Reklama
Řidičův chleba

Dojíždění zimáků místo letních pneumatik není dobrý nápad. Ačkoliv to dělá každý pátý Čech

Důvody jsou obecně dobře známé, ale určitě neuškodí si je právě teď zopakovat
Zdroj: Tiskový servis Continental

Duben je tady a s tím přichází i každoroční čas hromadného přezouvání ze zimních pneumatik na letní. Pro spoustu lidí je to samozřejmost, ale najde se poměrně hodně tuzemských řidičů, kteří zimáky na autě nechají a prostě na nich jezdí dál. Z pohledu zákona to není nic problematického, ale na reálnou jízdu to má řadu negativních vlivů. A proto odborníci doporučují tohle raději nedělat. Proč? 

Problémy hlavně na mokru

Vyrobit správně fungující pneumatiku je dokonalá alchymie, protože zlepšení jedné vlastnosti pláště přímo ovlivní vlastnost jinou. Obecně se proto hledá ten nejlepší možný kompromis. Tohle je ostatně důvod, proč v testech pneumatik mnohdy ty nejhůře hodnocené pláště skončí v jedné specifické disciplíně na špičce, ale v ostatních zcela propadnou.

Společnost Continental ve své tiskové zprávě připomíná, že zimní pneumatika je navržena na jízdu po sněhu a jízdu za nízkých teplot. Tomu odpovídá provedení vzorku pneumatiky a její směs. Z logiky věci tedy vyplývá, že taková pneumatika prostě nemůže dobře fungovat v podmínkách, které jsou zcela opačné. V praxi tak zimní pneumatiky za letního počasí vykazují nižší přilnavost, delší brzdnou dráhu a auto je hůře ovladatelné. Problémem jsou především opotřebované zimní pneumatiky v kombinaci s mokrou vozovkou. Pak hrozí riziko příčného i podélného aquaplaningu.

„Směs letních pneumatik je jiná než u zimních pneumatik, takže lépe odolává někdy až extrémním letním teplotám. Letní pneumatiky v testech proto vykazují kratší brzdnou dráhu než znatelně měkčí zimní pneumatiky s větší laminací bloků,“ vysvětluje Aleš Langer, vedoucí technického zákaznického servisu společnosti Continental Barum.

Češi jezdí v létě na zimácích poměrně často

Podle průzkumu společnosti Continental (link není k dispozici, společnost výsledky zaslala v tiskové zprávě) není v našich končinách dojíždění zimních pneumatik v létě ničím výjimečným. Zmíněná společnost si na toto téma nechala zpracovat průzkum a z něj vyšlo, že v roce 2023 na letňáky nepřezulo 21 procent řidičů. V průměru tak každý pátý český motorista používal zimní pláště i v létě. Pro úplnost, přezouvat na letní by se mělo ve chvíli, kdy teploty přestanou klesat pod 7 stupňů. 

Řidiči často nepřezouvají proto, že nechtějí utrácet za servis nebo prostě nemají čas a chuť tam jezdit. Ideálním řešením pak je nasadit celoroční pneumatiky, které sice přináší určitý kompromis, ale zejména řidičům s malým nájezdem, kteří na hory obvykle nejezdí, se pravděpodobně vyplatí. Je zde ale jeden háček. I pneumatiky by se totiž měly kontrolovat, což se děje při návštěvě pneuservisů během přezouvání. A na to by měli uživatelé těchto univerzálních plášťů ve svém vlastním zájmu myslet. 
Reklama

Diskuze

David - 02.04.2024 14:24:46
Continental radí - je-li teplota nad 7 st. mějte letní pneu, je-li pod 7 st. mějte zimní pneu - jen tak naše pneu fungují a tedy přezouvejte klidně několikrát měsíčně
Zdeněk S. - 02.04.2024 13:33:01
Jak znám socky, jiné než zimní vůbec nemají. Tolik propagované celoročky jsou u nás v zimě mimo zákon. V 90-tých letech jsem měl Kiu Sportage I a jezdil jsem na celoročních Michelinech. Tehdy to ještě šlo. Stačilo by mít povinně zimáky jen na horách.

Přezout na letní pneu se zatím nemusí vyplatit. Motoristé by se měli rozhodovat hlavně podle počasí

Datum není pro přezutí rozhodující. Na některých místech Česka může v následujících dnech i sněžit
03.04.2023 12:55
|
2
Reklama

Pozor na letní pneumatiky v zimě. Při nehodě je policie hlásí pojišťovnám

Pojišťovny škodu nemusí uhradit nebo významně krátí plnění. Policie zase rozdává pokuty
20.01.2022 10:25
|
4
Reklama

Letní pneumatiky v zimě nejsou vždy přestupkem. Bouračka s nimi na sněhu či ledu se ale prodraží

Pojišťovny na správné obutí velmi dbají a mohou kvůli němu zkrátit nebo úplně zrušit plnění
30.10.2020 17:33
|
5

Blíží se přezouvání na letní pneu

Povinné použití zimních pneumatik za určitých podmínek končí již 31. března. Podle průzkumů naši řidiči s přezouváním nespěchají a čekají na dobré počasí.
27.03.2019 09:10
|
3

Lékem na špatnou náladu může být třeba i jízda ve sportovním elektromobilu

Takový je alespoň výsledek norského testu, kde řidiči se sklonem k depresi řídili Hyundai Ioniq 5 N
19.04.2024 18:00
|
0

Řidiči, pozor na rychlost. Policie hromadně vyráží měřit. Bezpečnost to samozřejmě nezlepší

Akce s názvem Speed Marathon 2024 proběhne zítra, tedy v pátek 19. dubna
18.04.2024 16:13
|
0
Reklama

Brno představuje pro účastníky silničního provozu největší riziko vážných a smrtelných nehod v ČR

Ze všech tuzemských krajských měst je na tom naopak nejlépe Hradec Králové
12.04.2024 07:30
|
1

Elektrický Ford Explorer dorazil oklikou kolem světa na český trh. Stát bude minimálně 1 066 900 Kč

Ford spustil prodej Exploreru, který zároveň jako první elektromobil absolvoval cestu kolem světa
26.03.2024 15:47
|
1
Reklama
Autosalon TV