Reklama
Nová auta

Auta sledují řidiče vším, co mají k dispozici a data posílají dál. Zjistí i ty nejintimnější věci

Auto coby počítač na kolech má své nevýhody. Sbírá obrovské množství dat
Zdroj: Tiskový servis Volvo

Nezisková organizace Mozilla Foundation prověřila 25 různých automobilových značek z pohledu množství dat, která dané vozy sbírají o svých uživatelích a jejich ochrany. Výsledky jsou skoro až děsivé. V oficiální tiskové zprávě dostupné na webu organizace se píše, že pod heslem „počítač na kolech“, které zní moderně a slibuje spoustu technologických vymožeností, se skrývá mimořádně sofistikovaný nástroj vybavený spoustou pomůcek využitelných kromě jiného právě pro sběr nejrůznějších informací. Mozilla doslova uvádí, že se z aut stala „noční můra soukromí“ a že auta jsou v tomto směru nejhorší kategorií produktů, jaké si můžete na aktuálním trhu pořídit. 

Auta sledují absolutně všechno

V čem je tedy problém? Moziila uvádí, že vše začíná už pouze zbytečně důkladným sběrem dat. V rámci své studie tato organizace zkoumala 25 značek a všechny bez výjimky sbírají více údajů, než by bylo nezbytně nutné pro provoz auta nebo pro spojení uživatele s jeho vozem. 

Organizace běžně testuje například chytrá zařízení nebo aplikace z pohledu ochrany dat a podle názoru těchto odborníků auta mají podstatně větší možnosti pro sledování svých uživatelů. Základem je auto samotné, další možností jsou třeba vestavěné on-line aplikace v infotainmentu, speciální aplikace daných automobilek propojující auto s telefonem pak v praxi znamenají, že auto dostane přístup i k jiným informacím z telefonu a tak podobně. Ještě vám připadá dobrý nápad připlácet za vestavěnou kameru na palubce v kombinaci s integrovanou aplikací TikTok? 

Automobilky podle výsledků této studie sbírají neuvěřitelně detailní informace v neuvěřitelném množství. Možnosti jsou tak široké, že organizace Mozilla o tom vydala ještě jeden samostatný článek. Problémem současných aut je to, že čím dál více funkcí se ovládá přes různé senzory nebo přes displeje a vaše pokyny jdou přes řídicí jednotky. Je to pohodlné, ale každý takový pokyn znamená vytvoření digitálního záznamu. Vzniká tak informace, která se dá sledovat. S nástupem elektromobilů tento trend nabral na intenzitě. Tím spíš, že čím dál více aut je konstantně napojených na internet. Mozilla odhaduje, že do roku 2030 bude on-line 95 % všech automobilů prodaných po celém světě. 

Data jako zdroj příjmů pro automobilky

V rámci studie byly jednotlivé automobilky osloveny s dotazem, co se s nasbíranými daty děje. Naprostá většina (84 %) uvedla, že data může sdílet s dalšími subjekty, o kterých toho vlastně moc nevíme. Devatenáct z pětadvaceti značek uvedlo, že tato data mohou prodávat a 56 % ze zúčastněných řeklo, že na přání mohou data poskytnout státním úřadům. Mozilla také připomíná fakt, že kromě osobních údajů automobilky pracují s takzvanými anonymizovanými daty. I ta mohou a pravděpodobně i jsou sdílena s dalšími subjekty. Mozilla doslova píše, že zatímco jezdíte se svým autem, pomáháte automobilkám v jejich vedlejším byznysu, který se týká právě nasbíraných údajů. 

Podle výsledků studie z pětadvaceti značek pouze dvě dávají uživatelům právo na vymazání nasbíraných osobních údajů. Jedná se o Renault a Dacii. Průzkum se ale týkal amerického trhu, kde platí jiné zákony než v EU a protože se tam Renault ani Dacia neprodávají, tento „detail“ je dán tím, že Renault postupuje v souladu s evropskými předpisy GDPR a ty umožňují každému uživateli nechat nasbíraná data. V našich končinách jsme tedy na tom lépe, protože v Evropě tuto možnost nabízí každá automobilka. Podle specialistů by měli mít toto právo úplně všichni zákazníci a ne jen ti, kteří zrovna žijí v části světa, kde jsou zákony silnější. Každopádně podle organizace Mozilla automobilky využívají sběr dat naplno a pohybují se až na samé hranici toho, co jim ty které zákony dovolí.

