Stačí tejpa a je konec
Čtečka dopravních značek samozřejmě používá kameru, která je umístěná uprostřed čelního skla. Stačí tedy utrhnout kousek tejpy a s ní pak kameru zakrýt. Vzhledem k tomu, že jsme tento malý trik testovali na zapůjčeném voze, použili jsme místo silně lepící pásky raději obyčejnou papírovou zakrývací lepenku, která je dobře vidět a navíc ji lze snadno sundat. Permanentním řešením by ale mohla být spíš pečlivě přilepená černá tejpa, která splyne s okolím a nebude vadit ani stěračům.
Pokud kameru zalepíte, určitý čas se nic neděje. Auto si pamatuje poslední změřenou rychlost a tu dál zobrazuje. Po asi 500 metrech jízdy ale dojde k odpojení systémů. „Asistenční systém funguje pouze omezeně. Je zakrytá kamera,“ hádá dobře právě testovaná Kia EV9. Dojde přitom k výpadku nejen kontroly rychlosti, ale i kontroly únavy řidiče, což je také obtěžující asistent, jenž často nesprávně podle pohybu vozu vyhodnocuje vaši únavu. Auto nebude ani upozorňovat na nebezpečnou vzdálenost za jiným vozem. Stejně tak se odpojí i kontrola jízdy v pruzích.
Když jsme auto vypnuli a poté znovu nastartovali, zůstaly asistenty i dál vypnuté. Nebylo tedy třeba složitě vše znovu v menu dohledávat a vypínat tak, jako při jízdě bez zakryté kamery. Krátký test tedy dokázal, že obtěžující systémy vašeho vozu může snadno a na vždy z provozu vyřadit kousek pásky. Dobrou zprávou je, že adaptivní tempomat, který využívá radar, bude dál logicky fungovat zcela bez problémů. Jak vypadá odpojení „inteligentních“ systémů, na to se můžete podívat na následujícím videu: