Přezutí na letní pneumatiky teď láká spoustu řidičů. Nepředbíhejte ale, blíží se ochlazení

Konečně začíná jaro. O víkendu na české silnice vyjel nespočet cyklistů, motorkářů, veteránistů i řidičů moderních sportovních aut, aby si po dlouhé zimě užili svou milovanou radost. Azurová obloha s minimem mraků i sluneční paprsky vedoucí k denním teplotám kolem 15 stupňů Celsia ve spoustě lidí probouzí myšlenky o tom, jestli už není čas přezout na letní pneumatiky a zimní nechat odpočívat.
Pozor na ledovku
Uspěchání přezouvání se však nemusí vyplatit. Předpověď Českého hydrometeorologického ústavu na následující týden uvádí, že už o nadcházejícím víkendu se noční teploty propadnou na nulovou hranici i lehce pod ní a vydrží i v ranních hodinách.
V závěrečných dnech pracovního týdne navíc hrozí deštivo, následkem čehož může v chladných lokalitách vzniknout i ledovka. Na letních pneumatikách se tak výrazně zmenší vaše šance zvládnout případnou „krizovku“. Přezouvání ze zimních pneumatik na letní před 31. březnem s výhledem nejisté předpovědi je vždy na vlastní riziko! S lehkomyslností zároveň můžete ohrozit i své spolucestující a ostatní účastníky silničního provozu.
Co říká zákon
Při dopravní nehodě se vám předčasné obutí letních pneumatik nemusí vyplatit, protože když před koncem března havarujete kvůli námraze nebo ledu, nijak to neobhájíte. Česká legislativa, zákon o provozu na pozemních komunikacích č. 361/2000 Sb. § 40a, říká, že zimní pneumatiky musíte mít mezi 1. listopadem a 31. březnem, pokud je na silnici souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námraza, nebo to lze předpokládat vzhledem k povětrnostním podmínkám.
I před koncem března tedy můžete svobodně přezout, ale jakmile při nepříznivém počasí havarujete nebo způsobíte dopravní nehodu s dalším účastníkem silničního provozu, pojišťovna od vás dá ruce pryč a policie na vás bude nahlížet jako na viníka. A mohou to udělat i v situacích, kdy z hlediska řízení srážku nezaviníte přímo vy, ale při vyšetřování se zjistí, že porušujete předpisy nevhodnými pneumatikami.
Návštěva pneuservisu je vhodná vždy
A jak na přezouvání? Pokud potřebujete nové pneumatiky, doporučujeme vám se seznámit s výsledky nejnovějších testů – v Evropě se tomu pravidelně věnuje německý autoklub ADAC. (viz odkaz na článek vedle) Následně se musíte rozhodnout, zda to přenecháte profesionálům v pneuservisech, nebo to uděláte svépomocí v domácích podmínkách. Upozorňujeme, že k obutí pneumatik na disky potřebujete zouvačku s vyvažovačkou, což doma zřejmě nemáte. Po nákupu nových pneumatik se návštěvě pneuservisu určitě nevyhnete.
Návštěvu pneuservisu doporučujeme i řidičům, kteří si chtějí obout kompletní letní kola tak, jak je na podzim sundali a uskladnili. Vzpomínáte si, jak se vám při stotřicítce na dálnici chvěl volant v rukách? Správné vyvážení kol byste neměli podcenit a pneuservisy to zvládnou za pár stovek během chviličky. V rychlosti vám mohou zkontrolovat i těsnost a celkový stav pneumatik – zkušené oko může vidět problém i na tom, co laikovi připadá normální. Ať už je to stáří pneumatik, povrchové trhliny nebo boule od výmolů.
Se šrouby zacházejte s citem
Výměnu kola bez mechanických poškození nebo zranění by měl umět každý řidič, protože nikdy nevíte, kdy si budete muset poradit na krajnici. Věříme, že návod na výměnu pneumatik krok za krokem nebudete potřebovat, ale připomeneme pár základních rad.
Než se do přezouvání pustíte, nezapomeňte zkontrolovat hloubku dezénu – pro letní pneumatiky ji česká legislativa stanovuje na minimálně 1,6 milimetru. Doporučujeme však přinejmenším 3 milimetry a praktické je obouvat už správně nahuštěná kola – alespoň se vám zpod vozu bude lépe vytahovat zvedák, než když auto spustíte na zem s téměř prázdnou pneumatikou. Tlak bychom měli kontrolovat a regulovat na chladných pneumatikách před jízdou.
Standardně se šrouby/matice povolují otáčením ve směru proti hodinovým ručičkám, utahují po směru hodinových ručiček. Síla by vždy měla být tzv. „s citem“ (utáhnout, co to jde, ale zbytečně to nervat) a skákáním na klíči si můžete způsobit zranění nebo něco poškodit. Pokud na výměnu máte jen malý klíč ze základní výbavy vozu, doporučujeme najít trubku, nasunout ji na něj a prodloužit páku – hned to bude snazší.
První povolení kol je praktické udělat ještě na zemi, protože jakmile jsou ve vzduchu, mohou se působením vaší síly točit a vy nemáte jak je zabrzdit. Ideálním příkladem jsou vozy s klasickou koncepcí s pohonem zadních kol – přední kola nezabrzdíte parkovací brzdou ani převodovkou zařazením rychlosti. Vozidlo vždy zvedejte na bodech tomu určených – zpravidla o nich informuje uživatelská příručka, často dostupná i online. Chytrý telefon dnes máme v kapse skoro všichni.
Máte nasazené kolo a chystáte se utahovat šrouby? Držte ho rovně na náboji a rukou, klidně pomocí nástavce, a začněte upevňovat. Vždy nasazujte šrouby křížem, stejně tak je utahujte! Kolo si díky tomu rovnoměrně „sedne“ na náboj. Utáhněte šrouby, opatrně a pomalu spusťte vůz na zem (nezapomínejte přezouvat na stabilním pevném povrchu) a finální dotažení proveďte momentovým klíčem, dokud necvakne. Ideálně kupujte momentový klíč s certifikátem o přesnosti. Každý automobilový výrobce pak používá jiný moment utahování kol, ale zpravidla se pohybují mezi 80 až 140 newtonmetry – informaci hledejte v návodu k obsluze vozu.
Dojíždění zimních pneumatik v létě
Problémem, který každoročně řeší spousta řidičů, je takzvané dojíždění zimních pneumatik. Máte za sebou poslední sezonu na aktuální sadě zimních pneumatik a přemýšlíte, jestli přes léto ještě dobře neposlouží? Nedoporučujeme to, protože jejich měkčí směs je navržena pro chladnější podmínky (nejefektivnější jsou do sedmi stupňů Celsia) a s rostoucí teplotou se výrazně snižuje jejich přilnavost i účinnost.
I se zdánlivě hlubším dezénem jsou zimní pneumatiky v létě náchylnější na riziko aquaplaningu, například při intenzivních deštích a bouřkách, zvyšují reálnou spotřebu paliva a emise, jsou hlučnější při jízdě, prodlužují brzdnou dráhu až o 20 procent a na dálnicích se můžete setkat i s přehříváním.
Na závěr připomínáme, že česká legislativa umožňuje v letním období minimální hloubku dezénu 1,6 milimetru i u zimních pneumatik. V zimních měsících však musí mít přinejmenším 4 milimetry.