Problémy hlavně na mokru
Vyrobit správně fungující pneumatiku je dokonalá alchymie, protože zlepšení jedné vlastnosti pláště přímo ovlivní vlastnost jinou. Obecně se proto hledá ten nejlepší možný kompromis. Tohle je ostatně důvod, proč v testech pneumatik mnohdy ty nejhůře hodnocené pláště skončí v jedné specifické disciplíně na špičce, ale v ostatních zcela propadnou.
Společnost Continental ve své tiskové zprávě připomíná, že zimní pneumatika je navržena na jízdu po sněhu a jízdu za nízkých teplot. Tomu odpovídá provedení vzorku pneumatiky a její směs. Z logiky věci tedy vyplývá, že taková pneumatika prostě nemůže dobře fungovat v podmínkách, které jsou zcela opačné. V praxi tak zimní pneumatiky za letního počasí vykazují nižší přilnavost, delší brzdnou dráhu a auto je hůře ovladatelné. Problémem jsou především opotřebované zimní pneumatiky v kombinaci s mokrou vozovkou. Pak hrozí riziko příčného i podélného aquaplaningu.
„Směs letních pneumatik je jiná než u zimních pneumatik, takže lépe odolává někdy až extrémním letním teplotám. Letní pneumatiky v testech proto vykazují kratší brzdnou dráhu než znatelně měkčí zimní pneumatiky s větší laminací bloků,“ vysvětluje Aleš Langer, vedoucí technického zákaznického servisu společnosti Continental Barum.