Řidiči při tankování často ignorují cvaknutí pojistky. V teplých dnech tím mohou své auto poškodit
Znáte to, jedete na dlouhou cestu a pokud možno ji chcete ujet na jednu nádrž. Při tankování proto ignorujete cvakání pojistky a nádrž doslova naplníte po okraj. Problém je, že tím svému autu škodíte. Jak? Na to jsme se zeptali Markéty Jakoubkové, která zodpovídá za kvalitu paliv ve společnosti Shell. Její odpověď vás možná překvapí.
V nádrži přibude i litr navíc
Na čerpacích stanicích se řidiči dělí do dvou základních skupin. Na ty, kteří tankují za pár stovek, a na ty, kteří se naopak snaží nádrž přeplnit po okraj. V obou případech je to však špatně. V prvním případě hrozí zejména poškození palivového čerpadla, o čemž si můžete podrobněji přečíst v článku, na který odkazujeme nad tímto textem. I v druhém případě můžete značně poškodit svého čtyřkolého miláčka, byť úplně jinak. Pozor byste si měli dát hlavně během teplých dní.
„Pokud je venku horko, doporučuje se tankovat palivovou nádrž do prvního vypnutí tankovací pistole a už víc netankovat a nedoplňovat na sílu palivo až po okraj. Benzin a nafta mají totiž při vysokých teplotách vysokou roztažnost. Paliva jsou na čerpacích stanicích skladována obvykle v podzemních dvouplášťových nádržích, kde je zajištěna celoročně stabilní teplota 12 °C. Po načerpání paliva do nádrže automobilu tak může být teplotní změna dokonce i 20 a více stupňů," vysvětlila Autosalonu Jakoubková.
Co se tedy v takovém případě může stát? „Když se teplota paliva zvýší o 20 °C, může dojít ke zvětšení jeho objemu až o jeden litr (při objemu paliva v nádrži 50 litrů). Výrobci s roztažností sice počítají a nádrže jsou navrženy tak, že mají takzvaný expanzní prostor, který navyšuje jejich kapacitu a je tedy větší, než udává výrobce, ale může se také stát, že expanzní prostor nemusí stačit a palivo se vlivem roztažnosti může začít vylévat z nádrže po laku karoserie," dodala Jakoubková.
Kromě poškození palivové nádrže tak může vlivem slunečního záření a vysokých teplot dojít i k poškození laku. Markéta Jakoubková proto apeluje na všechny řidiče, aby vždy tankovali jen do prvního cvaknutí pojistky. Jen tak je totiž možné zajistit správnou funkčnost nádrže. Nehledě na to, že při těchto poškozeních můžete mít i nemilé tahanice s pojišťovnami.