Deset tisíc i zákaz řízení
Za nečitelnou registrační značku hrozí ze zákona pokuta pět až deset tisíc korun a zákaz řízení na šest až dvanáct měsíců. Je tedy víc než zřejmé, že se zasněženou registrační značkou jezdit nesmíte, a to ani v případě, že ji sníh zalepil během cesty. „Zákon hovoří jasně, vozidlo musí být očištěno a to včetně registrační značky. Výmluva typu „zapadalo mi to během jízdy“ je samozřejmě častá a nelze ji akceptovat," vysvětlil Autosalonu mluvčí policejního prezídia Ondřej Moravčík.
Někteří řidiči i přesto používají zasněženou SPZ jako štít proti přestupkům. Například proti rychlostní kamerám, které ji přes silnou vrstvu sněhu nedokáží přečíst. To stejné tedy platí také u kamer monitorující průjezd na červenou nebo u těch, které dohlíží na platnou dálniční známku. Ovšem pokud není sněhová či ledová pokrývka na registrační značce dostatečně silná, pak se pokutě stejně nevyhnou, což potvrdil i mluvčího pražského magistrátu. „Kamery radarů vidí a přečtou opravdu hodně," uvedl. Ve finále tedy řidiči mohou zaplatit nejen pokutu za jeden z výše zmíněných přestupků, ale zároveň i za znečištěnou SPZ. A jen připomínáme, že v tomto případě mohou přijít také o řidičský průkaz.
Přesto výjimka, kdy je možné zasněženou SPZ legálně zneužít, existuje. A to při parkování na zónách placeného stání. Je to tehdy, když je stejně jako zbytek vozu zasypaná sněhem. Potvrdila to mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková, která odpověděla na otázku Autosalonu, zda se volá hlídka městské policie na auto, u kterého není registrační značka v této době čitelná. „V případě zasněženého automobilu ne,“ sdělila stručně.
Čistě teoreticky tak řidič může nechat své auto na modré nebo jakkoliv jinak barevné zóně bez zaplacení.