Reklama
Řidičův chleba

Zakázala EU řidičům staré zimní pneumatiky M+S? Zjistili jsme, jaká je skutečnost

Zimní pneumatiky M+S nejsou zimními pouze v Německu a není na to přímo žádná směrnice EU
Zdroj: Tiskový servis Bridgestone

Téma zimních pneumatik s označením pouze M+S se objevilo už letos na jaře. Tehdy totiž začaly na internetu kolovat informace o tom, že v Německu od letošního října nebude možné používat zimní pláště označené pouze písmeny M+S s odkazem na směrnici EU. Vznikl trochu zmatek, ze kterého postupně vzešlo tvrzení, že Německo vychází vstříc nařízení EU, a že to budou muset postupně udělat všechny členské státy. 

Podívali jsme se trochu blíž na celou problematiku a výsledkem je ono pověstné „není to tak horké“. EU zakazuje spoustu jiných věcí, ale tohle nařízení je spíš pro dobro všech řidičů. Zákony členských států se v tomto případě vůbec upravovat nemusí a ani neupravují. 

Co přesně Německo vlastně udělalo?

Předně nejde o žádnou úplně žhavou novinku. Vyplývá to z odpovědi na dotaz, které německému ministerstvu digitalizace a dopravy před časem poslali kolegové z webu Fotrnatripu.tv. „Technické požadavky, které musí zimní pneumatiky v Německu splňovat, byly změněny 52. nařízením, kterým se mění ustanovení zákona o silničním provozu ze dne 18. května 2017 (Spolková sbírka zákonů 2017, s. 1282). Toto nařízení neslouží k provádění právních předpisů EU a vstoupilo v platnost již 1. června 2017,“ odpověděla na zmíněný dotaz Simone Nieke, tisková mluvčí federálního ministerstva digitalizace a dopravy.

Fakticky jde tedy o věc starou několik let, pouze dosud v Německu běželo přechodné období, aby řidiči (především ti domácí) nemuseli okamžitě vyhodit i relativně nové pneumatiky. „Od té doby se za zimní pneumatiky ve smyslu § 36 odst. 4 německých předpisů o registraci a povolování silničních vozidel (StVZO) považují pouze pneumatiky označené alpským symbolem,“ vysvětluje Simone Nieke. 

Přechodné období skončilo letos 30. září a aktuálně už v Německu považují za zimní pouze ty pneumatiky, které mají symbol alpského štítu (označení 3PMSF). U našich západních sousedů se tak rozhodli dobrovolně, nikoliv v kontextu nějakého evropského nařízení.

Směrnice, o které se mluvilo, se týká výrobců pneumatik a platit začala až po rozhodnutí Německa. Výrobci od roku 2018 musí u plášťů, které chtějí prodávat jako zimní, mít označení alpského štítu. Jinak to podle této směrnice nejsou zimní pneumatiky. Fakticky je to ale trochu jiná problematika, která reguluje trh, nikoliv to, jak se k zimním pneumatikám postaví členské státy. A přesně z toho důvodu je panika zbytečná.

Jak jsme opět ve spolupráci s kolegy z Fotra na tripu zjistili, minimálně u okolních států se nic nemění. 

Můžu jezdit na zimních pneu M+S?

Ano. Na naše přímé dotazy na zodpovědné instituce v Česku, v Rakousku a na Slovensku jsme dostali v podstatě stejné odpovědi. Tamní i české zákony pořád definují jako zimní pneumatiku i tu, která má pouze označení M+S bez alpského horského štítu. Je to zaneseno přímo v národních zákonech, do kterých v tomto případě EU nijak nezasahuje. Takže u nás, v Rakousku i na Slovensku lze vesele jezdit i na takových zimních pneumatikách. Samozřejmě pokud jsou v odpovídajícím technickém stavu, zejména pokud jde o hloubku dezénu. 

