Reklama
Retro

Retro: Škoda Winnetou byla krásná letní stylovka. Švýcarské partyzánštiny se ale v Boleslavi zalekli

Nespokojený švýcarský dealer Škody si postavil vlastní sporťák. U soudruhů se ale se zlou potázal
Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

Už jsme na tomto místě mnohokrát psali o tom, že socialismus nutil svým nedostatkem všeho možného domácí kutily k soběstačnosti a schopnosti improvizovat v primitivních podmínkách. Tato charakteristika se, alespoň pokud jde o auta, ale neomezovala jen na občany a organizace ČSSR, nýbrž i na zahraniční partnery našich národních podniků. Ti se, zvyklí na běžné konkurenční prostředí, snažili stůj co stůj udat československé vývozní skvosty v kapitalistické cizině. Přístup mateřských podniků je ale někdy přiváděl k šílenství a proto si často museli poradit sami. Jako třeba švýcarský importér škodovek.

Sháňka po cabriu

Výroba aut s otevřenou karoserii mívala v Mladé Boleslavi velkou tradici sahající do 20. let minulého století. Vše ale skončilo s auty s rámovou konstrukcí a pohonem klasické koncepce, tedy s motorem vpředu a poháněnými zadními koly. Poslední škodovácký roadster, který tyto dispozice splňoval, není třeba déle představovat - byla to dodnes velmi populární Škoda Felicia, jejíž výroba ale skončila v roce 1964 a dodnes na ni žádný sériový model nenavázal.

Přitom se už při vývoji nástupnického „embéčka“ počítalo jak s karoserií kombi, tak i kabrioletem. Velmi záhy se ale při funkčních zkouškách prototypů ukázalo, že torzní tuhost samonosné karoserie s motorem vzadu je pro takové aplikace zcela nepoužitelná a vozy s ní krajně nebezpečné. Zůstalo proto na dalších 26 let u čtyřdveřového sedanu, jedinou šanci mít něco jiného představovalo dvoudveřové provedení MBX a pozdější kupátka 110 R, Garde a Rapid. Kdepak ale nějaký kabriolet!
Reklama

Švýcarský dealer přivezl indiána

Popsané peripetie vedly k tomu, že výrobní sortiment Škody byl ve druhé polovině 60. let dosti chudý a stánky firmy na evropských veletrzích budily spíše soucit. Švýcarský zástupce AZNP A. P. Glättli se s ostudou nechtěl smířit a pro Ženevu 1967 si připravil něco, čím vytřel zrak nejen návštěvníkům, ale i vyděšeným zástupcům českého průmyslu. Těm se sice dopředu zprostředkovaně cosi doneslo, ale výsledek předčil všechna očekávání. O co šlo?

Na stánku Škoda zářil pohledný červený automobil s otevřenou karoserií výjimečně elegantních sportovních tvarů. Na informační tabulce stálo, že se vůz jmenuje Winnetou (nikoliv česky Vinnetou) podle známého náčelníka amerického kmene Apačů. V tomto případě ale nešlo o další dobrodružný román Karla Maye, který v Americe ve skutečnosti nikdy nebyl, ale o zcela funkční prototyp, jenž se s cenou 7900 švýcarských franků chystal konkurovat dražším britským výrobkům MG Midget nebo Triumph Spitfire.

Osvědčená technika

Design karosérie Winnetoua byl už poměrně letitý - v roce 1959 ho navrhl Bill Devin pro jednu ze svých populárních stavebnic využívajících techniky VW Brouka. Švýcarský dealer nechal laminátovou skořepinu pro svoje auto zhotovit u firmy v Hubert Souren v německých Cáchách. Celá karosérie vážila pouhých 85 kg, což notně přispělo k mizivé pohotovostní hmotnosti Winnetoua jen 660 kg.

Karoserie byla upevněna k ocelovému rámu s nápravami a motorem z embéčka a několika díly z VW. Nizoučké auto (jen 1300 mm výšky) nabízelo místo pro řidiče a spolujezdce. A slavné to nebylo ani s velikostí zavazadlového prostoru, kam se vešla jen rezerva, baterie a nářadí.

