Nová dopravní značka zmate většinu řidičů. Ignorovat ji ale nemohou, hrozí za to pokuta
Že máme v Česku les dopravních značek? To je poměrně rozšířený mýtus, který může snadno zbořit jedna návštěva našich západních sousedů. Němci mají totiž vůbec nejvíc značek v Evropě, jen druhů je zhruba tisícovka. Jednou z nedávných novinek je i značka s evidenčním číslem 277.1 (na fotografii pod třicítkou). Co znamená a co hrozí za její nerespektování?
Chrání ty zranitelnější
Značka se poprvé objevila už před čtyřmi lety, na jaře roku 2020 totiž došlo v Německu k revizi dopravního značení. Některé značky ze silnic navždy zmizely, jiné naopak přibyly. Jednou z novinek se stala právě značka 277.1. Přesně se popisně jmenuje: Zákaz předjíždění jednostopých vozidel pro vícestopá motorová vozidla a motocykly s postranním vozíkem.
Znamená to tedy, že za touto dopravní značkou mají osobní auta, nákladní vozy nebo motocykly se sajdkárou zakázáno předjíždět kola, mopedy, skútry či motocykly. Informoval o tom německý server EFAHRER, který se zabývá dopravní tématikou. S tím, že se značka používá hlavně na nebezpečných a nepřehledných místech, jako jsou úzké průjezdy, klikaté silnice a cesty s prudkým stoupáním nebo klesáním. Cílem tohoto specifického zákazu předjíždění má být ochrana cyklistů i ostatních jezdců na dvou kolech.
Nerespektování značky přitom může přijít neznalé nebo neohleduplné řidiče pěkně draho. „Každý, kdo přes zákaz předjíždění předjede, zaplatí pokutu 70 eur (v přepočtu 1725 Kč). V horším případě si pak připíše ještě trestný bod,“ informoval před časem přednjí německý deník Berliner Morgenpost.
Hodila by se v Česku?
U nás zatím taková značka není, možná by se ale o ní dalo uvažovat. V Česku byl sice před časem zaveden povinný odstup auta 1,5 metru při předjíždění cyklistů, na silnicích žádná výrazná zlepšení ale zatím nepřinesl. Naopak, počet smrtelných nehod cyklistů nadále přibývá. Viníkem bývá z 58 procent řidič vozidla a z 38 procent cyklista. Zbylá procenta jdou za nehodami, u kterých nešlo jednoznačně určit viníka, vychází to za statistik BESIPu.
Neobvyklé nejsou ale také nehody, při kterých cyklista havaruje sám, když nezvládne řízení kola a narazí do pevné překážky. Tvoří 40 procent všech dopravních nehod s účastí cyklistů. Nejčastěji dochází ke kolizím na křižovatkách, kdy jeden z účastníků nehody nedá přednost tomu druhému.
Ve městech při nižších rychlostech končí tyto střety většinou lehkým zraněním. Naopak mimo města a obce, kde ke srážce dochází ve vyšších rychlostech, jde mnohem častěji o nehody s těžkým až smrtelným zraněním cyklisty. I o tom je naše následující reportáž: