Reklama
Řidičův chleba

Přibývá případů, kdy se hackeři nabourají do auta. Umí ho odemknout, ovládnou i některé funkce

Nebezpečí se týká jízdních funkcí včetně brzd. Rizikové je i připojení elektromobilu k nabíječce
Zdroj: Tiskový servis ADAC

Ve veřejném prostoru se stále častěji objevují případy hackingu moderních aut, která jsou dnes výkonnými počítači na kolech. Nejde jen o neoprávněné vniknutí do vozu a jeho zprovoznění. Podle Michala Merty ze společnosti Accenture může být sledován pohyb vozu a v ohrožení jsou i bezpečnostní systémy jako například brzdy nebo airbagy.

Zloději se snaží být napřed

Pochopitelně, že situace není taková, že hackeři čekají na každém rohu a chtějí na dálku ovládnout váš vůz. Nejčastější zůstává snaha dostat se do zaparkovaného auta a odcizit ho. Zloději se u bezklíčových systémů snaží odposlechnout a napodobit sekvenci signálů, které majitel vozidla při zamykání klíčkem vyšle.

Automobilky na to zareagovaly tak, že pevnou sekvenci signálů vysílaných ovladačem nahradily variabilní plovoucí sekvencí. Ale i tomu se „chmatáci“ přizpůsobili a začali používat dlouhodobější odposlouchávání a metody odhadu potřebného sledu signálů. Proto se vyplatí používat kombinaci zabezpečovacích opatření a nespoléhat se jen na elektronické zabezpečení od výrobce.

Německý hacker částečně ovládl Teslu

Devatenáctiletému německému hackerovi Davidovi Colombovi se povedlo najít kritické chyby v softwaru třetí strany, který používají někteří majitelé vozů Tesla. Ty umožnily Colombovi odemykat dveře, stahovat okna, nastartovat auto bez klíčů, spustit rádio, zapnout přední světla i deaktivovat bezpečnostní systémy. V rozhovoru pro server Bloomberg hacker prozradil, že získal přístup k více než pětadvaceti vozům značky Tesla v různých státech

Ovládnutí auta na dálku

Z pohledu kyberbezpečnosti jsou moderní automobily plné elektroniky připojené k různým systémům zranitelné. Podobně jako počítače, dají se prostě hacknout jako jiná propojená zařízení. Luxusní vozy obsahují stovky elektronických prvků, kilometry kabelů i drátů a miliony řádků softwarového kódu. Největším rizikem napadení je nefunkčnost systémů, která přímo ohrožuje lidské životy. Ovládnout se dá i řídící jednotka. Při nejznámějším simulovaném hackingu Jeepu Cherokee útočníci během demonstrace zranitelnosti systému donutili auto při jízdě na dálnici zrychlovat a zpomalovat, při pomalé jízdě paralyzovali brzdy, a nakonec vůz úplně odstavili z provozu.

„Mezi kritické funkce nepatří jen brzdy, ale i airbagy a bezpečnostní pásy. Ovládnout se dá i řízení spalování či efektivní spotřeby, ale také informace o poloze vozidla. Výrobci aut v poslední dekádě investovali prostředky do vývoje elektroniky, která dělá vozidla efektivnější, pohodlnější a v rámci možností i ekologičtější. Ovšem s nárůstem objemu elektroniky a obslužného softwaru se rozrůstají možnosti útočníka, který se může pokusit danou funkčnost zneužít ve svůj prospěch,“ upozorňuje ředitel pražského Cyber Fusion Centra společnosti Accenture Michal Merta.

Nejen u autonomních vozů se do budoucna uvažuje i možnosti, že by ovládání vozu mohla na dálku převzít v určitých případech policie. Modelově třeba v situaci, kdy by v autě unikal nebezpečný zločinec. V takovém případě by strážci zákona jednoduše auto na dálku zastavili.

Pozor na dobíjecí stanice

Dnes už se standardem i v méně luxusních vozech stává internetové připojení, které dává cestujícím snadný přístup k navigaci, informacím i zábavě. Připojení k internetu ale výrazně zvyšuje riziko vzdálených útoků. „Na konferenci Black Hat ukázali odborníci z týmu Sky-Go úspěšný hack Mercedesu třídy E předchozí generace. Útočníci například vzdáleně otevřeli dveře nebo nastartovali motor. Stále víc zařízení obsahuje čipy, které shromažďují a odesílají informace nebo jsou dokonce zapojené do firemních sítí a cloudových řešení. Jejich zabezpečení je velkou výzvou pro odborníky na kybernetickou bezpečnost,“ doplnil expert na bezpečnost z počítačové školy Gopas Ondřej Ševeček.

Přes auta se dají napadat i další systémy. Například dobíjení elektromobilu u veřejné dobíjecí stanice může být rizikové a dává možnost průniku do domácích a firemních sítí. Mezi vozem a technologií dobíjení totiž dochází k přímému datovému spojení. Hackeři se tak mohou například dostat do řídícího i bezpečnostním systému.

Reklama

Diskuze

Bobina - 10.01.2023 16:17:56
To maj z toho že tam strkaj čím dál víc Fičur. Co tam není se nezkazí, spoj - závady zdroj.
PICHAV - 10.01.2023 15:14:00
JENZE KDYZ NEJSTE PRIPOJEN K NETU !!!! TAK NEMUZETE STAHOVAT AKTUALIZACE DO VASICH OKEN !!!! V PORSCHE TAYCAN JE I VENTILACE A STRESNI OKNO OVLADANA NA DISPLEJI !!!! A TAYCANA MA I OTEC OKEN BILL GATES !!!! CESI PLACOU ZE JIM ZRUSILI MATES

Zaplaťte desítky milionů, nebo budete mít problémy s výstavbou. Hackeři si došlápli na ŘSD

V polovině května se ŘSD stalo cílem útoku hackerů. Data se dodnes nepodařilo obnovit
10.06.2022 15:30
|
5
Reklama

Pozor na podvodníky při nákupu zahraničních dálničních známek. Používají jednoduchý a osvědčený trik

Kliknout hned na první odkaz ve vyhledávači Google při nákupu dálniční známky může být chyba
11.05.2022 13:54
|
19

Autobazary lákají falešnými inzeráty na auta, která vůbec nemají. Podvod lze předem odhalit

Bohužel, právě s ním odjel jiný zákazník. Ale máme pro vás podobné auto a možná i lepší, říkají
23.10.2021 08:58
|
67

Nový Ford Focus ST Edition má nastavitelný podvozek jako závodní vozy. Ale umí být i rodinným autem

Novinka kombinuje sportovní vlastnosti se zrychlením z 0 na 100 za 5,7 sekundy a užitnou hodnotu
11.04.2024 07:59
|
0

Rozdíly mezi dojezdy aut na hladové oko jsou propastné. Dělají i víc než dvojnásobek

Pokud často riskujete jízdu na palivovou rezervu, nikdy nepřekračujte hranici 50 ujetých kilometrů
09.04.2024 07:59
|
9
Reklama

Chvíle, kdy jde o život, testování pneumatik, drzá Tereza. Nový Autosalon už ve středu na COOLu

V premiérovém dílu vyzkoušíme Porsche Panamera Turbo E-Hybrid, Voyah Dream i SUV SsangYong Torres
08.04.2024 12:00
|
0

Česká jednička značky Hyundai z Nošovic prošla omlazením. Model i30 mění tvář a posiluje výbavu

Výroba novinky se v Hyundai Motor Manufacturing Czech rozjede podle vyjádření automobilky v dubnu
26.03.2024 12:08
|
0
Reklama
Autosalon TV