Pohon obstarávalo to nejlepší, co byla tehdy Škoda s to pro sériové vozy nabídnout, tedy litrový čtyřválec OHV se dvěma karburátory ze Škody 1000 MBX. Jeho 50 koní mělo údajně postačít k maximální rychlosti 160 km/h, ve skutečnosti to ale všechno bylo trochu jinak.
Zdroj: tiskový servis Škoda Auto

Realita prototypu

Z míry vyvedený výrobce si hned po skončení autosalonu odvezl (po vlastní ose!) milého Winnetoua do Mladé Boleslavi, aby si při továrních zkouškách ověřil, zda by byla možná případná sériová výroba. Prakticky od začátku bylo ale jasné, že to možné nebude. Narychlo „spíchnutý“ roadster sice vypadal na pohled krásně, to ale to bylo asi tak všechno.

Že budou konstruktéři AZNP kritizovat jiné než vlastní dílo bylo jaksi automatické, našla se ale i řada objektivních vad. Zkušební jezdci tepali tvrdé odpružení, kvůli kterému auto na nerovnostech poskakovalo a v zatáčkách bylo nebezpečně nestabilní. Závažné byly také problémy s chlazením a dílenské zpracování bylo celkově dost mizerné a řada věcí nedomyšlených. Nepodařilo se dosáhnout ani avizované maximálky 160 km/h - Winnetou vyvinul pouze 126 km/h a motor se odmítal točit přes 3500 otáček. Zkrátka a dobře se ukázalo, že případné přivedení prototypu k sériové výrobě by si žádalo větší než velké množství úsilí a šlechtit „cizí dítě“ se v Česaně nikomu nechtělo. Winnetou se tak vrátil do Švýcarska a v AZNP dál „bouchali“ jen „embéčka“.

Poučení pro příště

Z výrobu roadsteru sice nic nebylo, předvedení Winnetoua ale přesto svůj účel splnilo. Přilákal totiž ke stánku Škody davy veřejnosti i novinářů, kteří i o novince ale i o ostatních škodovkách na stránkách západního tisku obsáhle referovali a prodeje šly nahoru. Alespoň trochu se poučila také mateřská automobilka, která se v budoucnu snažila svou prezentaci na veřejnosti občas přece jen trochu vyšperkovat. Takhle se například v roce 1971 objevil koncept 1100 Super Sport, budoucí Ferat a realitu sériové výroby dokonce poznalo pohledné kupé 110 R uvedené o rok dříve.

Zdroj: Autorský text
Reklama

Diskuze

Petr Müller - 21.11.2023 16:40:02
Zdravím,jako kluk jsem byl s tátou v roce 1967 nebo 1968 v Praze na výstavě ,myslím, že se jmenovala Člověk a automobil.Tam mě nejvíc upoutala Honda CB750,aŠkoda Winnetou.Na pohled krásný auťák.Krásným motorkám a autům zdar Petr
PICHAV - 19.11.2023 20:23:08
ZLATÁ FELICIJA I ZLATOBYL!!!!

Retro: Není Avia jako Avia. Český pokus o lehký off-road pro armádu skončil těžkým fiaskem

Letňanská fabrika doplnila zastaralé náklaďáky neméně zastaralým teréňákem s armádními ambicemi
11.11.2023 08:24
|
12
Reklama

Retro: V 70. letech se Škoda snažila vyvinout moderní auto. Soudruzi ho ale zadupali do země

Ideový předchůdce Favoritu se plácal v marasmu bolševického nedostatku. Ze sériové výroby nebylo nic
04.11.2023 09:17
|
7
Reklama

Retro: Východoněmecký Varan byl dvoutaktní smraďoch. Dnes se Wartburg 353 W prodává i za 100 tisíc

Wartburg 353 W byl na socialistickém trhu vítanou alternativou ke škodovkám a žigulíkům.
28.10.2023 10:08
|
12

Retro: Veselé devadesátky zvládly rozdovádět i běžného Favorita. MTX Roadster přivezl vítr do vlasů

Legendární Metalex udělal z obyčejného hatchbacku z Mladé Boleslavi auto, na které se dalo koukat
21.10.2023 08:19
|
3

Jak dobře se vyznáte v socialistických autech a motorismu za ČSSR? Vyzkoušejte si to v kvízu

Při oblíbených hospodských vzpomínáních se často mísí pojmy s dojmy. Jak to bylo doopravdy?
12.05.2024 07:56
|
3

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4
Reklama

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2
Reklama
Autosalon TV