Reklama
Retro

Retro: Hvězdou autosalonu v L.A. byla před 15 lety Tatra 603. Její nová reinkarnace předběhla dobu

Francouzské studio Faurecia postavilo velice zdařilý koncept legendární české limuzíny
Zdroj: Tiskový servis Faurecia

Nezaměnitelný koráb československých silnic 50. až 70. let jsme si v retro rubrice už několikrát u různých příležitostí připomínali. Dnes už skoro zapomenutým epilogem její slávy je (zatím) kreace představená francouzskou firmou Faurecia na losangeleském autosalonu v roce 2007. Nadčasový design původní šestsettrojky zde byl použit jako skořápka pro představení interiérových vymožeností budoucnosti. Mnohé z nich se o mnoho let později skutečně uplatnily v sériové výrobě.

Původní skelet

Francouzská společnost Faurecia koupila v Berlíně dva automobily Tatra 2/603 z roku 1972 za deset tisíc eur. Jeden v pojízdném stavu, druhý, respektive jeho karosérie, byl kompletně nově přestavěn a modifikován. Sloupek C byl přemístěn o 10 cm dozadu, sloupky B byly odstraněny, a proto se dveře otevírají proti sobě. Zásadní úpravy se dotkly i přídě s futuristickou bílou maskou a tehdy supermoderními xenonovými reflektory.
Reklama

Vykuchané vnitřnosti

Hlavním smyslem konceptu Faurecia Premium Attitude, jak se upravená tatrovka oficiálně nazývala, bylo ale především ztvárnit vnitřek prémiových automobilů budoucnosti. Snad z osobních sympatií se tvůrci konceptu rozhodli k tomuto účelu využít právě kopřivnický vůz. Jeho interiér je totiž přibližně stejně prostorný jako tehdejší prémiové modely střední třídy formátu BMW řady 5 nebo Mercedesu-Benz třídy E.

Kromě už zmíněných protisměrně otevíraných dveří zavazadlový prostor umístěný oproti originálu vzadu, který disponuje vysouvatelným dnem i se zadním čelem. Pod ním najdeme supertenký tlumič výfuku, jaký ve své době neměl žádný sériově vyráběný vůz.

Nový byl také koncept ultra tenkých a lehkých sedadel, která si zachovávají všechny funkčnosti a která mají vzadu dřevěné obložení (vyskytuje se i na jiných místech) z bílého dubu, dodávající pocit většího luxusu.

Specialitou je sedadlo řidiče, do kterého je integrována loketní opěrka, která se posouvá spolu se sedadlem, což přispívá ke zvýšenému komfortu. Další zajímavostí je samonosná přístrojová deska, která nepotřebuje příčník, čímž se ušetří prostor i hmotnost. Multifunkční ovladač nespojují s displejem kabely, ale tehdy revoluční bezdrátová technologie Bluetooth.

 Hlavové opěrky se vysunou až v případě nárazu. Přední sedadla jsou vybavena integrovanými bezpečnostními pásy, ukotvenými ve středu vozidla. Při rychlé jízdě se sedadla posunou dopředu, při vystupování se elektricky posunou vzad a natočí. Každý ze čtyř cestujících má k dispozici svojí klimatizaci.
Reklama

Na výši i dnes

Pozoruhodným bylo v době vzniku multimediální rozhraní mezi řidičem a autem, který se spolu s fubkcí s přiléhavým názvem "magická vlna" přizpůsobuje jízdním požadavkům a různě zpřístupňuje a překrývá informace na displejích přístrojové desky.

Například když jezdíte sportovně, centrální displej se zakryje a vidíte pouze údaje o rychlosti a navigaci, přesně před sebou, za volantem. A pokud jezdíte komfortně ve městě pomalou rychlostí, tak si můžete odkrýt tu střední část s velkým komfortním displejem a různými provozními údaji o jízdě. A abychom nezapomněli: interiér osvětlují velmi příjemným a decentním světlem světelné diody. Zkrátka dnešek jako vyšitý.

Při americké prezentaci před 15 lety (nikdy více už se tato "nová" 603 na veřejnosti neukázala) vcelku logicky vyvstala otázka, jestli snad značka Tatra nechystá návrat mezi automobilové výrobce a jestli náhodou celý projekt nefinancovala. Nic z toho bohužel nebyla pravda - Tatra, alespoň jako výrobce osobních automobilů skončila ještě o 10 let dříve s modelem 700. Tvar klasické Tatry s motorem vzadu nicméně nadchne i dnes. Odváží se ještě někdy nějaký výrobce k podobnému designu?
Reklama

Diskuze

Martas - 05.11.2022 10:14:38
Jako dítě jsem zažil T603 u nás doma.. Bývala to parádní jízda, dnes už je to minulost.
gustlhustl - 25.04.2022 14:45:56
aj jo vypadá gut,hlavně intec,přední maska vypadá jako když ju blbě vořezal bo spěchal po haklu dom či na pivo....

Tatra nezná bratra aneb den, kdy legendární 613 vrazila do dějin formule 1. Doslova

Při pamětihodném závodě v Maďarsku hasičská tatrovka přizabila japonského jezdce F1
18.04.2022 08:48
|
6
Reklama

Poklady stodol a garáží: Unikátní Tatra 613 kupé existuje v jediném kusu, sedačky z ní uzmul Husák

Překrásný dvoudveřový vůz s designem od studia Vignale po mnoha peripetiích opět jezdí
06.11.2021 08:13
|
11

Tatra postavila opravdickou formuli 1. Místo velkých cen jezdila T-607 potupně ve službách Svazarmu

Unikátní monopost doplatil na bolševickou zabedněnost a na Západ nikdy nevyrazil
22.08.2021 20:16
|
10

Retro: Škoda 706 RTO dusila cestující a trápila řidiče. Přesto se stala legendou mezi autobusy

Nejlslavnější československý autobus měl archaickou konstrukci, o to víc však v provozu vydržel
02.12.2023 08:20
|
34

Retro: Leninovy sáně alias Moskvič 412 byly podceňovanou alternativou ke škodovkám a žigulíkům

Auta z moskevských závodů leninského komsomolu měla místy moderní techniku, ale i chronické slabiny
26.11.2023 08:17
|
37
Reklama

Podzimní Retro garáž naznačila rostoucí kvalitu svých aukcí i konec boomu cen socialistických aut

Organizátor Pavel Kočí připravil na výstavišti Lysé zase o něco bohatší menu pro milovníky veteránů
20.11.2023 08:15
|
10

Retro: Škoda Winnetou byla krásná letní stylovka. Švýcarské partyzánštiny se ale v Boleslavi zalekli

Nespokojený švýcarský dealer Škody si postavil vlastní sporťák. U soudruhů se ale se zlou potázal
19.11.2023 09:37
|
3
Reklama
Autosalon TV