Nejdřív dobýt víčko, pak teprve dobít auto
Stejně jako u spalovacích aut, platí i u elektromobilů, že teprve zima prověří jejich skutečnou kvalitu, odolnost a promyšlenost. A bohužel stačí úplně normální středoevropská zima s trochu vydatnějším sněžením a teplotami pod nulou, aby se ukázalo, že v některých ohledech mají elektromobily svoje mouchy, které člověku dojdou až v momentě, kdy nastanou.
Nejvíc problémů měli podle četnosti příspěvků ti, kteří vlastní elektromobil s nabíjecím portem umístěným vpředu. Během roku je to možná i praktické - stačí popředu zajet k nabíječce a člověk nemusí tahat kabel kolem auta, jenže ouha v zimě. Přední část auta je logicky celá nahozená od sněhu a marastu ze silnice, který vyplní všechny škvírky a při teplotách pod nulou pěkně zamrzne. Po příjezdu k dobíjecímu stojanu tak majitele čeká nemilá aktivita - souboj s víčkem.
Vše začíná naivně opakovaným zamykáním a odemykáním auta, to samozřejmě v drtivě většině případů vůbec nepomůže. Následně se do víčka začíná bouchat pěstí - nejdřív málo, protože je člověk ohleduplný k autu, posléze ale s roustoucí mírou frustrace dochází ke zvyšování intenzity úderů. Jenže led je prevít a drží dál jako lepidlo. Ke slovu proto přichází něco, čím lze kolem víčka postupně škrábat a ano, nehty nejsou to pravé ořechové. Lze tedy použít třeba roh škrabky na led, ale v diskuzích je doporučována jako vhodná i padesátikorunová mince. Pomůže i přelití víčka nemrznoucí směsi, kterou by měl majitel pro takové případy vozit v dostatečném množství s sebou. Až překvapivě často pak lidé doporučují použít i fén, což je samozřejmě nejšetrnější k autu, ale logicky to vyžaduje mít k dispozici 230 V, takže je to řešení spíše pro trable v domácích podmínkách.