuta na asi čtvrt milionu korun, přičemž do této částky je započítáno jak auto, tak také cena zvěře. Nehoda byla policií uzavřena, protože v tomto případě neexistuje žádné podezření z přestupku.
Hlavně se nevyhýbat!
Setkání se zvěří není pro řidiče nikdy příjemným zážitkem. Ať už jde o velká zvířata, jakými jsou právě prasata nebo srny, nebo malá typu bažanty, škody po srážce nebývají zanedbatelné. Ačkoliv všechny instinkty řidiči velí zvířeti se vyhnout, je to z pohledu následku na zdraví posádky velká chyba.
Případný vyhýbací manévr totiž může mít mnohem fatálnější následky než náraz do zvířete. Ten totiž většinou poberou deformační zóny auta. Ovšem smyk a následný náraz do stromu, což je častý jev po pokusu vyhnout se zvířeti, už nikoliv. Ideální tedy je, aby řidič alespoň zkusil brzdit, ale zároveň nikam neuhýbal.
Co po nehodě?
Pokud už řidič zvíře srazí, je potřeba se zachovat jako při kterékoliv jiné nehodě. Místo je nutné označit trojúhelníkem, je také potřeba rozsvítit varovné blinkry a obléct si reflexní vestu. Policie dále radí: „V případě, že dojde ke srážce se zvěří, tedy poškození majetku další osoby, na místo dopravní nehody je třeba přivolat policii. Policisté po oznámení vyrozumí majitele či správce honitby, který je povinen si na místě zvěř zajistit na vlastní náklady. V případě, že zvěř po střetu z místa nehody uteče, policisté i v tomto případě vyrozumí majitele či správce honitby, že došlo k nehodě a s největší pravděpodobností ke zranění zvířete. Policisté střet se zvěří zadokumentují a řidiči předají protokol o dopravní nehodě.“
Ten bude potřeba pro pojišťovnu. Ale jen v případě, že má řidič střet se zvěří v pojištění zahrnutý. Vyřešit ho může i havarijní pojištění. Ovšem samotné povinné ručení opravu auta nezaplatí. Pokryje ale například škody na oplocení lesa.
Policie pak ještě upozorňuje: „Případné ponechání si usmrceného zvířete jako bolestného za rozbitý nárazník může být kvalifikováno jako přestupek proti majetku, či jako krádež. Škoda na rozbitém nárazníku by se tak řidiči mohla navýšit až o 20 000 Kč pokuty, či trest odnětí svobody až na dva roky.“