„V Rakousku jsou zimními pneumatikami ty s označením M+S, M.S. nebo M&S, také pneumatiky s dodatečným označením sněhové vločky nebo pneumatiky s horským piktogramem-sněhovou vločkou „3PMSF“ („Three-Peak-Mountain-Snowflake“),“ odpověděl na přímý dotaz Dominik Rumler z rakouského ministerstva dopravy, inovací a technologií. To samé uvedlo i tuzemské a slovenské ministerstvo. 

Zkoušeli jsme také kontaktovat italské ministerstvo dopravy, ale Itálie je prostě země, kde některé procesy fungují trochu jinak, takže odtud jsme odpověď nezískali. Podle dostupných informací se ale ani tam nic nemění. Další populární lyžařská destinace, tedy Švýcarsko, vůbec není v EU, takže tam si mohou dělat, co chtějí. Třeba i prodávat zimní pneumatiky bez piktogramu horského štítu. 

Alpský štít vs. M+S

Proč to všechno? Označení M+S je samo o sobě nedostatečné a moc toho o pneumatice neříká. Výrobci tímto pouze deklarovali, že taková pneumatika je konstrukčně uzpůsobená tak, aby v blátě (mud) a na sněhu (snow) měla lepší vlastnosti než standardní silniční pneumatika. Nic víc se k tomu nevztahuje. Naproti tomu k označení alpského štítu (3PMSF) se vážou standardizované zkoušky, které musí daná pneumatika splnit, aby takové označení dostala.

„Tyto pneumatiky byly testovány záběrovými zkouškami a jsou navrženy tak, aby si zachovaly svou přilnavost i při nízkých teplotách a poskytovaly maximální záběr, ovladatelnost a bezpečnost na sněhu a ledu,“ říká Roman Moško ze společnosti Continental. Směrnice EU, kolem které se tohle téma točí, de facto pouze nařídila výrobcům, že musí u svých zimních plášťů takové zkoušky provádět, aby byly zaručeny minimální schopnosti zimních (a celoročních) pneumatik. 

Nehoda v Německu na zimácích z Česka

Aktuální situace kolem zimních pneumatik s označením M+S dává předpoklad k zajímavému problému. Když vyrazím na pneumatikách s označením pouze M+S do Německa, nejprve mám správné zimní pláště, ale po překročení hranic se mi z nich stane něco jako letní pneumatiky. Co když pak bude mít český řidič nehodu v Německu na takovýchto pneumatikách? Může čekat krácení plnění, protože z pohledu tamního zákona vlastně zimní pneumatiky neměl? 

Podle vyjádření dvou pojišťoven by to problém být neměl. „Uvědomujeme si, že naši řidiči, kteří překročí hranice, nemusí mít informace o zákazu používání těchto konkrétních zimních pneumatik v Německu, především, když jsou u nás a v okolních zemích stále povolené. Nejedná se o levnou položku a pokud už pneumatiky M+S řidič na voze má a jsou ve stavu, že odpovídají podmínkám jejich využití v Česku, nebudeme jejich použití brát jako přitěžující okolnost v případě pojistné události v zimním období na území Německa. Vždy ale doporučujeme, aby se řidiči seznámili s podmínkami, které panují v zemích, kam cestují, a co možná se jim přizpůsobili,“ říká Lenka Růžková z pojišťovny Uniqa.

„V případě pneumatik sice doporučujeme používat ty, které vyhovují podle práva toho kterého státu, i když je to absurdní, pokud Německem např. pouze projíždíte na cestě dále, při pojistné události však bude Kooperativa uznávat vybavení vozidla pneumatikami vyhovujícími podle českého práva,“ vysvětluje Milan Káňa, tiskový mluvčí Kooperativa pojišťovny.

Je ale docela dobře možné, že postup při takové nehodě mohou volit různé pojišťovny odlišný. Kdo tedy chce mít úplnou jistotu, musí si koupit pneumatiky nové, nebo se musí zeptat u své konkrétní pojišťovny. 

Hodně povyku pro nic?

