Reklama
Řidičův chleba

Řidiči se v zimě nevědomky dopouští závažného přestupku. Hrozí za něj dokonce i zákaz řízení

Policii podle vyjádření mluvčího neobměkčí ani výmluva na aktuální špatné počasí či kalamitu
Zdroj: Bart Běhal, Autosalon.tv

Sníh v uplynulých dnech zavalil celé Česko a na silnicích způsobil hotový kolaps. Zatímco většina řidičů bojovala s tím, aby vůbec dojela bezpečně domů, jiní mrazivé a bílé počasí využili ve svůj prospěch. Zasněžené registrační značky totiž nasadili jako jakýsi štít proti dopravním přestupkům. Hned v několika případech to sice fungovat může, ovšem jen do doby, než vás zastaví policie. To si pak rychle rozmyslíte, jestli registrační značku ometete, nebo ne. Mnozí řidiči však na zasněženou SPZ doplatí nevědomky. Ani tak je ale trest nemine, policie je nekompromisní.

Deset tisíc i zákaz řízení

Za nečitelnou registrační značku hrozí ze zákona pokuta pět až deset tisíc korun a zákaz řízení na šest až dvanáct měsíců. Je tedy víc než zřejmé, že se zasněženou registrační značkou jezdit nesmíte, a to ani v případě, že ji sníh zalepil během cesty. „Zákon hovoří jasně, vozidlo musí být očištěno a to včetně registrační značky. Výmluva typu „zapadalo mi to během jízdy“ je samozřejmě častá a nelze ji akceptovat," vysvětlil Autosalonu mluvčí policejního prezídia Ondřej Moravčík.

Někteří řidiči i přesto používají zasněženou SPZ jako štít proti přestupkům. Například proti rychlostní kamerám, které ji přes silnou vrstvu sněhu nedokáží přečíst. To stejné tedy platí také u kamer monitorující průjezd na červenou nebo u těch, které dohlíží na platnou dálniční známku. Ovšem pokud není sněhová či ledová pokrývka na registrační značce dostatečně silná, pak se pokutě stejně nevyhnou, což potvrdil i mluvčího pražského magistrátu. „Kamery radarů vidí a přečtou opravdu hodně," uvedl. Ve finále tedy řidiči mohou zaplatit nejen pokutu za jeden z výše zmíněných přestupků, ale zároveň i za znečištěnou SPZ. A jen připomínáme, že v tomto případě mohou přijít také o řidičský průkaz.

Přesto výjimka, kdy je možné zasněženou SPZ legálně zneužít, existuje. A to při parkování na zónách placeného stání. Je to tehdy, když je stejně jako zbytek vozu zasypaná sněhem. Potvrdila to mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková, která odpověděla na otázku Autosalonu, zda se volá hlídka městské policie na auto, u kterého není registrační značka v této době čitelná. „V případě zasněženého automobilu ne,“ sdělila stručně. Čistě teoreticky tak řidič může nechat své auto na modré nebo jakkoliv jinak barevné zóně bez zaplacení.

Zasněžené dopravní značky

S respektováním zasněžených značek je to poněkud složitější. „Pokud není vodorovná dopravní značka kvůli sněhu vidět, nemůže řidič porušit povinnost či zákaz z takové značky plynoucí. Stále je však třeba mít na mysli, že platí obecná úprava provozu, a že svislé dopravní značky jsou nadřazené vodorovným dopravním značkám,“ řekla Autosalonu vrchní policejní komisařka Hana Rubášová.

Jestliže je zasněžená plná prostřední čára, a i některé svislé značky jako je například značka zákazu předjíždění, měl by se řidič chovat tak, jako kdyby o zákazu věděl. Zjednodušeně řečeno, nejsou-li značky vidět a je tedy také špatná sjízdnost, nepředjíždím, dodržují standardní maximální povolenou rychlost a jedu ohleduplně. Některé značky, jako třeba stopka nebo přednost v jízdě, mají zase naprosto charakteristický tvar, a tudíž je potřeba na ně brát ohled i ve chvíli, kdy jsou pokryté sněhem. Ostatně, právě proto svůj tvar mají.
Reklama

Diskuze

Torsten - 21.12.2023 22:05:31
Je to složitější. Nelze automaticky uložit trest za znečištěnou značku. Jak jí například mám očistit na dálnici, kde nesmím zastavit? Na místě nic neplatit, s opicema se nebavit!
M.N. - 06.12.2023 13:14:01
Řididči by muselo být prokázáno, že alespoň mohl vědět, že během jízdy došlo k znečištění RZ, a přesto pokračoval v jízdě. To není jednoduché řidiči prokázat, a proto by mělo postačovat, pokud řidič při kontrole uvede, že o znečištění nevěděl.

Za jízdu v novém pruhu se záhadným kosočtvercem hrozí vysoké pokuty. Řidiči mu nerozumí

Podle úřadů má zrychlit dopravu a snížit emise. Užít ho ale nemohou všichni. K čemu tedy slouží?
28.11.2023 13:29
|
27
Reklama

Auta sledují řidiče vším, co mají k dispozici a data posílají dál. Zjistí i ty nejintimnější věci

Auto coby počítač na kolech má své nevýhody. Sbírá obrovské množství dat
24.11.2023 12:15
|
0
Reklama

Značka, kvůli které hrozily až třikrát vyšší pokuty mizí z dálnic. Na řidiče však číhá jinde

Překročení rychlosti o 11 km/h může za touto značkou stát až 3 670 Kč. Všude jinde jen 1350 Kč
21.11.2023 13:40
|
4

Řidiči se při parkování dopouští i několika přestupků současně. Zapomínají na základní pravidla

Nesledují značky, stojí opačným směrem nebo najíždí na chodník. Na to řidiči doplácí nejčastěji
15.11.2023 08:03
|
23

Škodovka u všech modelů končí s oblíbenou chalupářskou verzí. Existuje ale levnější alternativa

Oplastované provedení Scout bylo například u Octavie v nabídce 16 let. Proč najednou končí?
21.02.2024 07:47
|
5

Moderním chalupářům se splnil sen. Na český trh dorazilo elektrické kombi s obřím kufrem

Volkswagen oficiálně představil druhou karosářskou verzi pro elektrický vlajkový model ID.7
19.02.2024 18:05
|
8
Reklama

Absurdní návrh českého auditora při EU: Zdražte spalovací auta a budou peníze na elektromobily

S příchodem elektromobilů prý konečně dochází ke snižování emisí. Lidé je ale bez dotací nekupují
18.02.2024 18:01
|
115

Jedna z nejdelších dálnic bude uzavřena. Stíhačky na ní budou nacvičovat nouzová přistání

K uzavírce na švýcarské dálnici A1 dojde v červnu letošního roku. Trvat nebude déle než 36 hodin
13.02.2024 08:01
|
8
Reklama
Autosalon TV