Poloha i sexuální orientace

Jak extrémní množství dat mohou automobilky sbírat a že tato data daleko překračují normální používání automobilů, to Mozilla dokumentuje na automobilce Kia. Zní to dost šíleně, nicméně automobilky mohou získat tolik přímých i přes aplikace třetích stran zprostředkovaných informací, že si vyhrazují právo uchovávat data o vašem zdraví, o místech, kde se pohybujete, ale také o sexuální orientaci nebo vašem sexuálním životě. A ne, není to vtip. 

Platí to minimálně v Americe, kde na oficiálních stránkách korejské automobilky (kia.com) je v sekci věnované osobním údajům kromě všeho jiného v části „citlivá osobní data“ zmíněno právě výše uvedené. Kromě toho se tam objevují ještě unikátní biometrické informace, obsah emailů nebo textových zpráv, náboženské vyznání, zaměstnání, údaje o platební kartě, zkrátka téměř vše. Organizace Mozilla ještě doplňuje, že další informace jsou odvozovány na základě zpracování nasbíraných dat. Tak lze dost dobře odhadnout třeba zájmy uživatelů. Samozřejmě tento problém se netýká pouze automobilky Kia. Jak už bylo řečeno, zbytečně velké množství dat sbírají všechny testované automobilky. 

Soukromí je ohroženo u všech

Asi nejvíce znepokojivé je zjištění, že se výzkumníci nemohli dopátrat jasného vysvětlení, jak a zda jsou nasbíraná data šifrována. Většina automobilek na tento dotaz vůbec neodpověděla. Obecně je celá tato problematika v případě automobilů považována experty za nesmírně složitou a nepřehlednou. Odborníci na zjišťování podrobností týkajících se osobních údajů v kontextu automobilů strávili 600 hodin práce a stejně se často nedočkali jasných závěrů. Pro běžného uživatele je v podstatě nereálné se v tom vyznat. Tím spíše, když při výběru auta řeší spoustu jiných aspektů typu motoru, spotřeby, výbavy nebo v poslední době dobíjení a dojezdu. Mozilla uvádí, že třeba i seznamovací aplikace poskytují více podrobností o zpracování dat než automobily.

Všech 25 hodnocených značek si nakonec odneslo celkovou známku Privacy Not Included upozorňující na ohrožení soukromí. Tohle označení dostane každý, kdo v rámci hodnocení čtyř hlavních kategorií neprojde minimálně ve dvou z nich. V případě automobilek byly problematické alespoň dvě kategorie úplně u všech. 

Všichni výrobci totiž sbírají data v přehnaném množství a dále s nimi nějakým způsobem nakládají a úplně všichni mají problém se zabezpečením dat, protože výzkumníci nebyli schopní získat podrobnější informace na toto téma. Mezi další kritéria pak patří možnost uživatelů kontrolovat svá data a k hodnocení se využívají i již známé případy úniků a ohrožení nashromážděných dat.

Mezi automobilky, u kterých byly prokázány problémy ve všech kategoriích, patří Volkswagen, Toyota, Lexus, Audi, Mercedes, Kia, Nissan, Hyundai nebo Tesla. Ta mimochodem skončila úplně ze všech nejhůře, protože v jejím případě ještě Mozilla varuje před využíváním nespolehlivé umělé inteligence. Nejlépe na tom v testu byla Dacia a Renault, kde byly zjištěny problémy „jen“ ve dvou hodnocených kategoriích. U BMW, Subaru, Fiatu nebo Jeepu byly problémy ve třech kategoriích. Kompletní hodnocení včetně veškerých podrobností o jednotlivých značkách najdete na stránkách foundation.mozilla.org.
 
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dacia Spring prodělala velký facelift. Má dva kufry, vypadá lépe a může z ní být powerbanka

Výrazná modernizace kromě jiného konečně přinesla také nastavitelný volant
21.02.2024 09:30
|
0

V pondělí do Prahy nejezděte, chystá se kolaps. Míří tam traktory, město tomu nemůže zabránit

Na pondělí 19. února se chystá protest zemědělců, kteří hodlají Prahu zablokovat svými traktory
16.02.2024 07:56
|
6
Reklama

Test spotřeby: Wankel možná dává elektrické Mazdě MX-30 křídla, ale jeho apetit rozhodně nepotěší

Vyzkoušeli jsme spotřebu při jízdě po dálnici a změřili dynamiku nabité a vybité MX-30 R-EV
15.02.2024 13:07
|
4

CyberVAZ místo Tesly Cybertruck. Rus patentoval přísně hranaté elektrické kombi odkazující na Ladu

Pokud máte zájem, tak by měl vzniknout i sedan. Možná...
01.02.2024 14:00
|
0
Reklama
Autosalon TV