Kvůli této dopravní značce se řidiči nedostanou do práce ani za rodinou. Museli by přenocovat
Česko je poseté nejrůznějším dopravním značením, problém ovšem je, že ne vždy dává úplně smysl. Důkazem toho je mimo jiné i zákazová značka s dodatkem „mimo dopravní obsluhu“ nebo „dopravní obsluze vjezd povolen“, za kterou nemohou vjet ani ti řidiči, kteří zde pracují nebo jedou na krátkou návštěvu za rodinou. Co přesně tedy tento dodatek znamená a kdy je možné za takovouto značkou pokračovat v jízdě?
Důležité je mít důkaz
Značek podobného typu jako je tato najdete v českých městech hned několik. Zejména v průmyslových zónách nebo obydlených částech, kde mají za úkol odklonit provoz a tím zvýšit bezpečnost či snížit hluk. Ve finále však zvyšují hustotu provozu na jiných místech a ještě k tomu přispívají k vyšší tvorbě emisí, protože místo toho, aby řidič jel nejpřímější cestou ke svému domovu, musí to zdlouhavě objíždět.
Teď mluvím ze své vlastní zkušenosti, jelikož bydlím na Zahradním Městě, přesně nad úsekem označeným těmito zákazovými značkami. A místo toho, abych jel 400 metrů přímo ke svému domu, musím to minimálně dva kilometry objíždět a přitom si ještě vystát frontu, která se na této objížďce tvoří. Problém je, že to neštve jen mě, který bydlí až za tím úsekem, ale často i ty, jenž bydlí hned za takovouto značkou.
Dodatková tabulka s nápisem „mimo dopravní obsluhu“ nebo „dopravní obsluze vjezd povolen“ totiž umožňuje podle zákona vjezd pouze vozidlům zajišťujícím zásobování nebo lékařské, opravárenské, údržbářské, komunální a podobné služby, vozidlům přepravujícím osobu těžce zdravotně postiženou, vozidlům taxislužby a vozidlům, jejichž řidiči, provozovatelé nebo přepravované osoby mají v místech za značkou bydliště, ubytování, sídlo nebo nemovitost.
Jakmile tedy jedete za pacientem nebo se ubytovat, můžete. Problém však nastává se soukromými návštěvami, třeba přátel nebo příbuzných. Ti už by se mohli dostat do křížku s městskou policií. Za značku totiž mohou vjet pouze ti, kteří mají v místě své bydliště, což návštěva logicky nemá. Jediná možnost, jak se tedy v tomto případě vyhnout pokutě, je tu přenocovat s odkazem na ubytování.
Každopádně městská policie bude chtít v případě kontroly nějaký důkaz k tomu, že tomu tak opravdu je. Dá se předpokládat, že by mělo stačit ústní potvrzení řidiče. Pečlivější muž zákona by ale mohl vyžadovat například potvrzení od majitele nemovitosti, ať už písemně nebo ústně.
Pokuta až dva tisíce
Do potíží se v neposlední řadě mohou dostat také firmy, které mají za značkou svou provozovnu. Kromě toho, že za nimi nemohou jejich zákazníci, nesmí paradoxně do práce autem ani jejich zaměstnanci. Značkou totiž může projet jen ten, kdo má v místě sídlo nebo nemovitost. Tedy majitel společnosti. Ostatní nikoliv.
Zda mohou za zákazovou značkou s dodatkem „mimo dopravní obsluhu“ nebo „dopravní obsluze vjezd povolen“ vjet zaměstnanci firmy, jsme se zeptali Ministerstva dopravy ČR: „K uvedenému příkladu uvádíme, že v tomto případě nejste dopravní obsluhou ve smyslu významu uvedené dodatkové tabulky podle přílohy č. 6 k vyhlášce č. 294/2015 Sb.,“ potvrdil redakci mluvčí ministerstva František Jemelka.
Podobně tedy jako návštěvy, které za značkou nepřenocují, nemohou ani zaměstnanci dojíždět svým autem do firmy. Jinak by jim hrozila nemalá pokuta. „Tento přestupek mohou strážníci městské policie řešit standardně domluvou, pokutou či oznámením správnímu orgánu. Pokuta na místě může být až do výše dvou tisíc korun,“ řekla Autosalonu mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.