Reklama
Řidičův chleba

Mají řidiči SUV platit vyšší pokuty než řidiči klasických vozů? Podle soudu ano

Řidič projel červenou a k pokutě 200 eur dostal 150 eur navíc. Proč? Protože řídil SUV
Zdroj: Michal Štengl

Ačkoliv se u zákazníků SUV těší mimořádné přízni, existují názory, podle kterých by takové vozy v provozu být neměly. Minimálně ne ve městech. Na toto téma se začalo diskutovat zejména v Německu po tragické nehodě z roku 2019, kdy řidič Porsche Macan vjel do skupiny chodců. Tehdy se okamžitě objevila řada odpůrců, kteří tvrdili, že SUV jsou nebezpečnější než běžná auta. Tuto teorii nedávno potvrdil dokonce také soud ve Frankfurtu nad Mohanem. Ten zvýšil pokutu jistému řidiči za projetí křižovatky na červenou a jedním z důvodů navýšení sankce byla právě skutečnost, že dotyčný seděl za volantem SUV. 

Příplatek 150 eur za řízení SUV

O případu informoval kromě jiných médií také například web bussgeldkatalog.org a na stránkách openjur.de lze dohledat i rozsudek nad řidičem ze dne 3. června 2022. Šlo o přestupek spáchaný 5. listopadu 2021 ve Frankfurtu nad Mohanem, přičemž řidič vjel do prostoru křižovatky ve chvíli, kdy už podle automatizovaného systému svítila červená 1,1 sekundy. Sluší se podotknout, že daný řidič v minulosti spáchal více přestupků. Proto bylo rozhodnuto, že standardní pokuta za jízdu na červenou ve výši 200 eur má být navýšena. 

Přestupky z minulosti ale nebyly jediným důvodem. Soud ve svém rozsudku přihlédl také ke skutečnosti, že byl přestupek spáchán s automobilem kategorie SUV. Bohužel přesně nevíme, o jaký konkrétní model šlo. Rozsudek pouze uvádí výrobce, a sice BMW. Podle německého soudu se SUV "liší od běžných motorových vozidel svou konstrukcí i tím, že má zvýšenou světlou výšku a vzhled vychází z terénního vozu. Díky krabicovitému designu a vyšším konstrukčním prvkům přední části představuje toto vozidlo větší riziko pro ostatní účastníky silničního provozu v případě nehody."

Při vyměřování pokuty bylo tedy přihlédnuto k takzvanému "vyššímu provoznímu riziku zranění ostatních účastníku provozu", které by mělo plynout právě z příslušnosti daného automobilu do kategorie SUV. Německý řidič proto nakonec místo 200 eur musí zaplatit 350 eur, tedy v přepočtu zhruba 8600 Kč. Součástí sankce pak je odebrání řidičského průkazu. Proti rozhodnutí soudu je ale možné se ještě odvolat. 

Evropská SUV nebezpečnější nejsou

Pro zajímavost, i v Praze se svého času objevily nápady na odlišné posuzování SUV a běžných automobilů. Konkrétně šlo o zdražení parkování, ale tento záměr naštěstí realizován nebyl. Podobné pokusy o nějaké speciální podmínky pro crossovery vždy narazí na problém v podobě příliš široké nabídky dnešního trhu. Dnes je totiž velmi obtížné přesně určit, která auta jsou ještě "běžné konstrukce" a která už jsou ta "nebezpečnější".

Odkazy na větší nebezpečnost automobilů kategorie SUV pochází z Ameriky, jenže na tamním trhu jsou mezi SUV zahrnovány i velké americké pick-upy, které se v Evropě prodávají jen ve velmi malé míře. Letos na jaře se na toto téma objevila analýza belgického institutu VIAS, která zkoumala nebezpečnost SUV pro chodce a cyklisty, přičemž žádné pick-upy nezahrnovala, protože to jsou fakticky užitková auta. Závažnost nehod SUV všech kategorií dohromady byla belgickým institutem vyhodnocena jako srovnatelná s klasickými automobily. 
Reklama

Diskuze

PICHAV - 09.07.2022 08:53:30
EEE LULU!!!!
Jirka - 09.07.2022 08:53:24
Tak nevím, máme MPV a je větší, delší, širší i těžší než SUV co máme, budu za MPV platit ještě větší pokutu a mít více omezení než s menším SUV? Ford S-Max a nový Hyundai Tucson

Tady se nevyplatí tankovat. Mapa odhalila 50 stanic, které dostaly pokutu za nekvalitní palivo

Nejde zdaleka jen o neznámé vesnické pumpy, mezi problémovými jsou i Shell, Benzina nebo OMV
01.07.2022 07:33
|
18
Reklama

Pokuty na cestě k moři mohou zruinovat dovolenkový rozpočet. Předpisy je lepší dodržovat

Některé země slevily z brutálních sankcí za přestupky, jinde je úzkost z pokuty na místě
30.06.2022 19:15
|
2

Dálniční policista si nechával pokuty od cizinců. Přijít si mohl i na několik set tisíc korun

Prokázáno mu však bylo jen několik desítek tisíc korun. I tak mu hrozí až pět let za mřížemi
31.05.2022 07:27
|
0

Kia brzy nabídne českým zájemcům obří elektromobil. Na cestu z Prahy do Brna se nabije za 15 minut

Kia zveřejnila další podrobnosti týkající se crossoveru EV9. Novinka vypadá velmi zajímavě
29.03.2023 10:00
|
0

Cupra sází na elektromobily, chystá se dobýt Ameriku a brzy ukáže Tavascan. Seat zatím stojí stranou

Ve Španělsku vznikne gigafactory a kvůli elektromobilům je masivně investováno do Martorellu
24.03.2023 08:02
|
1
Reklama

Dálniční známky se změní. Ministerstvo zveřejnilo přehled novinek, které pro řidiče chystá

Příští rok bude do prodeje zavedena jednodenní dálniční známka, přijdou ale i další změny
22.03.2023 15:55
|
17

Spalovací motor je zachráněn. V EU se bude prodávat i po roce 2035, ovšem pod jednou podmínkou

Výrobce bude muset zajistit, aby auto nestartovalo, pokud do něj někdo natankuje klasický benzin
22.03.2023 09:31
|
14
Reklama
Autosalon TV