Téma „zákazu zimních pneumatik s označením pouze M+S“ vzbudilo hodně pozornosti, dnešní realita je ale taková, že to zas až tak velký problém není. Výrobci musí pneumatiku, kterou chtějí prodávat jako zimní, označovat symbolem horského štítu už od roku 2018. Tedy všechny zimní i celoroční pneumatiky koupené na trhu států EU od roku 2018 dále by tento symbol mít měly a tudíž řidiči nemusí řešit vůbec nic. 

Z logiky věci vyplývá, že pokud na svém autě máte zimní pneumatiky bez označení horského štítu, pak už budou staré. S věkem pneumatiky ztrácí své původní vlastnosti, takže i když třeba mají ještě dostatečně vysoký dezén, nové pneumatiky budou určitě tou správnou investicí. Tím spíš, že se v kontextu potenciálních problémů se zákonem bavíme o situacích, kdy byste s takovým autem vyjeli mimo Česko, takže nejde o nějakou zapomenutou stodvacítku, se kterou děda Franta jezdí kilometr po poli do hospody a pak zase zpátky. Nová pneumatika bude vždy lepší než pneumatika několik let stará a pneumatika s označením horského štítu určitě bude mít lepší vlastnosti než ta s označením pouze M+S, i kdybyste někde narazili na nově vyrobený exemplář. 

Uvidíme, zda se časem po stopách Německa vydají další státy, EU jim to ale nenařizuje a reálně to asi ani není příliš potřeba. Zimní pneumatiky s označením pouze M+S z dnešního evropského trhu fakticky zmizely už teď. 

Reklama

Diskuze

K007 - 14.11.2024 10:33:50
znacit horskym stitem zimaky musi vyrobci od 2018. to nekdo jezdi na 6 roku starejch zimakach? se divim, ze to nehodili na fialku

Pneumatiky na přezutí se v autě mohou stát smrtící zbraní. K zajištění přitom stačí jednoduchý trik

Z crash-testu s nezajištěnými pneumatikami v kufru vám naskočí husí kůže. Vozí je takhle každý
10.10.2024 14:06
|
0
Reklama

Týden v autech: Škoda Elroq, test zimních pneumatik i nové Mitsubishi Outlander

Kromě novinek jsme také psali o nepoctivých čerpacích stanicích, kterým je lepší se vyhnout
06.10.2024 07:41
|
0
Reklama

Těmto levným zimním pneumatikám se raději obloukem vyhněte. V testech totálně propadly

Rakouský autoklub ÖAMTC prověřil hned 28 zimních pneumatik. Uspělo jen šest z nich
01.10.2024 08:15
|
0

Bridgestone ukázal pneumatiku Protenza Sport. Z poloviny je tvořena recyklovaným materiálem

Výkonná pneumatika byla vyvinuta nejen pro elektromobily. Bude se vyrábět v Itálii
13.09.2024 15:45
|
1

Konečně elektromobil, kde elektrický pohon dává perfektní smysl. Jednu bolest ale nová třída G má

Čtyři elektromotory ocení příznivci jízdy terénem i majitelé, kteří auto mají jako leštěnku
11.11.2024 14:30
|
1

Osmikolový obytňák, Škoda Obytnaq i způsob, jak stvořit obytné auto za pár minut. Brno ukazuje vše

Stejně jako v minulosti ukazuje veletrh Caravaning Brno i letos všechny možnosti cestování
09.11.2024 18:10
|
0
Reklama

Značky koncernu VW dovezly na e-Salon šest výstavních premiér a poctivou slevu na hybridní Tayron

Ukazuje se například rychlý ID.Buzz, Cupra Terramar, VW Tayron nebo i nová California
07.11.2024 07:27
|
0

Nový Ghost se poprvé ukázal v Praze. Prohlédli jsme si „základ“, prodlouženou verzi i Black Badge

Změny nejsou nikterak zásadní, zákazníkům se aktuální Ghost líbí a nic měnit nechtějí
06.11.2024 10:33
|
0
Reklama
Autosalon TV