Reklama
Řidičův chleba

Přezout na letní pneu se zatím nemusí vyplatit. Motoristé by se měli rozhodovat hlavně podle počasí

Datum není pro přezutí rozhodující. Na některých místech Česka může v následujících dnech i sněžit
Zdroj: Michaela Rubešová, Autosalon.tv

S koncem března skončila zákonná povinnost mít na vozidle zimní pneumatiky, to by ale nemělo být směrodatné. Důležitější je, jaké panuje počasí, a především zda jsou z dlouhodobého hlediska teploty nad 7 stupňů. Ten, kdo už rychle přezul, protože se chtěl vyhnout frontám v pneuservisech, by v následujících dnech mohl být chováním auta na vozovce nemile překvapen.

V rozhodování pomůže dlouhodobá předpověď

S příchodem jara se zpravidla otepluje. Ne vždy tomu tak ale je, letos to spíš vypadá na aprílové počasí, kdy teploty dosahují i mínusových hodnot. Proto je lepší mít na vozidle zimní pneumatiky, které jsou do takových podmínek ideální. Stejně tak platí, jakmile se oteplí na delší dobu nad 7 stupňů, je vhodné se už objednat na přezutí. „Zimní pláště v zimním prostředí a při nižších teplotách pod bodem mrazu mají směs přizpůsobenou tak, že jsou přilnavější, a naopak za vysoké teploty přilnavost ztrácí,“ upřesnil odborník na pneumatiky Pavel Pachman. Stačí si porovnat například brzdnou dráhu, která je v případě letní pneumatiky v zimě a mrazu o dost delší.

„Vzhledem k předpovědi počasí na nadcházející dny stále na většině míst musí řidiči počítat spíše se zimními podmínkami. Tedy sněhem, námrazou a teplotami pouze pár stupňů nad nulou, zejména po ránu. Při takových podmínkách je rozhodně žádoucí mít zimní pneumatiky na autě stále obuté,“ doplnil Tomáš Neřold, vedoucí Besip.  

„Ideální je, aby motorista měl rozum. Stačí se podívat na dlouhodobou předpověď a podle toho si naplánovat, kdy chci přezouvat. Jakmile je dlouhodobě teplota nad 7 stupňů, je rozhodnuto, “ radí odborník na silniční bezpečnost Jan Pechout. Ostatně tento týden má podle předpovědi mrznout a padat sníh i v nižších polohách, proto by řidiči měli mít stále vhodné obutí na vozidle.

Dojíždění pneu se nemusí vyplatit

Ten, kdo už stihl přezout na letní, by se ale v následujících dnech měl chovat na silnicích s větší zodpovědností a předvídavostí. „Doporučil bych, aby řidiči, kteří už mají přezuto, nevyjížděli, pokud bude padat sníh nebo se vytvoří na vozovce led. Letní pneu se logicky na zmrzlém povrchu chovají podstatně hůře, zde by měli řidiči vzít rozum do hrsti a podle toho se chovat,“ dodává Pechout.

Kdo by však chtěl v létě dojet poslední milimetry na zimní pneumatice, nemuselo by se mu to vyplatit. Oba pláště se výrazně liší ve složení gumy, v struktuře i dezénu. „Zimní obutí má větší množství kaučuku, což zaručuje, že je pneumatika v zimně pružná. To ale není příliš žádoucí vlastnost v létě, kdy je vhodnější mít tvrdou letní pneumatiku. Navíc letní pláště mají i méně drážek než ty zimní, což se hodí proti vzniku aquaplaningu.

Zimní pneumatika v létě také prodlužuje brzdnou dráhu a v neposlední řadě se může řidičům z dlouhodobého hlediska i mírně zvýšit spotřeba. Příjemný není ani snížený komfort kvůli vyšší hlučnosti. Při extrémních letních teplotách navíc hrozí i možné poškození pláště a následný defekt.
Reklama

Diskuze

Prudolf - 03.04.2023 17:21:26
PICHAV, nemohu , než se zeptat.Kdy jsi byl zbaven svéprávnosti? Papíry na hlavu ti vydal který ústav?Jsi schopen sám vykonat potřebu a utřít si zadnici? Anebo to řešíš plenou?Krmí tě jen přes slámku? Anebo intravenózně? Ve kterém pavilónu tě vystavují?
PICHAV - 03.04.2023 14:38:45
CESI JSOU ORIENTOVANI !!!! SPISE NA PREVLEKANI KABATU !!!! BYLI CERVENI !!!! A PAK MELI MODRY PTAKY !!!! A DREVAKY ???? TY JSOU DOLE TVL !!!! TO NENI DULEZITY !!!! ZA CO JEDES A KDE JSI !!!! RIKAJI HLAVNE DRESY

Nezávislé testy a QR kód na štítku. Při výběru pneumatik se nevyplatí koukat jen na cenu

Důležitými parametry pneumatik jsou hlučnost, spotřeba paliva a především jejich rozměr
27.03.2023 15:27
|
0
Reklama

Dojížděním zimních pneumatik v létě se nic neušetří. Navíc pláště mohou zradit v několika ohledech

Šetřit je sice rozumné, na některých věcech se to ale nevyplatí. Obzvlášť, když jde o pneumatiky
07.03.2023 13:54
|
20

Pozor na letní pneumatiky v zimě. Při nehodě je policie hlásí pojišťovnám

Pojišťovny škodu nemusí uhradit nebo významně krátí plnění. Policie zase rozdává pokuty
20.01.2022 10:25
|
4

Motoristé ignorují blokové čištění ulic. Pak se diví, kde mají auto a proč platí pokutu

O konkrétním dni úklidu informují značky sedm dní dopředu. V Praze skončí údržba na konci června
22.04.2024 07:46
|
1

Největší český autobazar využívá umělou inteligenci. Povídá si s lidmi na zákaznické lince

Síť AAA Auto chce překonat hranici 100 tisíc prodaných aut za rok. Teď je na hodnotě 26 tisíc
19.04.2024 12:00
|
1
Reklama

Dynamické hrany a téměř neviditelná světla. Nissan Qashqai má nový kabátek i výbavu

Designový jazyk značky je inspirovaný zbrojí japonských samurajů. Nejvíc to je vidět na masce
17.04.2024 18:15
|
0

Abarth 695 Turismo nezapře italský temperament. Radost z řízení ale kazí některé detaily

Oranžová barva budí pozornost kolemjdoucích, stejně jako bublání z výfuku pravých koncovek
14.04.2024 18:26
|
1
Reklama
Autosalon TV