Minuta stání za 1000 Kč. Soukromá parkoviště ve velkém vydělávají na nic netušících řidičích
Nový trend bezohledného vydělávání soukromých parkovišť na zákaznících v posledních týdnech svazuje celé Rakousko (a ve velkém také Německo), zejména pak tamní hlavní město. Spoustě řidičů, včetně těch českých, chodí do schránek dopisy s výzvou k zaplacení vysokých pokut za překročení zaplacené doby stání. Mnohdy vyžadují i tisíce korun třeba za pouhých pár minut přesčasu. Problém je, že rakouský zákon s tím nic nezmůže. Jak je to v Česku?
Tváří se jako bezplatná
Do redakce nám přišla zpráva od čtenáře Rostislava, který se osobně setkal s tím, že ho soukromé parkoviště spravované společností Parkdepot GmbH pokutovalo za překročení povolené doby stání. Konkrétně to bylo u supermarketu na vídeňském letišti, kde je pouze půl hodina zdarma a za čas navíc se pak připlácí. Dozvíte se to však pouze na drobné tabulce u vjezdu, která slouží jako jakási „smlouva“. Parkoviště prý bylo navíc volně přístupné, nikde žádná závora, vjezdový turniket, prostě nic takového.
Drobné tabulky a ještě drobnějšího textu na něm si Rostislav při vjezdu pochopitelně nevšiml, podobně jako skryté kamery monitorující SPZ. A když ani nic dalšího nenaznačovalo, že by mělo jít o placené parkoviště, tak tu se svým vozem na hodinu a šest minut zaparkoval. Problém je, že přesně na to soukromá parkoviště v Rakousku spoléhají a z řidičů pak vymáhají vysoké pokuty. Panu Rostislavovi konkrétně přišel po roce a půl nedoporučený dopis, v němž stálo, že má zaplatit pokutu v přepočtu 2087 korun za porušení smluvních podmínek, respektive za překročení povolené doby stání o 36 minut.
Rostislav však není zdaleka jediným, komu se něco takového stalo. S touto nepříjemností se totiž svěřil na motoristickém fóru a nestačil se divit, kolik dalších řidičů podobný problém řeší. Jeden z nich například napsal: „Dnes mi přišlo to samé... Obyčejný dopis od zřejmě soukromé firmy ParkDepot GmbH v angličtině. V mém případě se jedná o to, že jsem před více než rokem v 5:03 ráno zastavil na totálně prázdném parkovišti před McDonaldem vedle benzinové pumpy. Chvíli si v autě dáchnul, pak si v mekáči koupil za 15 EUR kafe a podle jejich popisu v 7:54 odjel. Tím jsem překročil maximální dobu stání dvě hodiny, takže 87 eur!“
Jinak tomu není ani v samotných internetových recenzích společnosti Parkdepot GmbH. „Tato společnost posílá pokutu ve výši 40,00 eur všem zákazníkům, kteří si vyzvednou své auto pozdě, byť jen o jednu minutu po plánovaném čase. Říkají tomu ‚SMLUVNÍ POKUTA', ale ve skutečnosti se už na parkovišti žádné lístky nevybírají, záměrně nechávají závory nahoře a nenápadnou tabulku u vjezdu (kterou zákazníci možná ani nevidí) považují za smlouvu,“ rozčiluje se v recenzích jedna z návštěvnic parkoviště.
V Česku to podvodníci mají těžší
Otázkou tedy zůstává, zda je tohle vůbec legální? Na to jsme se zeptali přímo rakouského Spolkového ministerstva vnitra. „Vzhledem k tomu, že se jedná o soukromé parkoviště, které si poskytovatel - v tomto případě prostřednictvím společnosti ParkDepot - pronajímá na určitou dobu v režimu soukromého užívání, může poskytovatel/pronajímatel v případě porušení smlouvy (např. překročení sjednané doby parkování) podniknout občanskoprávní kroky k vymáhání zmíněných pokut,“ odpověděli nám s tím, že se tedy z pohledu úřadů nejedná o správní trest a mohou pouze doporučit konzultaci s právníkem za účelem nalezení soukromoprávního řešení.
Z výše zmíněného tedy vyplývá, že pravidla si na soukromých parkovištích určují výhradně sami provozovatelé/pronajímatelé. Pokud se tedy rozhodnou, že budou dávat takto vysoké pokuty za překročení povolené doby stání, tak bohužel mohou. To stejné platí také v Česku, kam se zatím tento trend nedostal a doufejme, že ještě dlouho nedostane. Každopádně u nás by podle dopravních právníků bylo mnohem jednodušší s tímto nešvarem bojovat, protože například drobné písmo upozorňující na poplatek za překročení doby stání je v rozporu s dobrými mravy.
Parkoviště musí být v Česku řádně označeno a veškerá pravidla na něm platící musí být jasně viditelná, aby se návštěvník mohl včas rozhodnout, zda tady zaparkuje či nikoliv. Každopádně ať už parkujete na soukromých parkovištích kdekoliv, raději se ještě před vjezdem přesvědčte o nástrahách, které tu na vás mohou číhat. V případě, že vám už pokuta z Rakouska přišla, máte se podle námi oslovených českých právníků obrátit na tamní právníky, kteří s tím už mají zkušenosti.