Reklama
Řidičův chleba

Komentář: Povinný omezovač rychlosti nutí řidiče jezdit pomaleji, než dovoluje zákon

Řidiče navíc hlasitým varováním a často zdlouhavou deaktivací víc rozptyluje, než aby mu pomáhal.
Zdroj: Bart Běhal pro Autosalon.tv

Letošním červencem vešly v platnost další asistenční a bezpečnostní systémy, kterými musí být povinně vybaveno každé nově homologované auto. A zatímco většina z nich může řidiči doopravdy pomoci, takzvaný systém Inteligentního hlídání rychlosti (ISA) ho spíš nebezpečí vystavuje a zbytečně ho zpomaluje. Neplatí to ale vždy, jeho fungování se totiž liší auto od auta. Sám jsem se o tom přesvědčil během posledních redakčních testů.

Otravnější než dříve

Asistenční systém ISA (Intelligent Speed Assist) zavedla Evropská unie s vidinou bezpečnějších silnic už v roce 2019. Auto pomocí kamer detekovalo dopravní značku s předepsanou rychlostí a řidiči ji promítlo přímo na palubní přístroj či head-up displej. Postupem času pak začala značka při překročení limitu na obrazovce pulzovat, začal vibrovat plynový pedál nebo třeba sedadlo. Ani to ale úředníkům v Bruselu nestačilo, a tak se rozhodli omezovač rychlosti ISA od 8. července letošního roku zavést povinně do každého nově homologovaného auta. Samozřejmě spolu s několika dalšími systémy.

V současné podobě navíc funguje tak, že řidiče už při překročení rychlosti o 1 km/h akusticky varuje, a to po dobu několika vteřin. Pokud zpomalíte a opět zrychlíte nad limit, začne znovu pípat. Stejně tak pokud ho deaktivujete, při nastartování se znovu sám zapne. Tak zní totiž jeden z předpisů. Existují ale samozřejmě auta, u kterých není varování nikterak otravné nebo jde alespoň snadno deaktivovat. Z vlastní zkušenosti mohu zmínit vozy Škoda, BMW, Mercedes nebo třeba Renault. Pak jsou tu ale auta, kde se povinný omezovač rychlosti vypíná na několik kliknutí a agresivita pípání odpovídá nezapnutým bezpečnostním pásům.

V takovém případě je víc ke škodě než užitku. Jakmile si ho totiž řidič nedeaktivuje před jízdou, snaží se to udělat během jízdy. Tím samozřejmě ztrácí pozornost, což může vést až k tragédii. Z vlastní zkušenosti pak mohu říci, že když si systém nevypnu před jízdou a nechce se mi „hrabat“ v nastavení během jízdy, často chytám záchvaty vzteku. A bezpochyby nebudu sám, komu tento systém zvyšuje agresi za volantem, která opět může mít negativní vliv na bezpečnost provozu. Řidiče tedy ve skutečnosti spíš rozptyluje a stresuje, než mu pomáhá.

Řidiče zbytečně brzdí

Tím, na co bych však chtěl v tomto článku poukázat, je fakt, že povinný omezovač rychlosti vlastně řidiče nutí jezdit pomaleji, než dovoluje zákon. Jak uvádím výše, systém se aktivuje už ve chvíli, kdy řidič překročí tachometrovou rychlost o jeden kilometr v hodině. Nikdo už ale neřeší to, že u většiny i novodobých aut se hodnoty na tachometru neshodují s reálným tempem. Tato odchylka se sice postupem času zmenšuje, každopádně u některých vozů může stále činit 5 až 6 km/h.

Pokud pak pojedu autem, které má odchylku šest kilometrů v hodině, v úseku, kde je zákonem předepsaná padesátka, začne mě povinný omezovač rychlosti varovat už při 45 km/h. To znamená, že budu nucen narušovat plynulost provozu. Podle mě by tedy měla existovat alespoň minimální tolerance, podobně jako u radarů či rychlostních kamer. Každé auto přeci funguje trochu jinak a není důvod tím některé řidiče diskriminovat a zpomalovat. Stejně tak by se podle mě měl sjednotit styl akustického varování a proces jeho deaktivace tak, aby řidiče nerozptyloval a umožňoval mu snadnou deaktivaci.

Je smutné, že v dnešní době si člověk nekoupí své vysněné auto jen kvůli tomu, že má příliš hlasitý omezovač rychlosti, nebo že ho jde jen stěží vypnout. Ne, tohle si nevymýšlím, tohle se opravdu děje. Už jen čekám, s čím Evropská unie přijde příště a čím toho chce vlastně docílit. Uzákoní systém, který na tvrdo omezí rychlost vozu podle daného rychlostního limitu? Chce nás donutit jezdit na kole nebo snad koňském povozu? Je tohle cesta, jak lidi přinutit kupovat čím dál méně aut a tím opět snížit emise? Příliš to nechápu, každopádně systém ISA nemá v některých případech s bezpečností nic společného. Nebo máte snad jiný názor?

Reklama

Diskuze

Honza - 09.09.2024 19:22:28
Mám v autě prediktivní tempomat. Funguje jako řidiči autobusu v Praze. Před obci do posledni chvíle jede 90,pak usilovně brzdí,přitom z mapy ví, že bude obec,proč neubere plyn dříve? Je to nepříjemné, zvyšuje to spotřebu a opotřebení brzd.
Karel Zobal - 28.08.2024 16:24:26
Dalš z mnoha zhovadilostí z dílny Evropského "RVHP".

Řidiči často nevědí, jak fungují moderní semafory. Na červené tak čekají déle, než musí

Většina semaforů v Praze má takzvané detektory, kterými řídí dopravu na křižovatkách
15.08.2024 07:33
|
32
Reklama

Kvůli této dopravní značce se řidiči nedostanou do práce ani za rodinou. Museli by přenocovat

Zákazová značka „mimo dopravní obsluhu“ číhá zejména ve městech. Za její ignorování hrozí pokuty
14.08.2024 07:55
|
15

Za nepřipoutaného spolujezdce zaplatí pokutu i řidič. V Evropě se chystá nové pravidlo

Sdílenou zodpovědnost za nepoužití bezpečnostních pásů chtějí zavést od roku 2026 v Belgii
13.08.2024 13:59
|
5

Minuta stání za 1000 Kč. Soukromá parkoviště ve velkém vydělávají na nic netušících řidičích

Stačí o chvíli překročit povolenou dobu stání a do schránky vám dorazí tučná pokuta. Často i po roce
20.11.2024 07:58
|
23

Malé dodávky jsou ideální pro rodinu i podnikatele. Z fatální chyby Francouzů ve velkém těží Toyota

Sestavili jsme žebříček nejúspěšnějších malých dodávek, a to jak v užitkových, tak osobních verzích
13.11.2024 15:58
|
4
Reklama

Policie už smí při měření rychlosti porušovat předpisy. Dopravní expert popsal zásadní změny

Řidiči by se měli mít pořádně na pozoru. Nikdy nebylo snazší přijít o řidičský průkaz než právě teď
12.11.2024 07:48
|
34

Městská policie má větší pravomoce, než se řidiči domnívají. Víme, jak je to s měřením rychlosti

V některých případech může strážník městské policie připravit řidiče dokonce i o řidičský průkaz
05.11.2024 07:50
|
2
Reklama
Autosalon TV