Nemělo se u MHD začít?
Ministr Kupka přesně pojmenoval nejen problémy elektrické MHD, ale elektromobilů jako celku. I v dnešní době jsou elektrická auta pořád drahá a zejména vybudování infrastruktury tak, aby byla schopná pojmout opravdu masové používání elektrických vozidel, bude daleko složitější a dražší než postavit dostatek nabíječek na konečných MHD. Města se bojí, že to nezvládnou, ale ostatní zákazníci by si s tím měli nějak poradit.
Navíc ještě také bude potřeba donutit zákazníky, aby si za elektrický vůz připlatili, změnili své návyky, koupili si ideálně vlastní wallbox a zainvestovali do fotovoltaiky. Zkrátka navzdory dotacím musí vytáhnout ze svého účtu pořád poměrně dost peněz, aby naplnili představy úřadů o ekologické dopravě. Vědomí, že po městech přesto mohou až do roku 2035 vesele jezdit i dieselové autobusy, na motivaci příliš nepřidá.
Nemohu se zbavit dojmu, že naše cesta k elektrické mobilitě je cesta postavená na hlavu. Jako první moderní elektromobily dorazily ty největší a nejdražší, které se do měst, kde má elektromobil největší význam, vůbec nehodí. Jenže právě na taková auta se ve velkém po Evropě rozdávaly dotace. Evropská komise by formou Euro 7, která nejvíce dopadne na malá levná auta, nejraději donutila výrobce ukončit prodej spalovacích motorů ještě s velkým předstihem před rokem 2035 a díky již nastavené legislativě řada automobilek vlastně plánuje skoncovat se spalovacími motory někdy kolem roku 2030. Že to téměř jistě omezí dostupnost nových aut, to nikoho příliš nezajímá, ačkoliv o podobě Euro 7 se ještě bude jednat a také by se měla odložit.
Lidi, kteří pak na nové auto už nedosáhnou, nebo na trhu nenajdou adekvátní náhradu za stávající spalovák, zůstanou buď u své staré ojetiny, nebo třeba přestoupí na MHD, která bude mít minimálně v našich končinách ještě řadu let poctivý diesel či případně nějaký jiný pohon produkující emise, který už si zákazník pořídit nesmí. No, nejsem si úplně jistý, jestli tahle taktika povede ke zdárnému emisnímu cíli.